China at the 2008 Summer Olympics


China at the 2008 Summer Olympics
China at the Olympic Games

Flag of the People's Republic of China – Flag bearers
IOC code  CHN
NOC Chinese Olympic Committee
Website www.olympic.cn (Chinese) (English)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 639 in 28 (38 disciplines) sports
Officials 460
Flag bearer Yao Ming[1] (opening)
Zhang Ning (closing)
Medals
Rank: 1[2]
Gold
51
Silver
21
Bronze
28
Total
100
Olympic history (summary)
Summer Games
1952 • 1956–1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Other related appearances
 China (1932 • 1936 • 1948)

China was the host nation of the 2008 Summer Olympics. China was represented by the Chinese Olympic Committee (COC), and the team of selected athletes were officially known as Team China.

As the host country, China received an automatic quota for every competition, though athletes had to meet the qualification standards set by the country's national Olympics committee. A total of 639 athletes qualified for places on the national team, the 2008 game's largest, and significantly more than the 407-strong Chinese team that went to Athens in 2004. Chinese athletes from every province qualified to compete in all 28 Olympic sports, marking the first time that Chinese athletes were represented in every sport at an Olympics. Of the total 639 athletes, 469 were competing in their first Olympics, 165 competed in Athens 2004, 37 took part in Sydney 2000 and the average age is 24.2 years old. Three athletes, diver Guo Jingjing, shooter Tan Zongliang and basketballer Li Nan, were making their fourth Olympic appearances, having first competed in Atlanta 1996. China's Olympic delegation totalled 1,099, which included 460 officials.[3][4] According to Olympic protocol, China entered as the last country into the Beijing National Stadium during the Opening Ceremony. They were led by basketballer Yao Ming and Lin Hao, a 9-year-old primary school student who had rescued two schoolmates during the 2008 Sichuan Earthquake.

China topped the rankings for the first time with 51 gold medals. In 2009 Team China won the Laureus World Sports Awards for the best Team of the Year.

The team excludes athletes from the Special Administrative Region of Hong Kong, which competed separately as Hong Kong, China.

Medalists

China won 51 gold medals, 21 silvers, and 28 bronzes making this the largest ever medals tally in China's Olympic history and marking the first time China has ranked first.[2] They entered a team of 639 athletes, the large size characteristic of host nation teams.[5][6]

On Sunday August 17, China achieved its greatest ever Olympic performance when the women's table tennis team defeated Singapore 3-0 in the final to win the country's 33rd gold medal, surpassing the previous best tally of 32 at Athens 2004. That day's gain of eight gold medals is also the largest single-day gain by a national team since the 1988 Summer Olympics.

