- Japan at the 2004 Summer Olympics
Infobox Olympics Japan
games=2004 Summer
competitors=
sports=
flagbearer=Kyoko Hamaguchi
gold=16
silver=9
bronze=12
total=37
rank=5Japan competed at the2004 Summer Olympics inAthens ,Greece . The delegation of athletes and officials was represented by theJapanese Olympic Committee . Japan's anthem, "Kimi Ga Yo " ("May 1000 Years of Happy Reign Be Yours (Emperor)") was played when Japan won a gold medal.Medalists
Results by event
=Archery=Men's individual:
* Hiroshi Yamamoto -silver medal
*Takaharu Furukawa - 22nd place
*Yuji Hamano - 37th placeWomen's individual:
*Sayoko Kawauchi - 26th place
*Sayami Matsushita - 28th place
*Yukari Kawasaki - 63rd placeMen's team:
* Takaharu Furukawa, Yuji Hamano, and Hiroshi Yamamoto - 8th placeWomen's team:
* Yukari Kawasaki, Sayoko Kawauchi, and Sayami Matsushita - 14th placeMen's 100 metres:
*Shingo Suetsugu - Round 1: 10.27 s, Round 2: 10.19 s
*Nobuharu Asahara - Round 1: 10.33 s, Round 2: 10.24 s
*Hiroyasu Tsuchie - Round 1: 10.37 sMen's 110 metre hurdles:
*Masato Naito - Round 1: 13.56 s, Round 2: 13.54 s
*Satoru Tanigawa - Round 1: 13.39 s (NR), Round 2: 13.70sMen's 200 metres:
*Shinji Takahira - Round 1: 21.05 s
*Ryo Matsuda - Round 1: 24.59 sMen's 400 metres:
*Yuki Yamaguchi - Round 1: 46.16
*Jun Osakada - Round 1: 46.39 s
*Mitsuhiro Sato - Round 1: 46.70 sMen's 400 metre hurdles:
*Dai Tamesue - Round 1: 48.80 s, Semifinal: 48.46 s
*Ken Yoshizawa - Round 1: 50.95 sMen's 3000 metre steeplechase:
*Yoshitaka Iwamizu - Round 1, 8:29.07 (did not advance)Men's 10000 metres:
*Ryuji Ono - Final, 29:06.50 (19th place)Men's 4x100 metre relay:
* Hiroyasu Tsuchie, Shingo Suetsugu, Shinji Takahira, and Nobuharu Asahara - Final, 0:38.49 (4th place)Men's 4x400 metre relay:
* Yuki Yamaguchi, Jun Osakada,Tomohiro Itoh , and Mitsuhiro Sato - Final, 3:00.99 (4th place)Men's marathon:
*Shigeru Aburaya – 2:13:11 (5th place)
*Toshinari Suwa – 2:13:24 (6th place)
*Tomoaki Kunichika – 2:21:13 (42nd place)Men's 20 km walk:
*Takayuki Tanii – 1:23:38 (15th place)
*Yuki Yamazaki - DNFMen's 50 km walk:
* Yuki Yamazaki – 3:57:00 (16th place)
* Takayuki Tanii - DQMen's long jump:
*Shinichi Terano - Round 1, 7.70 metres (did not advance)Men's triple jump:
*Takanori Sugibayashi - Round 1, 16.00 metres (did not advance)Men's pole vault:
*Daichi Sawano - Final, 5.55 metres (13th place)Men's javelin:
*Yukifumi Murakami - Round 1, 78.59 metres (did not advance)Men's hammer:
*Koji Murofushi - Final, 82.91 metres (gold medal)Women
Women's 800 metres:
