Musikfest


Musikfest
Musikfest
Location(s) Bethlehem, Pennsylvania
Years active 1984 - present
Founded by Jeff Parks
Date(s) Begins on the Friday before the first Saturday in August and ends on the Sunday ten days later
Genre

Classic Rock, Rock and Roll, Alternative Rock, Hard Rock, Grunge, Southern Rock, Soft Rock, Indie, Country, Progressive Rock, New Wave, Americana, R&B, Soul, Rockabilly, Funk, Bluegrass, Pop, Polka, Fusion, Jazz, Jam, Blues,

Classical, Folk, Latin, Celtic, World
Website www.musikfest.org

Musikfest is a music festival that has been held each August in Bethlehem, Pennsylvania, USA since 1984. The festival begins on the first Friday in August and ends on Sunday ten days later.

Each year, thousands of visitors and residents of Pennsylvania make the trip to Bethlehem to participate in a celebration that weaves through a Moravian community that dates back to 1741. Festival visitors are treated to hundreds of free shows over the course of the event. Each night, the festival's premium stage, Steel Stage (formerly RiverPlace), hosts a nationally-known recording artist. These premium concerts, along with select shows at other stages, require paid tickets to gain admission.

Past headlining shows have included Stone Temple Pilots, Clay Aiken, Air Supply, Alice in Chains, Alice Cooper, Boston, The Beach Boys, Tony Bennett, Boyz II Men, Carrie Underwood, Adam Lambert, Collective Soul, Ray Charles, George Clinton, Dixie Chicks, Dr. Demento, B.B. King, Weird Al Yankovic, Poison, Staind, Duran Duran, Earth, Wind & Fire, Static-X, Fuel, Ludacris, Hootie & the Blowfish, Kool & The Gang, Jethro Tull, Jonny Lang, Stone Sour, Lynyrd Skynyrd, Martina McBride, Steve Miller Band, Live, REO Speedwagon, Staind & George Thorogood.

Local German roots are the foundation of the celebration, and most of the festival's venues use the German word for place, "platz", at the ends of their names. A popular place for eating and listening to music, for example, is the large "Festplatz", which includes 300 dining tables and usually features a polka band each night. Beyond that, however, Musikfest's music, food and other attractions represent a broad range of ethnicities.

Musikfest is presented by ArtsQuest, a nonprofit arts organization founded to "celebrate arts and culture" in the Lehigh Valley and beyond. Proceeds from the event benefit ArtsQuest ventures such as the Banana Factory community arts center in South Bethlehem, as well as other nonprofit groups throughout the region.[1]

Contents

2011 Performers

Musikfest 2011, which is once again presented by ArtsQuest, will take place from August 5 to August 14. The festival will include some 500 musical performances on 14 indoor and outdoor stages throughout Bethlehem's historic, 18th-century downtown. In addition, the event will showcase delicious food and desserts by more than 60 vendors, a variety of children’s activities, visual arts and crafts and a closing-night fireworks display.

This year's theme is "The Song Remains..." and the artists and events will showcase this. The official website indicates that the event will be extra special since there are some exciting, new changes in store as they are planning to incorporate part of the festival into SteelStacks on the Bethlehem's SouthSide.

The 2011 iteration of the yearly festival will also feature new stages and venues as well as an expansion of the physical size of the festival, now extending several venues out to the SteelStacks Center and the newly built PNC Plaza and Yuengling Musikfest Cafe. These new stages and venues have been collectively grouped as a whole and are now officially being referred to as "South Side" venues. [2][3]

Sands Steel Stage at SteelStacks

  • August 7, 2011 - Miranda Cosgrove with opening act Greyson Chance - Sponsored by: B104
  • August 10, 2011 - Steely Dan with supporting acts Sam Yahel,The Miles High Big Band, and The Embassy Brats - Sponsored by: 99.9 The Hawk, Bank of America, and IndependenceIT
* KoЯn with opening act Art of Dying were scheduled to play on this date, but were forced to cancel due to scheduling conflicts.

PNC Bank Performing Arts Series at the Yuengling Musikfest Cafe

  • August 8, 2011 - Black Joe Lewis & the Honeybears
  • August 9, 2011 - 7 Walkers

The Platzes

Eleven of Musikfest's 14 stages feature free concerts [4].

Americaplatz at Levitt Pavilion SteelStacks: Entrain, Float Parade, Trampled Under Foot, Los Straitjackets, Bill Kirchen & Too Much Fun, Mingo Fishtrap, MarchFourth Marching Band, Philly Bloco, Trailer Park Troubadours, CC Coletti, Craig Thatcher Band, Love in Stockholm, Sarah Ayers Band, James Supra Band, Scott Marshall and Marshall's Highway, The Blues Brotherhood, Little Buddy, Friar's Point, Hogmaw, Don Cunningham & His Cabinet, Peripheral Vision, FortyGrand, and The Difference