Medal Name Sport Event Date
 Gold Chen Xiexia Weightlifting Women's 48 kg 9 Aug
 Gold Pang Wei Shooting Men's 10 m air pistol 9 Aug
 Gold Guo Wenjun Shooting Women's 10 m air pistol 10 Aug
 Gold Guo Jingjing, Wu Minxia Diving Women's synchronized 3 m springboard 10 Aug
 Gold Xian Dongmei Judo Women's 52 kg 10 Aug
 Gold Long Qingquan Weightlifting Men's 56 kg 10 Aug
 Gold Huo Liang, Lin Yue Diving Men's 10 m synchronized platform 11 Aug
 Gold Chen Yanqing Weightlifting Women's 58 kg 11 Aug
 Gold Zhang Xiangxiang Weightlifting Men's 62 kg 11 Aug
 Gold Huang Xu, Chen Yibing, Li Xiaopeng
Xiao Qin, Yang Wei, Zou Kai
Gymnastics Artistic Men's artistic team all-around 12 Aug
 Gold Chen Ruolin, Wang Xin Diving Women's synchronized 10 m platform 12 Aug
 Gold Zhong Man Fencing Men's sabre 12 Aug
 Gold Liao Hui Weightlifting Men's 69 kg 12 Aug
 Gold Yang Yilin, Cheng Fei, Jiang Yuyuan
Deng Linlin, He Kexin, Li Shanshan
Gymnastics Artistic Women's artistic team all-around 13 Aug
 Gold Chen Ying Shooting Women's 25 metre pistol 13 Aug
 Gold Wang Feng, Qin Kai Diving Men's synchronized 3 m springboard 13 Aug
 Gold Liu Chunhong Weightlifting Women's 69 kg 13 Aug
 Gold Liu Zige Swimming Women's 200 m butterfly 14 Aug
 Gold Du Li Shooting Women's 50m rifle 3 positions 14 Aug
 Gold Yang Wei Gymnastics Artistic Men's artistic individual all-around 14 Aug
 Gold Zhang Juanjuan Archery Women's individual 14 Aug
 Gold Yang Xiuli Judo Women's 78 kg 14 Aug
 Gold Cao Lei Weightlifting Women's 75 kg 15 Aug
 Gold Tong Wen Judo Women's +78 kg 15 Aug
 Gold Lu Yong Weightlifting Men's 85 kg 15 Aug
 Gold Du Jing, Yu Yang Badminton Women's doubles 15 Aug
 Gold Zhang Ning Badminton Women's singles 16 Aug
 Gold Qiu Jian Shooting Men's 50 m rifle three positions 17 Aug
 Gold Tang Bin, Xi Aihua, Jin Ziwei, Feng Guixin Rowing Women's quadruple sculls 17 Aug
 Gold Wang Jiao Wrestling Women's freestyle 72 kg 17 Aug
 Gold Zou Kai Gymnastics Artistic Men's floor 17 Aug
 Gold Xiao Qin Gymnastics Artistic Men's pommel horse 17 Aug
 Gold Guo Yue, Wang Nan, Zhang Yining, Li Xiaoxia Table tennis Women's team 17 Aug
 Gold Lin Dan Badminton Men's singles 17 Aug
 Gold Guo Jingjing Diving Women's 3 metre springboard 17 Aug
 Gold Chen Yibing Gymnastics Artistic Men's rings 18 Aug
 Gold He Kexin Gymnastics Artistic Women's uneven bars 18 Aug
 Gold He Wenna Trampoline Women's trampoline 18 Aug
 Gold Ma Lin, Wang Hao, Wang Liqin, Chen Qi Table tennis Men's team 18 Aug
 Gold Li Xiaopeng Gymnastics Artistic Men's parallel bars 19 Aug
 Gold Zou Kai Gymnastics Artistic Men's horizontal bar 19 Aug
 Gold Lu Chunlong Trampoline Men's trampoline 19 Aug
 Gold He Chong Diving Men's 3 metre springboard 19 Aug
 Gold Yin Jian Sailing Women's sailboard 20 Aug
 Gold Wu Jingyu Taekwondo Women's 49 kg 20 Aug
 Gold Chen Ruolin Diving Women's 10 metre platform 21 Aug
 Gold Zhang Yining Table tennis Women's singles 22 Aug
 Gold Meng Guanliang, Yang Wenjun Canoeing – Flatwater Men's C-2 500 metres 23 Aug
 Gold Ma Lin Table tennis Men's singles 23 Aug
 Gold Zou Shiming Boxing Light flyweight 24 Aug
 Gold Zhang Xiaoping Boxing Light heavyweight 24 Aug
 Silver Zhang Lin Swimming Men's 400 m freestyle 10 Aug
 Silver Zhang Juanjuan, Chen Ling, Guo Dan Archery Women's team 10 Aug
 Silver Zhu Qinan Shooting Men's 10 m air rifle 11 Aug
 Silver Tan Zongliang Shooting Men's 50 metre pistol 12 Aug
 Silver Chang Yongxiang Wrestling Men's Greco-Roman 74 kg 13 Aug
 Silver Li Hongli Weightlifting Men's 77 kg 13 Aug
 Silver Jiao Liuyang Swimming Women's 200 m butterfly 14 Aug
 Silver Yang Yu, Zhu Qianwei, Tan Miao
Pang Jiaying, Tang Jingzhi
Swimming Women's 4 x 200 m freestyle relay 14 Aug
 Silver Bao Yingying, Huang Haiyang, Ni Hong, Tan Xue Fencing Women's team sabre 14 Aug
 Silver Xie Xingfang Badminton Women's singles 16 Aug
 Silver Wu You, Gao Yulan Rowing Women's coxless pair 16 Aug
 Silver Xu Li Wrestling Women's freestyle 55 kg 16 Aug
 Silver Cai Yun, Fu Haifeng Badminton Men's doubles 16 Aug
 Silver Yang Wei Gymnastics Artistic Men's rings 18 Aug
 Silver Tian Jia, Wang Jie Beach volleyball Women's tournament 21 Aug
 Silver Wang Nan Table tennis Women's singles 22 Aug
 Silver China women's national field hockey team
Cheng Hui   Ma Yibo
Chen Qiuqi   Pan Fengzhen
Chen Zhaoxia   Ren Ye
Fu Baorong   Song Qungling
Gao Lihua   Tang Chunling
Huang Junxia   Zhao Yudiao
Li Hongxia   Zhang Yimeng
Li Shuang   Zhou Wanfeng
Field hockey Women's tournament 22 Aug
 Silver Wang Hao Table tennis Men's singles 23 Aug
 Silver Zhou Lüxin Diving Men's 10 metre platform 23 Aug
 Silver Cai Tongtong, Chou Tao, Lü Yuanyang
Sui Jianshuang, Sun Dan, Zhang Shuo
Gymnastics Rhythmic Women's rhythmic team all-around 24 Aug
 Silver Zhang Zhilei Boxing Super heavyweight 24 Aug
 Bronze Xue Haifeng, Jiang Lin, Li Wenquan Archery Men's team 11 Aug
 Bronze Xu Yan Judo Women's 57 kg 11 Aug
 Bronze Hu Binyuan Shooting Double trap 12 Aug
 Bronze Pang Jiaying Swimming Women's 200 m freestyle 13 Aug
 Bronze Yang Yilin Gymnastics Artistic Women's artistic individual all-around 15 Aug
 Bronze Zhang Yawen, Wei Yili Badminton Women's doubles 15 Aug
 Bronze Chen Jin Badminton Men's singles 16 Aug
 Bronze Zhao Jing, Sun Ye, Zhou Yafei
Pang Jiaying, Xu Tianlongzi
Swimming Women's 4 x 100 m medley relay 17 Aug
 Bronze Zhou Chunxiu Athletics Women's marathon 17 Aug
 Bronze Yan Zi, Zheng Jie Tennis Women's doubles 17 Aug
 Bronze He Hanbin, Yu Yang Badminton Mixed doubles 17 Aug
 Bronze Cheng Fei Gymnastics Artistic Women's vault 17 Aug
 Bronze Wu Minxia Diving Women's 3 metre springboard 17 Aug
 Bronze Yang Yilin Gymnastics Artistic Women's uneven bars 18 Aug
 Bronze Xu Lijia Sailing Women's Laser Radial class 19 Aug
 Bronze Cheng Fei Gymnastics Artistic Women's balance beam 19 Aug
 Bronze Guo Shuang Cycling – Track Women's sprint 19 Aug
 Bronze Dong Dong Trampoline Men's trampoline 19 Aug
 Bronze Qin Kai Diving Men's 3 metre springboard 19 Aug
 Bronze Zhang Wenxiu Athletics Women's hammer throw 20 Aug
 Bronze Xue Chen, Zhang Xi Beach volleyball Women's tournament 21 Aug
 Bronze Wang Xin Diving Women's 10 metre platform 21 Aug
 Bronze Zhu Guo Taekwondo Men's 80 kg 22 Aug
 Bronze Guo Yue Table tennis Women's singles 22 Aug
 Bronze Hanati Silamu Boxing Welterweight 22 Aug
 Bronze China women's national volleyball team Volleyball Women's tournament 23 Aug
 Bronze Gu Beibei, Huang Xuechen, Jiang Tingting
Jiang Wenwen, Liu Ou, Luo Qian, Sun Qiuting
Wang Na, Zhang Xiaohuan
Synchronized Swimming Women's team 23 Aug
 Bronze Wang Liqin Table tennis Men's singles 23 Aug


Medals by sport
Sport Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Gymnastics[7] 11 2 5 18
Weightlifting 8 1 0 9
Diving 7 1 3 11
Shooting 5 2 1 8
Table tennis 4 2 2 8
Badminton 3 2 3 8
Judo 3 0 1 4
Boxing 2 1 1 4
Swimming 1 3 2 6
Wrestling 1 2 0 3
Archery 1 1 1 3
Rowing 1 1 0 2
Fencing 1 1 0 2
Taekwondo 1 0 1 2
Sailing 1 0 1 2
Canoeing[8] 1 0 0 1
Volleyball[9] 0 1 2 3
Hockey 0 1 0 1
Athletics 0 0 2 2
Cycling[10] 0 0 1 1
Tennis 0 0 1 1
Synchronized Swimming 0 0 1 1
Total 51 21 28 100
Medals by date
Day Date Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Day 1 9th 2 0 0 2
Day 2 10th 4 2 0 6
Day 3 11th 3 1 2 6
Day 4 12th 4 1 1 6
Day 5 13th 4 2 1 7
Day 6 14th 5 3 0 8
Day 7 15th 4 0 2 6
Day 8 16th 1 4 1 6
Day 9 17th 8 0 6 14
Day 10 18th 4 1 1 6
Day 11 19th 4 0 5 9
Day 12 20th 2 0 1 3
Day 13 21st 1 1 2 4
Day 14 22nd 1 2 3 6
Day 15 23rd 2 2 3 7
Day 16 24th 2 2 0 4
Total 51 21 28 100
Multiple medalists
Name Sport Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Zou Kai Gymnastics 3 0 0 3
Yang Wei Gymnastics 2 1 0 3
He Kexin Gymnastics 2 0 0 2
Chen Yibing Gymnastics 2 0 0 2
Li Xiaopeng Gymnastics 2 0 0 2
Xiao Qin Gymnastics 2 0 0 2
Guo Jingjing Diving 2 0 0 2
Chen Ruolin Diving 2 0 0 2
Zhang Yining Table tennis 2 0 0 2
Ma Lin Table tennis 2 0 0 2
Wang Nan Table tennis 1 1 0 2
Wang Hao Table tennis 1 1 0 2
Zhang Juanjuan Archery 1 1 0 2
Cheng Fei Gymnastics 1 0 2 3
Yang Yilin Gymnastics 1 0 2 3
Qin Kai Gymnastics 1 0 1 2
Wu Minxia Diving 1 0 1 2
Wang Xin Diving 1 0 1 2
Guo Yue Table tennis 1 0 1 2
Wang Liqin Table tennis 1 0 1 2
Yu Yang Badminton 1 0 1 2
Pang Jiaying Swimming 0 1 2 3