*Miho Sugimori - Round 1: 2:02.82Women's 10000 metres:
*Megumi Tanaka - 31:42.18 (13th place)
*Harumi Hiroyama - 32:15.12 (18th place)
*Kayoko Fukushi - 33:48.66 (26th place)Women's heptathlon:
*Yuki Nakata - 4871 points (28th place)Women's marathon:
*Mizuki Noguchi - 2:26:20,gold medal
*Reiko Tosa - 2:28:44, 5th place
*Naoko Sakamoto - 2:31:43, 7th placeWomen's 20 km walk:
*Mayumi Kawasaki - 1:37:56 (40th place)Women's long jump:
*Maho Hanaoka - Round 1: 6.31 metresWomen's pole vault:
*Takayo Kondo - Round 1: 4.15 metresWomen's shot put:
*Chinatsu Mori - Round 1: 15.86 metresWomen's hammer:
*Yuka Murofushi - Round 1: 65.33 metresMen's singles:
*Shoji Sato - defeated in round of 32
*Hidetaka Yamada - defeated in round of 32Women's singles:
*Kaori Mori - defeated in round of 16
*Miho Tanaka - defeated in round of 32
*Kanako Yonekura - defeated in round of 32Men's doubles:
*Keita Masuda andTadashi Ohtsuka - defeated in round of 16Women's doubles:
*Chikako Nakayama andKeiko Yoshimoti - defeated in round of 16
*Shizuka Yamamoto andSeiko Yamada - defeated in round of 32Mixed doubles:
* Tadashi Ohtsuka and Shizuka Yamamoto - defeated in round of 32
=Baseball=The Japanese baseball team won the bronze medal.
* Players: Ryoji Aikawa, Yuya Ando, Atsushi Fujimoto,
Kosuke Fukudome , Hirotoshi Ishii, Hisashi Iwakuma, Hitoki Iwase,Kenji Johjima , Takuya Kimura, Masahide Kobayashi,Hiroki Kuroda ,Daisuke Matsuzaka , Daisuke Miura, Shinya Miyamoto, Arihito Muramatsu, Norihiro Nakamuru, Michihiro Ogasawara, Naoyuki Shimizu, Yoshinobu Takahashi, Yoshitomo Tani, Tomochika Tsuboi, Koji Uehara, Kazuhiro Wada, Tsuyoshi Wada
* Manager: Kiyoshi Nakahata
* Coaches: Yutaka Ono, Yutaka TakagiWomen's: 10th place
* Preliminary round: 1-4
* Classification (9/10): lost to China, 83-62
=Boxing=Japan sent one boxer to the 2004 Olympics. He was defeated in his first match.
Light Flyweight (48kg)
*Toshiyuki Igarashi
*# Round of 32 - Lost toEndalkachew Kebede ofEthiopia , 26-21
=Canoeing=Women's K1 500 metres:
*Miyuki Shirata - semifinal, 19th placeWomen's K2 500 metres:
*Shinobu Kitamoto andYumiko Suzuki - semifinal, 14th placeWomen's K4 500 metres:
* Shinobu Kitamoto, Yumiko Suzuki,Mikiko Takeya , andMiho Adachi - final, 9th place
=Cycling=Road cycling
Men's road race:
*Yasutaka Tashiro - 57th place, 5:50:35
*Shinri Suzuki - did not finishWomen's road race:
*Miho Oki - 20th place, 3:25:42
*Miyoko Karami - 41st place, 3:30:30Track cycling
Nagatsuka withdrew from the individual sprint after placing 14th in the qualifying round, which had qualified him for further competition.