Banana Island: Steve Pullara & His Cool Beans Band, Erin Lee & The Up Past Bedtime Band, Uncle Rock, Miss Amy & Her Big Kids Band, Kira Willey, Yosi & The Superdads, Alex & the Kaleidoscope Band, Shelly Clark & Friends, The Cat's Pajamas, 2 + 1 = Math Rocks, Nina Music, Robbi K, We Kids Rock, BASD Guitar Camp, Mingo Fishtrap, Mike Dugan & The Blues Mission, Chris Bergson Band, Craig Kastelnik, New Tricks, B.D. Lenz, Zen for Primates, Ben Rudnick & Friends, Mustard's Retreat, Bill Warfield Octet, Fusion Jazz Trio, Ten Foot Tall, Eric Mintel Quintet, Alastair Monk, Dan Wilkins Quartet, Lu Mitchell, Ricky Smith & The Crush, Roaring 20s Jazz Orchestra, Tommy Zito, Triple Play, and Synergy Brass

Festplatz: Jimmy Sturr, Walt Groller Orchestra, Eddie Forman Orchestra, John Stanky & The Coalminers, Die Fehrenbacher, Lenny Gomulka & Chicago Push, J&J Quartet, The Adlers, Kickin' Polkas, John Stevens' Doubleshot, Polka Country Musicians, Henry & The Versa J's, Jolly Joe Timmer, Here Come the Mummies, The Fabulous Greaseband, Philadelphia Funk Authority, New York Funk Exchange, Sensational Soul Cruisers, Main Street Cruisers, Rob Stonebeck, Lucky 7, M-80, and Alex Meixner Band

Liederplatz: Jimmy Thackery, Cabinet, Fishtank Ensemble, The Arrogant Worms, Vance Gilbert, Yarn, Eric Steckel, Alexis P. Suter Band, Mustard's Retreat, Jann Klose, RUNA, Amarach, Sweetback Sisters, The Headers, Dave Fry, Rosie Burgess Trio, Donovan Roberts, BC Combo, Parkington Sisters, Connie Edinger Trio, Dina Hall, The Hillbilly Souls, Joshua Popejoy, Barnaby Bright, Matt Zeiner, Lou Franco Project, Acoustic Roadshow, Synergy Brass, Lehigh Valley Folk Music Society, and Godfrey Daniels' Best of Open Mic

Lyrikplatz: Jordan White, Jennie Arnau, Kagero, Quincy Mumford, Mike Dugan, Maura Jensen, Jon Fadem, BC Combo, Brosky 'N Meyer, Donovan Roberts, Brittany Ann, Dina Hall, Billy Bauer, Freak Owls, Lizanne Knott, Alastair Monk, Neptune's Car, Lu Mitchell, Robbi K, Shane Cooley, Mree/Marie, Brenda Kahn, Larry Muarante, Lehigh Valley Idol, and Philly Songwriter's Project with J.D. Malone

Main Street: Float Parade, Quincy Mumford, The Culprits, Tavern Tan, Gangstagrass, Freak Owls, The Abrams Brothers, Zaire, mamarazzi, Rosie Burgess Trio, Vintage Dixieland Jazz Band, Parkington Sisters, The Wallace Brothers, and Synergy Brass

The Morning Call Plaza Tropical: The Dirty Guv'nahs, Sandlot Heroes, Bronze Radio Return, Albert Cummings, Todd Wolfe, Groovitude, The Arrogant Worms, Great White Caps, MarchFourth Marching Band, Tyler Grady & Wailing Waters, Eric Steckel, Geoff Davin, Burning Bridget Cleary, Moonshine Society, Steve Brosky & His Lil' Big Band, Saleros, SUYA, Sabroso Video Showcase, AMLA, The Mango Men, Brian & The Coconuts, Jimmy & The Parrots, School of Rock, She Said Sunday, Lehigh Valley Charter High School for the Performing Arts, Lehigh Valley Piano Teachers, and Born Into the Arts

Pennsylvania Lottery Volksplatz: Gaelic Storm, Brother Joscephus & the Love Revival Revolution Orchestra, Igor & The Red Elvises, Los Straitjackets, Float Parade, MarchFourth Marching Band, Red Baraat, Diego's Umbrella, Fishtank Ensemble, Start Making Sense, Gagarin Brothers, Trailer Park Troubadours, Kagero, Rosie Burgess Trio, Zen For Primates, Barleyjuice, The Headers, Sweetback Sisters, Daisy Jug Band, Layali El Andalus, Lu Mitchell, Tieweb, The Abrams Brothers, The Alex Meixner Band, Jackie Tice Ensemble, Sharon Plessl Excel Dance, Blue Ribbon Cloggers, Allegro Dance Company, O'Grady Quinlan, and The Lehigh Valley Cloggers

Vesper Concert Series: Robin Spielberg, Alasdair Fraser & Natalie Haas, Synergy Brass, The Altino Brothers, and The Mendelssohn Trio

2010 Performers

Musikfest 2010, which is presented by ArtsQuest, will take place 5-11 p.m. Aug. 6 and noon-11 p.m. Aug. 7-15. The festival will include some 500 musical performances on 14 indoor and outdoor stages throughout Bethlehem’s historic, 18th-century downtown. In addition, the event will showcase delicious food and desserts by more than 60 vendors, a variety of children’s activities, visual arts and crafts and a closing-night fireworks display. The official theme of this year's festival is Transformation, and to show this a new stage will be added to the festival known as the Transformation Series Stage, which is to be located at Moravian College. [5] [6]