Won all medals in one event

Won all gold medals in one sport

Won gold medals in both men's and women's events where only one entry is allowed

Archery

As the host nation, China automatically received a full complement of six quota spots (three for men, three for women) for the archery competitions. China's national selection competition resulted in Xue Haifeng, Jiang Lin and Li Wenquan taking the three men's spots, while Zhang Juanjuan, Chen Ling and Guo Dan earned the women's spots.[11] Xue and Zhang are both veterans of the 2004 Games, with Zhang a member of the women's team that took the silver medal. That medal was China's fourth silver in archery.

On August 14, in the women's individual event, Zhang Juanjuan became the first Chinese archer to win a gold medal.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Xue Haifeng Men's individual 663 18  Lyon (CAN) (47)
L 106-111
Did not advance
Jiang Lin Men's individual 632 55  Lee (KOR) (10)
L 108-112
Did not advance
Li Wenquan Men's individual 646 46  Proc (POL) (19)
L 111-116
Did not advance
Xue Haifeng
Jiang Lin
Li Wenquan
Men's team 1941 12 N/A  Great Britain (GBR) (5)
W 214-210
 Russia (RUS) (4)
W 217-209
 South Korea (KOR) (1)
L 221-218
 Ukraine (UKR) (2)
W 222-219
Bronze
Zhang Juanjuan Women's individual 635 27  Berezhna (UKR) (38)
W 109-97
 Yuan (TPE) (50)
W 110-105
 Erdyniyeva (RUS) (11)
W 110-98
 Joo (KOR) (3)
W 106-101
 Yun (KOR) (50)
W 115-109
 Park (KOR) (50)
W 110-109
Gold
Chen Ling Women's individual 645 15  Psarra (GRE) (50)
W 109-79
 Muliuk (BLR) (50)
W 106-105
 Yun (KOR) (50)
L 103-113
Did not advance
Guo Dan Women's individual 636 25  Burgess (GBR) (40)
L 104-106
Did not advance
Zhang Juanjuan
Chen Ling
Guo Dan
Women's team 1916 3 N/A Bye  India (IND) (6)
W 211-206
 Great Britain (GBR) (2)
W 208-202
 South Korea (KOR) (1)
L 215- 224
Silver

Athletics

Total: 77 athletes

Men

Track events

Event Athletes Heat round 1 Heat round 2 Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
100 m Hu Kai 10.39 4 10.40 8 Did not advance
200 m Zhang Peimeng 21.06 7 Did not advance
400 m Liu Xiaosheng 53.11 18 Did not advance
800 m Li Xiangyu 1:48.44 44 Did not advance
110 m hurdles Liu Xiang Did not finish Did not advance
Shi Dongpeng 13.53 12 13.42 8 13.42 8 Did not advance
Ji Wei 13.57 17 13.80 29 Did not advance
400 m hurdles Meng Yan 49.73 5 Did not advance
4x100 m relay From:
Wen Yongyi
Liang Jiahong
Lu Bin
Xing Yanan
Hu Kai
Zhang Peimeng
39.13 4 n/a Disqualified

Field events

Event Athletes Qualification Final
Result Rank Result Rank
Long jump Li Runrun 7.70 15 Did not advance
Zhou Can NM Did not advance
Triple jump Zhong Minwei 15.59 18 Did not advance
Gu Junjie 15.94 17 Did not advance
Li Yanxi 17.30 1 16.77 10
High jump Huang Haiqiang NM Did not advance
Pole vault Liu Feiliang 5.55 10 Did not advance
Javelin throw Chen Qi 73.50 11 Did not advance

Road events

Event Athletes
Final
Result Rank
Marathon Ren Longyun No Show
Deng Haiyang 2:16:17 25
Li Zhuhong 2:24:08 51
20 km walk Wang Hao 1:19:47 4
Chu Yafei 1:21:17 10
Dong Jimin 1:24:34 30
50 km walk Yu Chaohong No Show
Li Jianbo 3:52:20 14
Zhao Chengliang 3:56:47 21
Si Tianfeng 3:52:58 17

Combined events

Decathlon
Event Qi Haifeng
Results Points Rank
100 m 11.15 827 22
Long jump 7.22 866 16
Shot put 13.40 692 32
High jump 1.93 740 23
400 m 49.39 843 14
110 m hurdles 14.60 899 1
Discus throw 46.46 797 6
Pole vault 4.30 702 6
Javelin throw 63.09 784 9
1500 m 4:39.32 685 6
Final total 7835 18
Women's team

Track events

Event Athletes Heat round 1 Heat round 2 Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
100 m Wang Jing 11.87 5 Did not advance
1,500 m Liu Qing 4:09.27 9 Did not advance
5,000 m Xue Fei 15:13.25 9 n/a 16:09.84 13
Zhang Yingying 15:23.81 11 Did not advance
He Pan No Show
10,000 m Zhang Yingying n/a 31:31.12 16
Bai Xue n/a 32:20.27 21
Dong Xiaoqin n/a 33:03.14 28
3000 m steeplechase Li Zhenzhu 10:04.05 13 Did not advance
Zhu Yanmei 9:29.63 7 Did not advance
Jin Yuan No Show
Zhao Yanni 10:36.77 16 Did not advance
4x100 m relay From:
Tao Yujia
Chen Jue
Han Ling
Qin Wangping
Wang Jing
Jiang Lan
43.78 4 Did not advance
4x400 m relay From:
Chen Jingwen
Han Ling
Wang Jinping
Tang Xiaoyin
3:30.77 8 Did not advance

Field events

Event Athletes Qualification Final
Result Rank Result Rank
High jump Zheng Xingjuan 1.89 10 Did not advance
Triple jump Xie Limei 14.27 5 14.09 12
Pole vault Gao Shuying 4.50 2 4.45 12
Li Ling1 4.15 13 Did not advance
Zhou Yang 4.15 13 Did not advance
Shot put Li Ling2 18.60 4 7.94 14
Li Meiju 19.18 2 19.00 8
Gong Lijiao 19.46 1 19.20 5
Discus throw Sun Taifeng No Show
Song Aimin 61.67 3 62.20 4
Ma Xuejun 58.45 14 Did not advance
Li Yanfeng 61.29 5 60.68 7
Hammer throw Zhang Wenxiu 73.36 1 74.32 Bronze medal icon.svg
Wang Zheng 65.64 16 Did not advance
Javelin throw Chang Chunfeng 58.42 11 Did not advance
Song Dan 54.32 20 Did not advance
Zhang Li 61.77 5 Did not advance