Men's individual sprint:
*Tomohiro Nagatsuka - withdrew, no rankMen's team sprint:
*Toshiaki Fushimi ,Masaki Inoue , and Tomohiro Nagatsuka - final, silver medalWomen's time trial:
*Sayuri Osuga - 10th place, 35.045 secondsMen's points race:
*Makoto Iijima - 16th place, 13 pointsMen's Keirin:
* Toshiaki Fushimi - first repechage, no rankMountain biking
Men's cross country:
*Kenji Takeya - 38th place, -1 lapWomen's cross country:
*Yukari Nakagome - 22nd place, -1 lap
=Diving=Men's 3 metre springboard:
*Ken Terauchi - Prelim: 456.15, Semifinal: 245.64, Final: 444.36 (8th place)Women's 10 metre platform:
*Takiri Miyazaki - final, 11th placeIndividual jumping:
*Taizo Sugitani ridingLamalushi - final round B, 16th place
*Yuka Watanabe riding Nike - final round A, 39th place
*Tadayoshi Hayashi ridingSwanky - qualifier, 64th place
*Ryuichi Obata ridingOliver Q - qualifier, 74th placeTeam jumping:
* Hayashi, Obata, Sugitani, and Watanabe - first round, 13th place
=Football (Soccer)=Men's: 13th place
* Preliminary round: 1-0-2
* Quarterfinal: did not qualifyWomen's: 7th place
* Preliminary round: 1-0-1
* Quarterfinal: lost to United States, 2-1Men's artistic: gold medal team
*Hiroyuki Tomita - advanced in four exercises
** Parallel bars - silver medal
** Rings - 4th place
** All-around - 6th place
** Pommel horse - 8th place
*Isao Yoneda - advanced in three exercises
** Horizontal bar - bronze medal
** Floor - 7th place
** All-around - 11th place
*Takehiro Kashima - advanced in one exercise
** Pommel horse - bronze medal
*Daisuke Nakano - advanced in three exercises
** Parallel bars - 5th place
** Floor - 6th place
** Horizontal bar - 9th place
*Hisashi Mizutori - did not advance in any exercise
*Naoya Tsukahara - did not advance in any exerciseWomen's artistic:
*Manami Ishizaka - did not advance in any exercise
*Kyoko Oshima - did not advance in any exerciseWomen's rhythmic:
* Individual
**Yukari Murata - 18th placeWomen's trampoline:
*Haruka Hirota - 7th place
=Hockey=Women's: 8th place
* Preliminary round: 2-0-2
* Classification (5-8): lost to Australia, 3-1
* Classification (7/8): lost to Korea, 3-1
=Judo=Men
*
Tadahiro Nomura - Men's -60 kg,gold medal
*Masato Uchishiba - Men's 60-66 kg, gold medal
*Masahiro Takamatsu - Men's 66-73 kg, defeated in 2nd round
*Masahiko Tomouchi - Men's 73-81 kg, defeated in 1st round
*Hiroshi Izumi - Men's 81-90 kg,silver medal
*Kosei Inoue - Men's 90-100 kg, defeated in 4th round
*Keiji Suzuki - Men's +100 kg, gold medalWomen
*
Ryoko Tani - Women's -48 kg,gold medal
*Yuki Yokosawa - Women's 48-52 kg,silver medal
*Kie Kusakabe - Women's 52-57 kg, defeated in 3rd round
*Ayumi Tanimoto - Women's 57-63 kg, gold medal
*Masae Ueno - Women's 63-70 kg, gold medal
*Noriko Anno - Women's 70-78 kg, gold medal
*Maki Tsukada - Women's +78 kg, gold medal
=Sailing=Men's mistral:
*Motokazu Kenjo - 170.0 pts, 19th placeWomen's mistral:
*Masako Imai - 135.0 pts, 17th placeMen's 470:
*Kazuto Seki &Kenjiro Todoroki - 90 pts, bronze medalWomen's 470:
*Yuka Yoshisako &Mitsuko Satake - 101 pts, 11th placeWomen's Europe:
*Maiko Sato - 192pts, 24th placeLaser mixed:
*Kunio Suzuki - 281pts, 35th place49er mixed:
*Kenji Nakamura &Masato Takaki - 146pts, 15th place
=Softball=Women's Team Competition
In the final game of the preliminary round,
Yukiko Ueno of Japan pitched the first perfect game in Olympic softball history as Japan defeated China 2-0. Two days later, Japan again defeated China in the 3rd/4th semifinal to guarantee a medal. Their loss in the bronze medal game left them with the bronze.
