Republic of China at the 1972 Summer Olympics


Republic of China at the 1972 Summer Olympics
Republic of China at the Olympic Games

Flag of the Republic of China – Flag bearers
IOC code   ROC
At the 1972 Summer Olympics in Munich
Competitors
Medals Gold
0
Silver
0
Bronze
0
Total
0
Olympic history (summary)
Summer Games
1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972
Winter Games
1972 • 1976
Chinese Taipei at the Olympic Games

Chinese Taipei Olympic flag – Flag bearers
IOC code  TPE
NOC Chinese Taipei Olympic Committee
Website www.tpenoc.net (Chinese) (English)
Olympic history
Summer Games
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

The Republic of China (Taiwan) competed at the 1972 Summer Olympics in Munich for the last time as the "Republic of China". The ROC would not return to the Olympics until 1984 and under the name "Chinese Taipei" due to objections by the People's Republic of China over the political status of Taiwan. The PRC, amid the height of the Cultural Revolution, boycotted the Olympics due to the Taiwanese participation under the name "Republic of China".

Contents

Results by event

Archery

In the first modern archery competition at the Olympics, the Republic of China entered only one woman.

Women's:

  • Shue Meei-Shya - 2026 points (38th place)

Athletics

Men's 100 metres

  • Soo Wen-Ho
  • First Heat — 10.59s
  • Second Heat — 10.82s (→ did not advance)

Men's 200 metres

  • Soo Wen-Ho
  • First Heat — 21.55s
  • Second Heat — 21.47s (→ did not advance)

Men's 4 x 100 m relay:

  • Lee Chung-Ping, Soo Wen-Ho, Chen Chin-Lung and Chen Ming-Chih
  • Heat — 41.78 s (→ did not advance)

Men's 110 m hurdles:

  • Lee Chung-Ping - Heat: 14.98 s (→ did not advance)

Men's 400 m hurdles:

  • Lee Chung-Ping - Heat:52.61 s (→ did not advance)

Men's Long jump

  • Chen Chin-Lung - Qualifying round: 6.79 m (→ did not advance)

Men's Triple jump:

  • Chen Ming-Chih - Qualifying round: 14.73 m (→ did not advance)

Women's 800 m:

  • Lee Chiu-Hsia - Heat: 2:11.8 (→ did not advance)

Women's 1500 m:

  • Lee Chiu-Hsia - Heat: 4:37.2 (→ did not advance)

Women's High jump:

  • Wu Yu-Chih - Qualifying round: 0 m (→ did not advance)

Women's Long jump:

  • Lin Chun-Yu - Qualifying round: 5.50 m (→ did not advance)

Women's Pentathlon:

  • Lin Chun-Yu - 3676 points (→ 28th place)

Alternate member

Boxing

Bantamweight:

  • Wang Chee-Yen
  1. 1/16-Final - defeated Manoochehr Bahmani of Iran (3 - 2)
  2. 1/8-Final - lost to George Turpin of Great Britain

Cycling

Men's Individual Road Race

  • Shue Ming-Fa — did not finish (→ no ranking)

Men's 1.000m Time Trial

  • Shue Ming-Fa — 1:14.05 (→ 27th place)

Men's Sprint

  • Shue Ming-Fa
  1. Preliminary Round — lost to Sergei Kravtsov of Soviet Union and Taworn Tarwan of Thailand
  2. Preliminary Round, repêchage — Lost to Yoshikazu Cho of Japan and Felix Suarez of Spain

Judo

Lightweight:

  • Cheng Chi-Hsiang
  1. Pool A - lost to Takao Kawaguchi of Japan
  2. Repêchage Pool - defeated Han Sung-Chul of South Korea
  3. Repêchage Pool - lost to Bakhaavaa Buidaa of Mongolia

Welterweight:

  • Wang Jong-She
  1. Pool A - defeated William McGregor of Canada
  2. Pool A - lost to Toyokazu Nomura of Japan
  3. Repêchage Pool - lost to Antal Hetényi of Hungary

Middleweight:

  • Chang Ping-Ho
  1. Pool A - defeated Raymond Coulibaly of Mali
  2. Pool A - lost to Jean-Paul Coche of France

Light heavyweight:

  • Juang Jen-Wuh
  1. Pool B - defeated Epigmenio Exiga of Mexico
  2. Pool B - lost to Chiaki Ishii of Brazil

Open Category:

  • Juang Jen-Wuh
  1. Pool A - lost to Pavle Bajetić of Yugoslavia

Sailing

Finn:

  • Chen Shiu-Hsiung - 235.0 (35th place)

Shooting

Small bore rifle, prone pos.:

  • Wu Tao-Yuan - 591 points (41st place)

Small bore rifle, 3 pos.:

  • Wu Tao-Yuan - 1101 points (51st place)

Free rifle:

  • Wu Tao-Yuan - 1085 points (30th place)

Swimming

Women's 100 m freestyle:

  • Hsu Yue-Yun - Heat: 1:04.77 (did not advance)

Women's 200 m freestyle:

  • Hsu Yue-Yun - Heat: 2:20.17 (did not advance)

Women's 400 m freestyle:

  • Hsu Yue-Yun - Heat: 4:58.57 (did not advance)

Women's400 m individual medley:

  • Hsu Yue-Yun - did not compete

Women's 100 m breaststroke

  • Lie Yue-Hwan - 1:25.47 (did not advance)

Women's 200 m breaststroke

  • Lie Yue-Hwan - 3:04.74 (did not advance)

Men's 100 m butterfly:

  • Hsu Tung-Hsiung - did not compete

Men's 200 m butterfly:

  • Hsu Tung-Hsiung - 2:16,35

Men's 200 m individual medley:

  • Hsu Tung-Hsiung - 2:18.34 (did not advance)

Men's 400 m individual medley:

  • Hsu Tung-Hsiung - 5:09.56 (did not advance)

Weightlifting

Featherweight:

  • Chen Kue-Sen - 327.5 kg (10th place)

Wrestling

Freestyle –57 kg:

  • Sheu Jine-Shiong
  1. Round 1 - lost to Nicolae Dumitru of Romania (4 - 0)
  2. Round 2 - lost to George Hatziioannidis of Greece (4 - 0)

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.