Road events

Event Athletes
Final
Result Rank
Marathon Zhou Chunxiu 2:27:07 Bronze medal icon.svg
Zhu Xiaolin 2:27:16 4
Chen Rong Did not start
Zhang Shujing 2:35:35 41
20 km walk Liu Hong 1:27:17 4
Jiang Qiuyan No Show
Yang Mingxia Disqualified
Shi Na 1:29:08 13

Combined events

Heptathlon
Event Liu Haili
Results Points Rank
100 m hurdles 13.56 1041 2
High jump 1.77 941 8
Shot put 12.71 708 7
200 m 24.47 936 1
Long jump 6.08 874 6
Javelin throw 41.79 702 7
800 m 2:18.84 839 5
Final total 6041 20

Badminton

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
(3) Bao Chunlai Singles n/a  Cordón (GUA)
W 21-17, 21-16
 Wacha (POL)
W 21-11, 19-21, 21-13
 Lee (KOR)
L 21-23, 11-21
Did not advance
(4) Chen Jin Singles n/a  Moody (NZL)
W 21-9, 21-11
 Kehlhoffner (FRA)
W 21-10, 21-6
 Hsieh (TPE)
W 21-8, 21-14
 Lin (CHN)
L 12-21, 18-21
 Lee (KOR)
W 21-16, 12-21, 21-14
Bronze medal icon.svg
(1) Lin Dan Singles n/a  Ng (HKG)
W 21-16, 21-13
 Park (KOR)
W 21-8, 21-11
 Gade (DEN)
W 21-13, 21-16
 Chen (CHN)
W 21-12, 21-18
 Lee (MAS)
W 21-12, 21-8
Gold medal icon.svg
(2) Fu Haifeng
Cai Yun
Doubles n/a  Eriksen
and Hansen (DEN)
W 21-12, 21-11
 Bach
and Malaythong (USA)
W 21-9, 21-10
 Lee
and Hwang (KOR)
W 22-20, 21-8
 (1) Kido
and Setiawan (INA)
L 21-12, 11-21, 16-21
Silver medal icon.svg
Guo Zhendong
Xie Zhongbo
Doubles n/a  (1) Kido
and Setiawan (INA)
L 20-22, 21-10, 17-21
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
(3) Lu Lan Singles n/a  Kune (MRI)
W 21-1, 21-3
 Rice (CAN)
W 21-7, 21-12
 Wong (MAS)
W 21-7, 29-27
 Xie (CHN)
L 21-7, 10-21, 12-21
 Yulianti (INA)
L 21-11, 13-21, 15-21
4
(1) Xie Xingfang Singles n/a  Cheng (TPE)
W 21-1, 21-9
 Olga (BLR)
W 21-16, 21-15
 Xu (GER)
W 21-19, 22-20
 Lu (CHN)
W 7-21, 21-10, 21-12
 Zhang (CHN)
L 12-21, 21-10, 18-21
Silver medal icon.svg
(2) Zhang Ning Singles n/a  Ponsana (THA)
W 21-23, 21-17, 21-7
 Jun (KOR)
W 21-11, 21-12
 Pi (FRA)
W 21-8, 19-21, 21-19
 Yulianti (INA)
W 21-15, 21-15
 Xie (CHN)
W 21-12, 10-21, 21-18
Gold medal icon.svg
(2) Du Jing
Yu Yang
Doubles n/a  (2) Ha
and Kim (KOR)
W 21-11, 16-21, 21-15
 Ogura
and Shiota (JPN)
W 21-8 21-5
 Zhang
and Wei (CHN)
W 21-19 21-12
 K Lee
and H Lee (KOR)
W 21-15 21-13
Gold medal icon.svg
(1) Yang Wei
Zhang Jiewen
Doubles n/a  Natsir
and Marissa (INA)
W 21-19, 21-15
 Maeda
and Suetsuna (JPN)
L 21-8, 21-23, 14-21
Did not advance
(3) Zhang Yawen
Wei Yili
Doubles n/a  Kristiansen
and Juhl (DEN)
W 21-19, 21-13
 Chien
and Cheng (TPE)
W 21-14, 21-18
 Du
and Yu (CHN)
L 19-21, 12-21
 Maeda
and Suetsuna (JPN)
W 21-17, 21-10
Bronze medal icon.svg
Mixed
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
(4) He Hanbin
Yu Yang
Doubles n/a  Clark
and Kellogg (GBR)
W 21-15, 21-8
 Mateusiak
and Kostiuczyk (POL)
W 22-20, 23-21
 Widianto
and Natsir (INA)
L 21-15, 11-21, 21-23
 Limpele
and Marissa (INA)
W 19-21, 21-17, 23-21
Bronze medal icon.svg
(2) Zheng Bo
Gao Ling
Doubles n/a  Robertson
and Emms (GBR)
L 16-21, 21-16, 19-21
Did not advance

Baseball

The China national baseball team secured automatic qualification as host nation of the Olympics and makes its first appearance at the Olympics. The team's coach is American Jim Lefebvre.

A team of 24 players competed.

Group stage

All times are China Standard Time (UTC+8)

Team G W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 South Korea 7 7 0 41 22 1.000 - -
 Cuba 7 6 1 52 23 .857 1 -
 United States 7 5 2 40 22 .714 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 .571 3 -
 Chinese Taipei 7 2 5 29 33 .286 5 1-0
 Canada 7 2 5 29 20 .286 5 0-1
 Netherlands 7 1 6 9 50 .143 6 1-0
 China 7 1 6 14 60 .143 6 0-1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Canada 0 0 0 3 2 0 1 4 - 10 10 0
 China 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 8 2
WP: Chris Begg (1-0)   LP: Tao Bu (0-1)
Home runs:
CAN: Scott Thorman (1), Michael Saunders (1)
CHN: None
Team 1 2 3 4 5 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 2 0
 South Korea 0 0 0 0 0 0 3 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 1 1 0 0 1 0 0 4 7 11 1
 China 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 5 8 11 3
WP: Jiangang Lu (1-0)   LP: Chien-Fu Yang (0-1)
Home runs:
TPE: Kuo-Hui Lo (1)
CHN: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Netherlands 0 0 0 1 5 0 0 0 0 6 9 1
 China 0 0 1 0 1 0 0 1 1 4 11 1
WP: Leon Boyd (1-0)   LP: Kai Liu (0-1)   Sv: David Bergman (1)
Home runs:
NED: Sharnol Adriana (1), Sidney de Jong (1), Bryan Engelhardt (1)
CHN: None
Team 6 7 8 9 10 11 R H E
 China - 0 0 0 0 0 0 4 2
 South Korea 0 0 0 0 0 1 1 7 0
WP: Seung-Hwan Oh (1-0)   LP: Jiangang Lv (1-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 4 1
 United States 1 0 0 0 3 1 4 0 X 9 9 0
WP: Jake Arrieta (1-0)   LP: Chenhao Li (0-1)
Home runs:
CHN: Yang Yang (1)
USA: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 0 - - 0 2 0
 Japan 0 3 1 0 0 6 X - - 10 10 0
WP: Hideaki Wakui (2-0)   LP: Nan Wang (0-1)
Home runs:
CHN: None
JPN: Tsuyoshi Nishioka (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 1 - - 1 2 1
 Cuba 0 9 1 4 1 2 X - - 17 20 0
WP: Jonder Martínez (2-0)   LP: Tao Bu (0-2)
Home runs:
CHN: None
CUB: Giorbis Duvergel (1), Michel Enríquez (1), Ariel Pestano (1)

Basketball

Men

A squad of 12 players represented China in the men's competition.