* Preliminary Round:* Lost to Australia (2:4):* Defeated Chinese Taipei (6:0):* Lost to United States (0:3):* Lost to Canada (0:1):* Defeated Greece (6:0):* Defeated Italy (1:0):* Defeated PR China (0:2)
* Semifinal:* Defeated PR China (1:0)
* Bronze Medal Match:* Lost to Australia (0:3) → Bronze Medal
* Team Roster:*Juri Takayama :*Noriko Yamaji :*Haruka Saito :*Emi Naito :*Kazue Ito:*Reika Utsugi :*Masumi Mishina :*Yumi Iwabuchi :*Eri Yamada :*Yuki Sato :*Rie Sato :*Naoko Sakamoto:*Yukiko Ueno :*Hiroko Sakai :*Emi Inui
=Swimming=Men
*
Kosuke Kitajima
**100 m Breaststroke,gold medal
**200 m Breaststroke, gold medal
*Takashi Yamamoto - 200 m Butterfly,silver medal
*Tomomi Morita - 100 m Backstroke,bronze medal
* Japanese men's swimming team won the bronze medal in 4 x 100 m medley relay
**Swimmers: Tomomi Morita (Backstroke), Kosuke Kitajima (Breaststroke), Takashi Yamamoto (Butterfly), Yukihiro Okumura (Freestyle)Women
*
Ai Shibata - 800 m Freestyle,gold medal
*Reiko Nakamura - 200 m Backstroke,bronze medal
*Yuko Nakanishi - 200 m Butterfly, bronze medalJapan's triathletes at the second Olympic triathlon included veterans
Kiyomi Niwata andHiroyuki Nishiuchi . The best result, a record high for the Japanese team, came fromAkiko Sekine at twelfth place in the women's competition.Women's:
*Akiko Sekine - 2:07:34.02 (12th place)
*Kiyomi Niwata - 2:07:42.79 (14th place)
*Machiko Nakanishi - 2:08:51.06 (20th place)Men's:
*Hirokatsu Tayama - 1:53:28.41 (13th place)
*Hiroyuki Nishiuchi - 1:57:43.51 (32nd place)Women's Beach Competition
*
Ryoko Tokuno andChiaki Kusuhara
** Prelims: 1-2
** Round of 16: Did not qualifyWomen Indoor Team Competition
* Preliminary Round (Group A):* Lost to Brazil (0-3):* Lost to Italy (0-3):* Defeated Greece (3-1):* Lost to South Korea (0-3):* Defeated Kenya (3-0)
* Quarterfinals:* Lost to China (0-3) → Fifth place
*Team Roster:*Tomoko Yoshihara :*Chie Tsuji :*Ikumi Narita :*Miki Sasaki :*Kanako Omura :*Yoshie Takeshita :*Miyuki Takahashi :*Sachiko Sugiyama :*Ai Otomo :*Kana Oyama :*Megumi Kurihara :*Saori Kimura
*Head Coach:Shoichi Yanagimoto Men
Freestyle
*
Chikara Tanabe - Freestyle 55 kg,bronze medal
*Kenji Inoue - Freestyle 60 kg, bronze medal
*Kazuhiko Ikematsu - Freestyle 66 kg, 5th place
* Kunihiko Obata - Freestyle 74 kg
* Hidekazu Yokoyama - Freestyle 84 kgGreco-Roman
* Masatoshi Toyota - Greco-Roman 55 kg
* Makoto Sasamoto - Greco-Roman 60 kg
* Katsuhiko Nagata - Greco-Roman 74 kg
* Shingo Matsumoto - Greco-Roman 84 kgWomen
*
Chiharu Icho - Freestyle 48 kg,silver medal
*Saori Yoshida - Freestyle 55 kg,gold medal
*Kaori Icho - Freestyle 63 kg, gold medal
*Kyoko Hamaguchi - Freestyle 72 kg,bronze medal Officials
*President: Tsunekazu Takeda
*Secretary General: Tsutomu Hayashi
Wikimedia Foundation. 2010.