Sands RiverPlace Stage

  • August 12, 2010 - Styx and Blue Öyster Cult - Sponsored by: Edwards Business Systems, AD Computer, and 99.9 The Hawk
  • August 13, 2010 - Adam Lambert with Orianthi and Allison Iraheta - Sponsored by: B104 and Pottstown Mercury
  • August 15, 2010 - Sublime With Rome and special guests The Dirty Heads and The Movement - Sponsored by: WZZO

Musikfest Performing Arts Series

Dark Star Orchestra, and The Avett Brothers

PNC Bank Candlelight Concert Series

The Music of Simon & Garfunkel Performed by A.J. Swearingen & Jonathan Beedle, Joe Lovano & John Scofield Quartet, Richie Havens, Cherish the Ladies, Dave Mason, and Suzy Bogguss

Amped Up!

Similar to Musikfest 2009's Mid-Atlantic Band Competition, Musikfest 2010 features a competition for various bands to compete for spots at Musikfest. This year's competition is going to be called "Amped Up!". Beginning in April 2010 and ending later that month, bands interested in competing are to enter on the festival's official website.[7] 10 bands will be chosen out of the multitude that will enter. Of those 10, the top 3 with the most votes will earn a concert at Musikfest as well as a monetary prize.

Amped Up! Finalists

Blue Wave Theory, BoomBoxRepairKit, Chewsen, Downtown Harvest, Open Till Midnight, Panic Years, Revolution I Love You, The Atomic Square, The Hide and Seek Effect, and The Ugly Club

  • Bold denotes that the band was one of the three winners of the contest.

The Platzes

Eleven of Musikfest's 14 stages, including the new Transformation stage, feature free concerts [8].

Americaplatz: Trombone Shorty & Orleans Avenue, Rod Piazza & The Mighty Flyers, Chris Duarte, The Commander Cody Band, The Dirty Guv'nahs, Shane Dwight, Ana Popović, Sarah Borges & The Broken Singles, Wailing Waters, Philadelphia Funk Authority, Grayson Capps & The Stumpknockers, Craig Thatcher Band, Eric Steckel, Westside Winders, The Headers, Mike Dugan and The Blues Mission, The Mike Montrey Band, Meeting in the Aisle - A Tribute to Radiohead, James Supra Blues Band, BC Combo, Start Making Sense - Talking Heads Tribute, The Blues Brotherhood, Friar's Point, She Said Sunday, Lou Franco Project, FortyGrand, The Difference, and Peripheral Vision.

Fowler & Peña Banana Island: Mingo Fishtrap, Lipbone Redding & The Lipbone Orchestra, Missy Raines & The New Hip, Elvis Bossa Nova, Zen For Primates, Craig Kastelnik & Friends, Bill Warfield Octet, Shelly Clark & Friends, The Gas House Gorillas, Jenny Dee & The Deelinquents, Babatunde Lea, Eric Mintel Quintet, Dueling Pianos, Big Bang Boom, The Cat's Pajamas, boyintheshade, Dave Fry, Frank Gisaullo Quartet, Kira Willey, The Riffters, The Shalitas, Tommy Zito, Uproar of the 70's, Tony & The Tonics, Steve Pullara & His Cool Beans Band, Large Flowerheads, Butterjive, Dan DeChillis Trio, Fusion Jazz Trio, Lachi, Miss Amy & Her Big Kids Band, Yosi & The Superdads, Alex & The Kaleidoscope Band, Hot Peas 'N Butter, Baze & His Silly Friends, Key Wilde & Mr. Clarke, Starfish, Peanut Butter Jellyfish, B.D. Lenz, Uncle Rock, Ernie & Neal, Nina Music, and Guitar Students with BASD.

Chamber Series: Satori, Carpe Diem String Quartet, Denis Azabagic, and Silver & Brass.

SuperGuarantee Festplatz: George Gee Swing Orchestra, The Fabulous Greaseband, Mingo Fishtrap, Sensational Soul Cruisers, Rob Stonebeck Big Band, The Flamin' Caucasians, Spitze!, Jimmy Sturr & His Orchestra, Main Street Cruisers, Lucky 7, M-80, CrazyHeart, Kickin' Polkas, John Stevens' Doubleshot, Dennis Polisky & The Maestro's Men, The Adlers, O.L.B. Part Power, Polka Country Musicians, Walt Groller Orchestra, Henry & The Versa J's, Lenny Gomulka & The Coalminers, The Alex Meixner Band, Joe Weber, Joe Kroboth, Jolly Joe Timmer, Eddie Forman Orchestra, and Lindyhop Swing Dancers.

Handwerkplatz: Cast in Bronze.