Group stage
Team Pld W L PF PA PD Pts
 United States 5 5 0 515 354 +161 10
 Spain 5 4 1 418 369 +49 9
 Greece 5 3 2 415 375 +40 8
 China 5 2 3 366 400 -34 7
 Germany 5 1 4 330 390 -60 6
 Angola 5 0 5 321 477 -156 5
August 10
22:15
Game 12 United States  101–70  China    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Carl Jungebrand (Finland)
Scoring by quarter: 20-16, 29-21, 25-11, 27-22
Pts: Wade 19
Rebs: Bosh 8
Asts: Paul 6
Pts: Yao 13
Rebs: Yao 10
Asts: Chen, Liu, Zhu, Sun 2
August 12
16:45
Game 22 China  75–85 (OT)  Spain OT  Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Jose Carrion (Puerto Rico)
Scoring by quarter: 18-20, 28-17, 15-10, 11-25OT: 3-13
Pts: Liu 19
Rebs: Yao, Yi 9
Asts: Yao, Sun 3
Pts: Gasol 29
Rebs: Gasol, Fernández 8
Asts: Fernández 6
August 14
14:30
Game 33 Angola  68–85  China    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,086
Referees: Carl Jungebrand (Finland)
Scoring by quarter: 15-28, 27-16, 9-21, 17-20
Pts: Gomez 17
Rebs: Mingas 5
Asts: Gomez 3
Pts: Yao 30
Rebs: Yi 11
Asts: Hamann, Zhu, Li 3
August 16
20:00
Game 47 China  59–55  Germany    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Eddie Rush (USA)
Scoring by quarter: 19-9, 8-22, 20-8, 12-16
Pts: Yao 25
Rebs: Yao, Yi 11
Asts: Wei 3
Pts: Nowitzki 24
Rebs: Nowitzki 17
Asts: Hamann, Garrett 2
August 18
14:30
Game 57 Greece  91–77  China    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Cristiano Maranho (Brazil)
Scoring by quarter: 27-15, 19-9, 23-30, 22-23
Pts: Bourousis, Spanoulis 19
Rebs: Bourousis 19
Asts: Papaloukas, Spanoulis 5
Pts: Yao 16
Rebs: Wang 8
Asts: Sun 6
Quarterfinals
August 20
16:45
Match 66 Lithuania  94–68  China    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Nikolaos Pitsilkas (Greece)
Scoring by quarter: 19–17, 22–13, 29–23, 24–15
Scoring by half: 41–30, 53–38
Pts: Jasikevičius 23
Rebs: Kleiza 7
Asts: Jasikevičius 6
Pts: Yao 19
Rebs: Yi 9
Asts: Yao 3

Women

A squad of 12 players represented China in the women's competition.

Group stage
Team Pld W L PF PA PD Pts
 United States 5 5 0 491 276 +215 10
 China 5 4 1 358 346 +12 9
 Spain 5 3 2 357 324 +33 8
 Czech Republic 5 2 3 346 356 -10 7
 New Zealand 5 1 4 320 423 -103 6
 Mali 5 0 5 255 402 -147 5
August 9
14:30
Match 3 China  67–64  Spain    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Jose Carrion (Puerto Rico)
Scoring by quarter: 18-15, 19-9, 15-20, 15-20
Pts: Bian 15
Rebs: Bian 12
Asts: Miao 3
Pts: Torrens 18
Rebs: Montanana 7
Asts: Palau 4
August 11
20:00
Match 11 China  63–108  United States    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (Lithuania)
Scoring by quarter: 11-33, 16-28, 19-20, 17-27
Pts: Miao 16
Rebs: Bian, Liu, Sui 4
Asts: Miao, Shao 3
Pts: Thompson 27
Rebs: Leslie 10
Asts: Lawson, Pondexter 5
August 13
16:45
Match 16 China  80–63  New Zealand    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Yuji Hirahara (Japan)
Scoring by quarter: 26-18, 24-13, 15-17, 15-15
Pts: Chen 26
Rebs: Chen 17
Asts: Miao 6
Pts: Harmon, Marino 14
Rebs: Harmon 8
Asts: Bates 4
August 15
16:45
Match 22 China  69–48  Mali    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Reynaldo Mercedes (Dominican Republic)
Scoring by quarter: 17-7, 20-13, 15-15, 17-13
Pts: Miao 25
Rebs: Chen 9
Asts: Sui 5
Pts: Diawara, Sininta 11
Rebs: Sissoko 19
Asts: Diawara, Sininta 1
August 17
20:00
Match 29 China  79–63  Czech Republic    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Stephen Seibel (Canada)
Scoring by quarter: 24-11, 17-14, 24-20, 14-18
Pts: Miao 21
Rebs: Bian 9
Asts: Chen 3
Pts: Hartigova 15
Rebs: Veselá, Vecerova 8
Asts: Veselá, Machová 3
Quarterfinals
August 19
14:30
Game 61 China  77–62  Belarus    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Fabio Facchini (Italy)
Scoring by quarter: 19–13, 19–12, 18–18, 21–19
Pts: Miao 28
Rebs: Song, Chen, Sui 4
Asts: Miao 3
Pts: Troina 15
Rebs: Leuchanka 13
Asts: Padabed, Marchanka 5
Semifinals
August 21
20:00 or 22:15
Match 69 China  56–90  Australia    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Chantal Julien (France)
Scoring by quarter: 11-13, 7-21, 21-23, 17-33
Pts: Bian 20
Rebs: Liu, Sui 7
Asts: Bian 2
Pts: Snell 16
Rebs: Batkovic 13
Asts: Harrower, Snell 4
Finals
August 23
19:30
Bronze medal game Russia  94–81  China    Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11083[12]
Referees: Scott Butler (Australia)
Scoring by quarter: 24-23, 28-16, 20-18, 22-24
Pts: Hammon 22
Rebs: Stepanova 9
Asts: Karpunina 5
Pts: Chen 26
Rebs: Bian, Sui 6
Asts: Song 7

Boxing

China qualified ten boxers for the Olympic boxing tournament, far surpassing its guaranteed quota of at least six spots. The flyweight class was the only in which China did not qualify a boxer. Seven of the ten Chinese qualifiers did so at the world championships.[13] Hu, Maimaitituersun, and Zhang Xiaoping qualified at the first Asian continental qualifying tournament.[14]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Zou Shiming Light flyweight  Bermudez Salas (VEN)
W 15-2
 Oubaali (FRA)
W +3-3
 Zhakypov (KAZ)
W 9-4
 Barnes (IRL)
W 15-0
 Serdamba (MGL)
W Retired
Gold medal icon.svg
Gu Yu Bantamweight  Murray (GBR)
W 17-7
 Gojan (MDA)
L 6-13
Did not advance
Li Yang Featherweight  Conceiçao (BRA)
W 12-4
 Porozo (ECU)
W 6-5
 Lomachenko (UKR)
L 3-13
Did not advance
Hu Qing Lightweight  Klyuchko (UKR)
W 10-8
 Akshalov (KAZ)
W 11-7
 Sow (FRA)
L 6-9
Did not advance
Maimaitituersun Qiong Light welterweight  Kovalev (RUS)
L 8-15
Did not advance
Hanati Silamu Welterweight  Makina (ZAM)
W 21-2
 Mulema (CMR)
W 9-4
 Johnson (BAH)
W 14-4
 Suárez (CUB)
L 4-7
Did not advance Bronze medal icon.svg
Wang Jianzheng Middleweight  Derevyanchenko (UKR)
L 6-16
Did not advance
Zhang Xiaoping Light heavyweight  Sahraoui (TUN)
W 3-1
 Beterbiyev (RUS)
W 8-2
 Benchabla (ALG)
W 12-7
 Shynaliyev (KAZ)
W +3-3
 Egan (IRL)
W 11-7
Gold medal icon.svg
Yushan Nijiati Heavyweight n/a  Usyk (UKR)
L 4-23
Did not advance
Zhang Zhilei Super heavyweight n/a  Amanissi (MAR)
W 15-0
 Myrsatayev (KAZ)
W 12-2
 Glazkov (UKR)
W Walkover
 Cammarelle (ITA)
L 4-14
Silver medal icon.svg

Canoeing and kayaking

Flatwater

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Li Qiang C-1 500 m 1:49.164 2 1:52.887 3 1:49.287 6
Meng Guanliang
Yang Wenjun
C-2 500 m 1:41.218 1 auto
advancement
1:41.025 Gold medal icon.svg
Chen Zhongyun
Zhang Zhiwu
C-2 1000 m 3:41.658 4 3:42.619 3 3:40.593 5
Pan Yao K-1 500 m 1:44.757 6 1:55.242 8 Did not advance
K-1 1000 m 3:40.774 5 3:41.539 6 Did not advance
Huang Zhipeng
Shen Jie
K-2 500 m 1:34.432 8 Did not advance
K-2 1000 m 3:26.443 5 3:24.031 3 3:22.058 8
Li Zhen
Lin Miao
Liu Haitao
Zhou Peng
K-4 1000 m 2:59.271 4 3:01.787 2 3:00.078 7
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Zhong Hongyan K-1 500 m 1:49.440 2 1:53.163 1 1:52.220 5
Wang Feng
Xu Linbei
K-2 500 m 1:47.645 8 Did not advance
Liang Peixing
Xu Yaping
Yu Lamei
Zhong Hongyan
K-4 500 m 1:36.971 2 auto
advancement
1:37.418 9

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final Total Rank
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank
Feng Liming Men's C-1 91.44 90.55 181.99 11 94.64 11 Did not advance
Hu Minghai
Shu Junrong
Men's C-2 97.30 93.34 190.64 3 164.08 10 Did not advance
Ding Fuxue Men's K-1 87.47 140.92 228.39 21 Did not advance
Li Jingjing Women's K-1 94.30 93.26 187.56 2 161.79 13 Did not advance

Cycling

Four disciplines: track cycling, road cycling, mountain bike, and, new for 2008, BMX. The following events were contested by China:

BMX

Women
Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ma Liyun Individual 42.015 16 1st Run: 41.789
2nd Run: 41.789
3rd Run: 41.839
18 Did not advance

Mountain bike

Athlete Event Time Rank
Ji Jianhua Men's cross-country 1:57:31 22
Liu Ying Women's cross-country 1:52:01 12
Ren Chengyuan Women's cross-country 1:47:40 5

Road

Athlete Event Time Rank
Zhang Liang Men's road race Did not finish
Gao Min Women's road race 3:32:52 16
Women's time trial 37:15 17
Meng Lang Women's road race 3:37:42 48
Women's time trial 40:51 25

Track

Sprints
Athlete Event Qualifying 1/16 finals
(repechage)
1/8 finals
(repechage)
Quarterfinals Semifinals Finals
Time
Speed
Rank Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Rank
Zhang Lei Men's sprint 10.497
68.591
16 Did not advance
Guo Shuang Women's sprint 11.106
64.829
2 n/a  Grankowskaja (RUS)
11.410
63.102
 Tsylinskaya (BLR)
11.501, 11.627
 Meares (AUS)
11.629, —, REL
 Kanis (NED)
11.420, 11.617
Bronze medal icon.svg
Li Wenhao
Zhang Lei
Feng Yong
Men's team sprint 45.556
59.267
9 Did not advance
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Finals
Rank Rank Rank Rank
Feng Yong Men's keirin 6 3 Did not advance

Points races

Athlete Event Points/laps Rank
Li Yan Women's points race 6 10

Diving

Men
Athlete Events Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
He Chong Men's 3 m individual springboard 515.50 1 547.25 1 572.90 Gold medal icon.svg
Qin Kai Men's 3 m individual springboard 502.95 2 508.50 2 530.10 Bronze medal icon.svg
Huo Liang Men's 10 m individual platform 472.95 8 549.95 1 508.40 4
Zhou Lüxin Men's 10 m individual platform 539.8 1 526.20 3 533.15 Silver medal icon.svg
Qin Kai
Wang Feng
Men's 3 m synchronised springboard n/a 469.08 Gold medal icon.svg
Huo Liang
Lin Yue
Men's 10 m synchronised platform n/a 468.18 Gold medal icon.svg
Women
Athlete Events Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Guo Jingjing Women's 3 m individual springboard 373.90 1 398.55 1 415.35 Gold medal icon.svg
Wu Minxia Women's 3 m individual springboard 349.45 4 345.30 3 389.85 Bronze medal icon.svg
Chen Ruolin Women's 10 m individual platform 428.80 1 444.60 1 447.70 Gold medal icon.svg
Wang Xin Women's 10 m individual platform 420.30 3 388.55 3 429.90 Bronze medal icon.svg
Guo Jingjing
Wu Minxia
3 m synchronised springboard n/a 343.50 Gold medal icon.svg
Chen Ruolin
Wang Xin
10 m Synchronised Platform n/a 363.54 Gold medal icon.svg

Equestrian

As host, China is allotted six berths – four in jumping, one in dressage and one in eventing.