Liederplatz: Hoots & Hellmouth, Christine Havrilla, Edie Carey, Pamela Means, The Arrogant Worms, The Guggenheim Grotto, Three Legged Fox, Sweetback Sisters, Eric Steckel, Cabinet, The Bruce Katz Band, Cathie Ryan, The Headers, Todd Wolfe, Tin Bird Choir, Two Man Gentleman Band, Billy Bauer Band, Donovan Roberts, Scott Marshall & Marshall's Highway, Mike Cross, The Rosie Burgess Trio, Lindsay Mac, Dina Hall, Acoustic Roadshow, The Best of Godfrey Daniels' Open Mic Show, The Lehigh Valley Folk Music Society, and The Bucks County Folk Song Society.

Martin Guitar Lyrikplatz: Jennie Arnau, Lachi, Bud Buckley, Mishal Moore, Scott McKenna, Shoulders of Giants, Jacob Vanags, Brosky 'N Meyer, Anna Rose, BC Combo, John Conahan, Lizanne Knott, Ben Arthur (musician), Michael Berkowitz, Dave Fry, Grace McLean, Quincy Mumford, Mr. Chris, Marnee, Daryl Shawn, ilyAIMY, Shannon & Natalie, The Philly Songwriters Showcase, Slate Belt Idol, Wild Flower Cafe Showcase, Barnaby Bright, Sarah Donner, Annie Simoni, Tim Butler, Ashley Lennon Thomas, Brian Mackey, Andrew Portz, Maura Jensen, Olivier Nataf-NO, Chris Bruni, Pat Guadagno, Craig Bickhardt, Ellen Woloshin, Pete Hanks, and Carlos Barata.

Main Street: Overlook, Oso, The Greatest Funeral Ever, Elvis Bossa Nova, My Cousin the Emperor, Andy Suzuki & The Method, Amplify This, The Great Unknown, The Almighty Terribles, Grey Sky Turn, Steve Brosky 'N Jimmy Meyer, Two Man Gentleman Band, Little Buddy, Mark Zaleski, Abrams Brothers, Fellswoop, Loretta Hagen, Kinobe & Soul Beat Africa, Banjo Dan and the Mid-nite Plowboys, Parkington Sisters, The Hillbilly Souls, Joe White, Marnee, The Rosie Burgess Trio, The Wallace Brothers, Wineskin, Hogmaw, Ben Mauger's Dixieland Jazz Band, The Syncopatin' Six, and Audio Dynamikz Presents Vibrations On Main.

The Morning Call Plaza Tropical: LaExcelencia, The Clarks, Splintered Sunlight, Los Straitjackets, The Arrogant Worms, Celtic Cross, Munelly, Jimmy & The Parrots, Papote Jimenez & Lower East Salsa, Luisto Rosario & Orquestra, Willie Colón, Santa Mamba, The Big Dirty, The Insidious Rays, Orchestra Herencia de Sonoros, CHEMBO and Grupo CHAWORD, Karen Rodriguez Latin Jazz Ensemble, ReggaeInfinity, David Cedeno & His Orchestra, Tieweb, Los Pocos Locos, The Hooligans, Davey & The Waverunners, Inner Visions, Freddie Long Band, Pete Francis, The B-Attitudes, b9 Fate, Five Mile Fall, The Mango Men, Ricky Smith & The Crush, School of Rock - Bank Street Band, Sabroso Video Showcase, Traditions of Hanover, Sumer Bleu's Violin Studio, LV Community Music School, The Doug Hawk Proposition, AMLA, SUYA, HALA - Salseros 2010, Lehigh Valley Piano Teachers Association, The Lesson Center, Bethlehem Music Settlement, and Lehigh Valley Community Music School.

Transformation Series: John Scofield & Joe Lovano, Babatunde Lea, Cherish the Ladies, The Philadelphia Handbell Ensemble, and Elaine & Susan Hoffman-Watts.

Vesper Series: Philadelphia Handbell Ensemble, Georgia Guitar Quartet, Innovata, The Altino Brothers, and The Dali Quartet.

Pennsylvania Lottery Volksplatz: Trombone Shorty & Orleans Avenue, Igor & The Red Elvises, Scythian, Los Straitjackets, Rosie Ledet & The Zydeco Playboys, Mama Jama, Enter The Haggis, Diego's Umbrella, Red Baraat, Brother Joscephus & The Love Revival Revolution Orchestra, Spiritual Rez, RubbieBucket, 2U - U2 Tribute, Zen for Primates, Sweetback Sisters, Seamus Kennedy, Philly Bloco, Barleyjuice, Daisy Jug Band, Kagero, River City Slim & The Zydeco Hogs, Malinky, Burning Bridget Cleary, Balla Kouyate & World Vision, The Fabulous Shpielkehs, Kinobe & Soul Beat Africa, Satabdi Express, Abrams Brothers, Alex Meixner, The Alex Meixner Band, Rosie Burgess Trio, Great White Caps, Blackwater, Steppin' Razor, Brown Penny, Limpopo International Band, Jamani Drummers, Barynya Balalaika Duo, O'Grady Quinlan Academy, Sharon Plessl School of Dance, Allegro Dance Studio, Monarch Dance Company, Blue Ribbon Cloggers, Lehigh Valley Cloggers, and The Irish Stars.

2009 Performers

Sands RiverPlace Stage

The Commodores, The Wallflowers and Chris Isaak, Yes and Asia, David Cook with Green River Ordinance, Third Eye Blind with Matt Nathanson, The B-52's and Joan Jett & The Blackhearts, Puddle of Mudd and Trapt with Stasis, Pat Benatar and Blondie with The Donnas, George Thorogood & The Destroyers with Jonny Lang, and Crosby, Stills & Nash.

  • Panic! at the Disco and Owl City were originally on the lineup, but had to cancel due to scheduling conflict. They have since been replaced by The Commodores.[9]

Independence IT Performing Arts Series

Ladysmith Black Mambazo, Gordon Lightfoot, and Rufus Wainright.

PNC Bank Candlelight Concert Series

Martin Sexton, Al Stewart, Leon Redbone, Dar Williams, The Broadway Boys, and Simone.

Northampton Community College Mid-Atlantic Band Competition

A first for 2009, Musikfest is holding a web-based competition for any band in the mid-Atlantic region of the United States to win a gig at this year's Musikfest. Twenty bands are slated to be chosen by online voting, out of the estimated hundreds that will most likely enter the competition. Of those twenty, 4 will be chosen after competitions between the bands, and those 4 bands will get performances at Musikfest 2009, as well as monetary prizes. Of those 4 bands, one will have their performance filmed and be guaranteed a booking at Musikfest 2010.[10]

Entrance for the bands has since ended and the voting process will begin soon.

Northampton Community College Mid-Atlantic Band Competition Winners

The following 4 bands have been chosen out of the original Top 10 and have won the Mid-Atlantic Band Competition.

Dephonic, Jaded Son, Parkwright, and Reilly.[11]

  • The Gary Bonnett Band had originally been one of the four finalists, but had to cancel their performance for personal reasons. The band Reilly has since been given the honor of becoming one of the finalists.

The Platze

Eleven of Musikfest's 14 stages, located at platze (places) throughout the festival area, feature free concerts.[1]

Americaplatz: Sarah Ayers Band, The Craig Thatcher Band, HER & King's Country, Cooper Boone, Antsy McClain & The Trailer Park Troubadors, Eric Steckel, Larry Holmes & Marmalade, Rosie Flores, Peripheral Vision, Frog Holler, Dr. Dog, Deb Callahan Band, BC & Company, Ronnie Baker Brooks, Don Cunningham and His Cabinet, Steve Brosky & His Big Lil' Band, Stars of Bethlehem, Friar's Point, Todd Wolfe, Davy Knowles & Back Door Slam, The Doughboys, The Difference, Marcia Ball, Mike Dugan & The Blues Mission, Grayson Capps & The Stumpknockers, John Lee Hooker Junior, Scott Marshall & Marshall's Highway, Guitardogs, and The Philadelphia Funk Authority.

Fowler & Peña Banana Island: The Trophy Husbands, The Uptown Band, Steve Pullara, Thaddeus Rex, The McKrells, Alison Brown Quartet, David Fry, The Dirty Sock Funtime Band, Nancy Coletti, Magnum, Trombosis, Ray Owen, The Cat's Pajamas, Tommy Zito, The Large Flowerheads, Kira Willey, BASD Guitar Camp, Fusion Jazz Trio, Big City Music Band, Project, Baze & His Silly Friends, Hot Peas 'N Butter, Women's Blues Alliance, Mingo Fishtrap, Two-of-a-Kind, Big Bang Boom, Shelly Clark, Craig Kastelnik, Miss Amy & Her Big Kids Band, BoyintheShade, Dan DeChellis Trio, Dueling Pianos, Suzi Shelton, Princess Katie & Racer Steve, Brad Litwin, John Németh, Missy Raines & The New Hip, Uncle Rock, Yosi & The Superdads, Marlene Gilley Swingtet, and Lucy Bonilla.

Chamber Series: City Winds Trio, The Mascaro-Newman Duo, Innovata, Gabriel Chamber Ensemble, and The Sybarite Five.

Evolution Music Series: Latin Fiesta: The Evolution of Latin Music, David Leonhardt: The Evolution of Jazz, Brad Litwin: The Evolution of Blues, Barry Hannigan: The Evolution of the Piano, and Dave Fry - Rock Roots: The Evolution of Rock 'n' Roll.

The Morning Call Festplatz: Jolly Joe Timmer, Lenny Gomulka & The Chicago Push, Dennis Polisky & The Maestro's Men, Jump City Jazz, Walt Groller Orchestra, Jimmy Sturr & His Orchestra, Main Street Cruisers, Joe Weber, Polka Family Band, Crazy Heart, Joe Lastovica & The Polka Punch, Jon Stevens' Doubleshot, The Sensational Soul Cruisers, Die Fahrenbacher, The Slicked Up 9's, City Rhythm Orchestra, The Polka Quads, The Fabulous Greaseband, Josef Kroboth, The Steve Meisner Band, Lucky 7, Henry & The Versa J's, UUU, The Flamin' Caucasians, The Adlers, Brave Combo, and Alex Meixner & Bubba Hernandez.