Individual dressage
Athlete Horse Event Round 1 Round 2 Final Total
Score Rank Score Rank Score Rank Total score Rank
Liu Lina Piroschka Individual dressage 120.625 182.500 Eliminated 60.625 43
Individual eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Alex Hua Tian Chico Individual dressage 49.60 31 Eliminated 49.60 29
Individual jumping
Athlete Horse Event Ind. round 1 Ind. round 2 Ind. round 3 Individual jump off
Round A Round B Total
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Huang Zuping Pablo II Individual jumping 10 56 36 46 66 Eliminated
Li Zhenqiang Jumpy Des Fontaines Individual jumping 9 52 39 48 67 Eliminated
Zhang Bin Coertis Individual jumping 30 74 31 61 69 Eliminated
Zhao Zhiwen Tadonia Individual jumping 17 69 32 49 68 Eliminated
Team jumping
Athlete Horse Event Team qualifier Team round 1 Team round 2 Team jump off
Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Total penalties Rank
From:
Huang Zuping
Li Zhenqiang
Zhang Bin
Zhao Zhiwen
as above Team 36 15 99 16 Eliminated

Fencing

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Li Guojie Individual épée  Wiercioch (POL)
W 15-11
 Jin (KOR)
L 6-15
Did not advance
Wang Lei Individual épée n/a  Verwijlen (NED)
L 10-15
Did not advance
Yin Lianchi Individual épée n/a  Kulcsar (HUN)
W 15-9
 Zawrotniak (POL)
L 13-15
Did not advance
Lei Sheng Individual foil n/a  Mocek (POL)
W 15-8
 Kleibrink (GER)
L 7-15
Did not advance 8
Zhu Jun Individual foil n/a  Gonzalez (ARG)
W 15-2
 Meinhardt (USA)
W 15-9
 Cassara (ITA)
W 15-14
 Kleibrink (GER)
L 4-15
 Sanzo (ITA)
L 14-15
4
Wang Jingzhi Individual sabre n/a  Pillet (FRA)
L 14-15
Did not advance
Zhong Man Individual sabre n/a  Kothny (THA)
W 15-7
 Marti (ESP)
W 15-14
 Tarantino (ITA)
W 15-13
 Pillet (FRA)
W 15-12
 Lopez (FRA)
W 15-9
Gold medal icon.svg
Zhou Hanming Individual sabre n/a  Nemcsik (HUN)
W 15-13
 Covaliu (ROU)
L 12-15
Did not advance
Dong Guotao
Li Guojie
Wang Lei
Yin Lianchi
Team épée n/a South Africa
W 45-28
Hungary
W 45-43
Poland
L 44-45
Italy
L 35-45
4
Huang Yaojiang
Wang Jingzhi
Zhong Man
Zhou Hanming
Team sabre n/a Russia
L 36-45
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Li Na Individual épée n/a  Lamon (SUI)
W 15-10
 Flessel-Colovic (FRA)
W 15-10
 Heidemann (GER)
L 13-15
 Mincza-Nébald (HUN)
L 11-15
4
Zhong Weiping Individual épée n/a  Flessel-Colovic (FRA)
L 11-13
Did not advance
Su Wanwen Individual foil  Nogueira (POR)
W 15-4
 Cross (USA)
W 15-7
 Knapek (HUN)
L 10-15
Did not advance
Sun Chao Individual foil n/a  Knapik (HUN)
L 13-15
Did not advance
Zhang Lei Individual foil n/a  Wojtkowiak (POL)
W 15-8
 Vezzali (ITA)
L 7-10
Did not advance
Bao Yingying Individual sabre n/a  Chow (HKG)
W 15-5
 Więckowska (POL)
W 15-6
 Zagunis (USA)
L 9-15
Did not advance
Huang Haiyang Individual sabre n/a  Bianco (ITA)
L 12-15
Did not advance
Tan Xue Individual sabre n/a  Bujdoso (GER)
W 15-6
 Kim (KOR)
W 15-8
 Velikaya (RUS)
L 9-15
Did not advance
Huang Jialing
Su Wanwen
Sun Chao
Zhang Lei
Team foil n/a Italy
L 24-37
Did not advance
Bao Yingying
Huang Haiyang
Ni Hong
Tan Xue
Team sabre n/a Poland
W 45-25
France
W 45-38
Ukraine
L 44-45
Silver medal icon.svg

Field hockey

Men's tournament

China's men's team competed in Pool A. Sixteen players were officially enrolled in the squad.[15] Two reserve players were also nominated to be available should a player enrolled in the official squad become injured during the tournament.[15]

Preliminary round Pool A
Team Pts Pld W D L GF GA GD
 Spain 12 5 4 0 1 9 5 +4
 Germany 11 5 3 2 0 12 6 +6
 Korea 7 5 2 1 2 13 11 +2
 New Zealand 7 5 2 1 2 10 9 +1
 Belgium 4 5 1 1 3 9 13 −4
 China 1 5 0 1 4 7 16 −9
     Qualified for semifinals
11 August
08:30
Germany  4 – 1  China Umpires:
David Leiper (GBR)
Satinder Kumar (IND)
C. Zeller Penalty corner scored in the 21st minute 21'
Keller Field goal scored in the 43rd minute 43' Penalty corner scored in the 54th minute 54'
Nevado Field goal scored in the 68th minute 68'
Na Yubo Field goal scored in the 7th minute 7'
Weißenborn Yellow card in the 38th minute 38' Discipline Song Yi Green card in the 52nd minute 52'

13 August
10:30
China  2 – 5  Korea Umpires:
Amarjit Singh (MAS)
Henrik Ehlers (DEN)
Na Yubo Field goal scored in the 6th minute 6'
Song Yi Penalty corner scored in the 8th minute 8'
Seo Jong-Ho Field goal scored in the 13th minute 13'
Jang Jong-Hyun Penalty corner scored in the 35+th minute 35+' Penalty corner scored in the 55th minute 55' Penalty corner scored in the 57th minute 57'
Kang Seong-Jung Field goal scored in the 67th minute 67'
Hu Liang Green card in the 12th minute 12' Yellow card in the 45th minute 45'
Yu Yang Green card in the 18th minute 18'
Luo Fangming Green card in the 24th minute 24'
Discipline Lee Nam-Yong Green card in the 12th minute 12'
Cha Jong-Bok Yellow card in the 22nd minute 22'
You Hyo-Sik Yellow card in the 30th minute 30'

15 August
08:30
Spain  2 – 1  China Umpires:
David Gentles (AUS)
Kim Hong-Lae (KOR)
Ribas Penalty corner scored in the 17th minute 17'
Amat Field goal scored in the 67th minute 67'
Na Yubo Penalty corner scored in the 6th minute 6'
Freixa Green card in the 69th minute 69' Discipline Hu Huiren Green card in the 27th minute 27'
Na Yubo Green card in the 57th minute 57'

17 August
18:30
New Zealand  2 – 2  China Umpires:
Murray Grime (AUS)
Andy Mair (GBR)
Child Field goal scored in the 34th minute 34'
McAleese Field goal scored in the 54th minute 54'
Song Yi Penalty corner scored in the 3rd minute 3' Penalty corner scored in the 17th minute 17'
Discipline Song Yi Green card in the 20th minute 20'
Sun Tianjun Green card in the 21st minute 21'
Meng Lizhi Green card in the 58th minute 58'