Handwerkplatz: Cast in Bronze

Liederplatz: Scott Paul, Donovan-Roberts, Zen For Primates, Lili Añel, The Headers, The Dan May Band, Webb Wilder & The Beatnicks, Eric Steckel, Lehigh Valley Folk Music Society, Catie Curtis, Digney Fignus, Antsy McClain & The Trailer Park Troubadours, Andrew Portz, Justin Solonyka, Emerald City, Burning Bridget Cleary, The Tartan Terrors, Seamus Kennedy, Acoustic Roadshow, Project, Lovell sisters, Natural Breakdown, Jack Murray, Paul Rishell and Annie Raines, Godfrey Daniels, Hoots & Hellmouth, The Chandler Travis Philharmonic, Chris Smither, Philadelphia Songwriters, David Jacobs-Strain, The Youngers, Carrie Rodriguez, Oakhurst, Matt Watroba, Andy Cohen, Robin Greenstein, Peter Siegel, Annie Hills with Jay Ansill & Strings, Bob Carlin & Cheick Hamala Diabaté, Beaucoup Blue, Radio Free Earth, Women in Docs, The Duhks, The Arrogant Worms, Lisa Bodnar Band, Fellswoop, Girls, Guns & Glory, and Chuck Mead.

Martin Guitar Lyrikplatz: Jennie Arnau, Lachi, Bud Buckley, Mishal Moore, Scott McKenna, Shoulders of Giants, Jacob Vanags, Brosky 'N Meyer, Anna Rose, BC Combo, John Conahan, Lizanne Knott, Ben Arthur, Michael Berkowitz, Dave Fry, Grace McLean, Quincy Mumford, Mr. Chris, Marnee, Daryl Shawn, ilyAIMY, Shannon & Natalie, The Philly Songwriters Showcase, Slate Belt Idol, Wild Flower Cafe Showcase, Barnaby Bright, Sarah Donner, Annie Simoni, Tim Butler, Ashley Lennon Thomas, Brian Mackey, Andrew Portz, Maura Jensen, Olivier Nataf-NO, Chris Bruni, Pat Guadagno, Craig Bickhardt, Ellen Woloshin, Pete Hanks, Yancarlos Sanchez, and Carlos Barata.

Plaza Tropical: Ogans, Luisito Rosario & Orquetra, PhillyBloco, Latin Fiesta, Chino Nunez, AMLA Showcase, The Young Werewolves, The Coffin Daggers, Los Straitjackets, HALA Solseros 2009, Lehigh Valley Pennsylvania Music Teachers Association, Bethlehem Music Settlement, Go Trio, Sandlot Heroes, Dephonic, Jaded Son, Paul Green School of Rock Music, Community Music School, Irish Stars Parker School of Irish Dance, Monarch Dance Company, Talking Heads Tribute: Start Making Sense, Parkwright, Reilly, The Oasis Band, SWiM, Beyond Barriers, Butterjive, KEF, Splintered Sunlight, The Mango Men, Parrot Beach, The Toga Party Band, Jimmy & The Parrots, Lehigh Valley Charter High School for the Performing Arts, The Lesson Center, 3D Ritmo de Vida, Santa Mamba, Sergio Rivera & Friends Salsa, SUYA, Frankie Morales & the Mambo of the Times Orchestra, Pablo Mayor & Folklore Urbano, Sabroso Video Showcase, and Hector Rosado y su Orchestra Aché.

Pennsylvania Lottery Volksplatz: George Hrab & the Geologic Orchestra, Brother, Auerhahn Schuhplattler Verein, Li'l Anne & Hot Cayenne, Trouble City All Stars, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Blue Ribbon Cloggers, C'est Si Bon, Jamnazi Africa Band, Daisy Jug Band, The Tartan Terrors, Alô Brasil, Seamus Kennedy, Digney Fignus, Lovell sisters, Zydeco-A-Go-Go, Los Straitjackets, Allegro Dance Company, The Jamani Drummers, Bearfoot, Salsa Celtica, Mingo Fishtrap, Mama Jama, Music From China, Blackwater, Oakhurst, Scythian, O'Grady-Quinlan Academy,Barynya Russian Balalaika Duo, The Doc Marshalls, Spiritual Rez, Tempest, Brownpenny, The Martin Family Band, Super Haki Haki with Dola Kabarry, West Philadelphia Orchestra, The Red Elvises, Lehigh Valley Cloggers, I Paesani, The Afromotive, Witches in Bikinis, Sharon Plessl/Excel Dance Company, Catfish and The Crawdaddies, and The Blues Brotherhood.

Vesper Series: The Colorado Quartet, Bay Street Brassworks, The Ravel Trio, All4One Piano Duo, and Barry Hannigan.

2008 Performers

Straub Dodge Chrysler Jeep RiverPlace Stage

Avril Lavigne, Live and Collective Soul, Kool & The Gang, Boston, Poison, Earth, Wind & Fire, Jethro Tull, Lonestar and Diamond Rio, and John Fogerty.

MRK Hostwindow Performing Arts Series

Lez Zeppelin, Dennis DeYoung, .38 Special, Phil Vassar, Citizen Cope, and Rosanne Cash

PNC Bank Candlelight Concert Series

John Gorka, Eileen Ivers, Over the Rhine, Edwin McCain, The Dixie Hummingbirds, and Christian McBride.

The Platze

Americaplatz: Sarah Ayers, Tommy Castro, Collins Brothers Band, Mother Truckers, Matt Jenkins, The Rob Stoneback Big Band, Antsy McClain & The Trailer Park Troubadours, West Side Winders, The Mayor & His Cabinet, The Craig Thatcher Band, Roomful of Blues, Peripheral Vision, Deb Callahan, Lil' Ed & The Blue Imperials, Leslie, Webb Wilder, Matt Zeiner, The Last Waltz Ensemble, Ryan Shaw, Eric Steckel, Todd Wolfe, Blue Wild Gypsy, and The Sensational Soul Cruisers.

Banana Island: Joe Baione, Zen for Primates, Steve Pullara & The Cool Beans Band, Yosi & The Superdads, BC & The Blues Crew, Geoff Achinson & The Souldiggers, Thaddeus Rex, The Cat's Pajamas, Dan DeChellis, Craig Kastelnik, Ray Owen, The Jimmies, Dave Fry, Tommy Zito, Triple Play, Uproar of 1968, Mister Ray, Moove & Groove, Lauren Musurneci & Joe Musurneci, Kind of Blue, Dueling Pianos, Starfish, David Joel, The Element, Big Jeff & His Mid-Sized Band, Miss Amy, Tim Marchetto, Lao Tizer, Mingo Fishtrap, and Marlene Giley.

Festplatz: Eddie Forman, Jolly Joe Timmer, Dennis Polisky & The Maestro's Men, Big Tubba Mista, Jump City Jazz, Steve Meisner, Walt Groller, Jimmy Sturr, Josef Kroboth, Polka Family Band, The Farmer's Daughter, Crazy Heart, Lucky 7, Die Mariazeller, Joe Grikman, Lebanon Big Swing Band, City Rhythm Orchestra, Doubleshoot, Fabulous Greaseband, Adam Barthalt, Shama Lama, UUU, The Flamin' Caucasians, Joe Weber, The Adlers, Lyn Marie & The Boxhounds, and Alex Meixner.

Main Street: Religion & Cash, Jackie Tice, Kane & Beatty, Straight Drive, Tavern Tan Band, Not Quite Sure, Beaucoup Blue, The Syncopatin' Six, Mad Sweet Pangs, Scott Marshall, Jackknife Betty, Mount Laurel Bluegrass Band, My Better Half, Russ Rentler, Erick Macek, Marc Silver, Tin Kettle, Jay Smar, Run Mountain, The Big Dirty, Doug Smith, Two Man Gentlemen Band, Wahoo Skiffle Crazies, and Quick Step John.

Liederplatz: Women In Docs, Cadillac Sky, Straight Drive, Ernie Hawkins, Paul & Storm, Chestnut Brass Company, J.B. Kline, Frank Bey & The Swing City Blues Band, Alathea, Emerald City, Kennedy's Kitchen, Sligo Rags, The Lovell Sisters, Jason Spooner, Janis Ian, Toby Walker, Godfrey Daniels, The McKrells, Susan Werner, The Electric Farm, The Philadelphia Songwriters, Tommy Womack, The Doc Marshalls, The Section Quartet, Cathy & Marcy, Radio Free Earth, Dan May, The Daisy Jug Band, The DoughBoys, Jann Klose, Vanida Gai, Craig Bickhardt, Lizanne Knot, and Peter Karp.

Lyrikplatz: Jerry Haines, Lester Hersch, Lisa Bodnar, Sara Cox, Gillian Grassie, Brian Thomas Jackson, Kendra Ross, Tim Miller, Arlon Bennett, Lili Anel, Steve Mahoney, Donovan Roberts, Tim Marchetto, Andrew Portz, David LaFleur, Skip Denenberg, Shawn Z., HelenMaria, Joey Mutis, Jeff Umbehauer, Christy Jefferson, Steve Brosky & Jimmy Meyer, Laura Warshauer, Ken Waldman, Eric Macek, Sarah Donner, George Hrab, Casey Desmond, Phoebe Henry, Ange & Ris, John Conahan, Susie Keynes, Jann Klose, Vanida Gail, and Alfred James.

Plaza Tropical: 3D Ritmo De Vida, Santa Mamba, D'La Kalle, Chino Nunez & Friends, Frankie Morales & The Mambo of the Time Band, AMLA, The Coffin Daggers, The Atomic Mosquitoes, Diamond Head, The Salseros, Beyond Barriers, SWiM, Cubana Tres, Butterjive, Project 222, Splintered Sunlight, The John Frizi Band, Jimmy & The Parrots, 1910 Fruitgum Company, Manuel Quintana, Larry Hoppen, Robbie Dupree, Mama Jama, Sabroso, and Luisito Rosario.

Volksplatz: Sharon Plessel, Zydeco-A-Go-Go, Alex Meixner, Finn's Fury, Yo Mama's Big Fat Booty Band, Blue Ribbon Cloggers, Resonance Percussion, Terrance Simien, Barynaya Russian Balalaika Duo, The Lovell Sisters, Dixie Power, Entrain, Seamus Kennedy, O'Grady Quinlan School of Irish Dance, The Martin Family Band, Paul Cebar, Post Junction, Tempest, Flamenco Tabla, Ansambl Mastika, The Chicago Afro-Beat Project, Scythian, Kazka, The VooDudes, Red Elvises, Animus, River City Slim, Raposo, and The Blues Brotherhood.

2007 Performers

Straub Dodge Chrysler Jeep RiverPlace Stage

The Black Crowes, B. B. King, Etta James, Meat Loaf, The Moody Blues, Patti LaBelle, Deep Purple, John Kay & Steppenwolf, Ludacris, Joe Walsh, Big & Rich with Cowboy Troy and Stone Sour.

MRK Hostwindow Performing Arts Series

The Yellowjackets, Joan Osborne, Dark Star Orchestra, The Manhattan Transfer, The Yardbirds and Petula Clark.

PNC Bank Candlelight Concert Series

Amos Lee, Jonatha Brooke, Tom Rush, Kim Richey, Cornell Gunter's Coasters and David Bromberg.

Performances by

Bang Camaro, Tea Leaf Green, Rod Piazza & the Mighty Flyers, Watermelon Slim & the Workers, Babatundae Lea, Stanton Moore, Entrain, Zydepunks, Yo Mama's Big Fat Booty Band, The Fabulous Greaseband, Jimmy Sturr & His Orchestra, Enter the Haggis, Scythian, Brother, Shafatullah Khan, Mingo Fishtrap, GrooveLily, The Arrogant Worms and literally hundreds more performers of countless different genres.

1984 Performers

1984 marked the first year for the annual festival. There were far fewer acts then there are currently, and the size of the festival was much smaller than it is right now. 182,000 people attended the very first festival, and since then that number has greatly increased. [12]

Performers included Don McLean, Louis Armstrong All-Stars, The Rob Stonebeck Big Band, Park Frankenfield & The Dixieland All-Stars, The Lehigh Valley Chamber Orchestra, The Polish-American String Band of Philadelphia, Johnson Mountain Boys, Stadkappelle Berching, John Gorka, Mary Faith Rhodes, John Pearse, Claudia Schmidt, and Touchstone.[13]

References

  1. ^ "About Musikfest". Musikfest official website. http://www.musikfest.org/about/default.asp. Retrieved 2009-05-09. [dead link]

External links



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Musikfest — Musikfest …   Deutsch Wörterbuch

  • Musikfest — Als Musikfeste in größerem Stil werden Aufführungen großer Chor und Orchesterwerke mit ausnahmsweise verstärktem Chor und Orchester bezeichnet; sie reichen, abgesehen von einzelnen Gelegenheitsarrangements bei Huldigungen etc., nicht über das 18 …   Deutsch Wikipedia

  • Musikfest — Mu|sik|fest 〈n. 11〉 musikal. Festspiele, Folge von Musikaufführungen * * * Mu|sik|fest, das: Musikfestspiele …   Universal-Lexikon

  • Musikfest — нем. [музи/кфэ/ст] муз. празднество …   Словарь иностранных музыкальных терминов

  • Musikfest — Mu|sik|fest …   Die deutsche Rechtschreibung

  • Musikfest Bremen — Mit dem internationalen Bremer Musikfest Preis zeichnet das Musikfest Bremen seit 1998 herausragende Musikkünstler dieses Festivals aus, die darüber hinaus „zu einer Bereicherung und Weiterentwicklung des internationalen Musiklebens beigetragen… …   Deutsch Wikipedia

  • Niederrheinisches Musikfest — Das Niederrheinische Musikfest war eines der bedeutendsten Musikfeste des 19. und 20. Jahrhunderts im Bereich der Klassischen Musik, welches mit einigen meist kriegsbedingten Unterbrechungen jährlich von 1818 bis 1958 zu Pfingsten insgesamt 112… …   Deutsch Wikipedia

  • WDR-Musikfest — Das WDR Musikfest ist eine regelmäßige Musikveranstaltung in Nordrhein Westfalen. Sie geht zurück auf die im Jahr 1984 durch Initiative und mit Unterstützung des Westdeutschen Rundfunks Köln (WDR) gegründeten Konzertreihen mit dem Titel das… …   Deutsch Wikipedia

  • Eifeler Musikfest — Das Eifeler Musikfest ist ein Kirchenmusikfest, das seit 1946 alljährlich am Wochenende nach Pfingsten im Kloster Steinfeld/Eifel stattfindet. Es ist damit das älteste noch bestehende Musikfest im Rheinland. Träger ist heute der Kreis Euskirchen… …   Deutsch Wikipedia

  • Heinrich-Schütz-Musikfest — Das Heinrich Schütz Musikfest ist ein jährliches Festival alter Musik zu Ehren des Komponisten Heinrich Schütz. Es findet jeweils im Oktober an drei wichtigen Lebens und Wirkungsstationen (Bad Köstritz, Dresden und Weißenfels) des Künstlers statt …   Deutsch Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.