19 August
21:00
China  1 – 3  Belgium Umpires:
Murray Grime (AUS)
Gary Simmonds (RSA)
Song Yi Penalty corner scored in the 4th minute 4' Reckinger Penalty corner scored in the 28th minute 28'
Truyens Penalty corner scored in the 32nd minute 32'
Dohmen Field goal scored in the 48th minute 48'
Liu Xiantang Green card in the 24th minute 24'
Meng Lizhi Yellow card in the 26th minute 26'
Luo Fangming Green card in the 28th minute 28'
Discipline Reckinger Green card in the 13th minute 13'
Van den Balck Green card in the 44th minute 44'
Gucassoff Green card in the 52nd minute 52'
Eleventh and twelfth place
23 August
08:30
China  4 – 3
(AET)
 South Africa Umpires:
Rob ten Cate (NED)
Satinder Kumar (IND)
Na Yubo Field goal scored in the 32nd minute 32'
Song Yi Penalty corner scored in the 53rd minute 53' Penalty corner scored in the 58th minute 58' Penalty corner scored in the 85th minute 85' (GG)
Tsolekile Field goal scored in the 3rd minute 3'
Symons Penalty stroke scored in the 63rd minute 63'
Smith Penalty corner scored in the 70th minute 70'
Song Yi Green card in the 16th minute 16' Yellow card in the 20th minute 20'
Meng Jun Green card in the 25th minute 25'
Discipline Bam Green card in the 12th minute 12'
Symons Green card in the 16th minute 16'
Blake Yellow card in the 20th minute 20'

Women's tournament

China's women's team competed in Pool A. Sixteen players were officially enrolled in the squad.[15] Two reserve players were also nominated to be available should a player enrolled in the official squad become injured during the tournament.[15]

Preliminary round Pool A
Team Pts Pld W D L GF GA GD
 Netherlands 15 5 5 0 0 14 3 +11
 China 10 5 3 1 1 14 4 +10
 Australia 10 5 3 1 1 17 9 +8
 Spain 6 5 2 0 3 4 12 −8
 Korea 3 5 1 0 4 13 18 −5
 South Africa 0 5 0 0 5 2 18 −16
     Qualified for semifinals
10 August
10:30
China  3 – 0  Spain Umpires:
Ute Conen (GER)
Marelize de Clerk (RSA)
Fu Baorong Field goal scored in the 17th minute 17'
Li Hongxia Field goal scored in the 31st minute 31'
Gao Lihua Field goal scored in the 37th minute 37'
Discipline Termens Green card in the 57th minute 57'
Team reprimand[16]

12 August
18:30
China  3 – 0  South Africa Umpires:
Gina Spitaleri (ITA)
Minka Woolley (AUS)
Tang Chunling Field goal scored in the 6th minute 6'
Fu Baorong Field goal scored in the 33rd minute 33'
Zhao Yudiao Field goal scored in the 40th minute 40'
Li Shuang Yellow card in the 52nd minute 52' Discipline Vida Ryan Green card in the 25th minute 25'
Butler Green card in the 33rd minute 33'
Taylor Green card in the 51st minute 51'

14 August
08:30
China  0 – 1  Netherlands Umpires:
Chieko Soma (JPN)
Soledad Iparruguirre (ARG)
Paumen Penalty corner scored in the 21st minute 21'
Chen Qiuqi Green card in the 43rd minute 43' Discipline

16 August
18:30
Korea  1 – 6  China Umpires:
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Carolina de la Fuente (ARG)
Lee Seon-Ok Penalty stroke scored in the 53rd minute 53' Tang Chunling Field goal scored in the 30th minute 30' Field goal scored in the 33rd minute 33' Field goal scored in the 41st minute 41'
Fu Baorong Field goal scored in the 39th minute 39' Field goal scored in the 40th minute 40' Field goal scored in the 64th minute 64'
Kim Jong-Eun Yellow card in the 28th minute 28' Discipline Ren Ye Green card in the 17th minute 17'
Tang Chunling Green card in the 25th minute 25'

18 August
21:00
China  2 – 2  Australia Umpires:
Chieko Soma (JPN)
Carolina de la Fuente (ARG)
Li Hongxia Field goal scored in the 30th minute 30' Field goal scored in the 38th minute 38' Eastham Penalty corner scored in the 51st minute 51'
Sarah Young Field goal scored in the 62nd minute 62'
Li Hongxia Green card in the 61st minute 61'
Gao Lihua Yellow card in the 67th minute 67'
Ma Yibo Yellow card in the 70th minute 70'
Discipline
Semifinals
20 August
18:00
Germany  2 – 3  China Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Keller Field goal scored in the 4th minute 4'
Beermann Field goal scored in the 36th minute 36'
Gao Lihua Field goal scored in the 31st minute 31'
Ma Yibo Penalty corner scored in the 39th minute 39'
Zhao Yudiao Field goal scored in the 58th minute 58'
Kühn Green card in the 49th minute 49' Discipline Ma Yibo Green card in the 4th minute 4'
Tang Chunling Green card in the 56th minute 56'
Gao Lihua Green card in the 67th minute 67'
Gold medal match
22 August
20:30
China  0 – 2  Netherlands Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Carolina de la Fuente (ARG)
Van As Penalty corner scored in the 51st minute 51'
Goderie Field goal scored in the 62nd minute 62'

Football

Men's tournament

A squad of 18 players, 15 of which must have bee born on or after 1 January 1985, and 3 of which can be older dispensation players, was selected to represent China at the Games.[17] A minimum of two goalkeepers (plus one optional dispensation goalkeeper) had to be included in the squad.[17]

Group stage
2008-08-07
19:45
China PR  1 – 1  New Zealand Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Attendance: 41,407
Referee: Martín Vázquez (Uruguay)
Dong Goal 88' (Report) Brockie Goal 53'

2008-08-10
19:45
Belgium  2 – 0  China PR Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Attendance: 45,756
Referee: Héctor Baldassi (Argentina)
Dembélé Goal 8'
Mirallas Goal 80'
(Report)

2008-08-13
19:45
China PR  0 – 3  Brazil Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium, Qinhuangdao
Attendance: 38,790
Referee: Jerome Damon (South Africa)
(Report) Diego Goal 18'
Thiago Neves Goal 69' Goal 73'
Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Brazil 3 3 0 0 9 0 +9 9
 Belgium 3 2 0 1 3 1 +2 6
 China PR 3 0 1 2 1 6 −5 1
 New Zealand 3 0 1 2 1 7 −6 1

Women's tournament

A squad of 18 players competed for China in the women's competition.

Group stage
2008-08-06
19:45
China PR  2 – 1  Sweden Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
Attendance: 37,902
Referee: Hong Eun-ah (Korea Republic)
Xu Goal 6'
Han Goal 72'
(Report) Schelin Goal 38'

2008-08-09
19:45
Canada  1 – 1  China PR Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
Attendance: 52,600
Referee: Dagmar Damková (Czech Republic)
Sinclair Goal 34' (Report) Xu Goal 36'

2008-08-12
19:45
China PR  2 – 0  Argentina Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium, Qinhuangdao
Attendance: 31,492
Referee: Nicole Petignat (Switzerland)
Han Goal 52'
Gu Goal 90'
(Report)
Team Pld W D L GF GA GD Pts
 China PR 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Sweden 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Canada 3 1 1 1 4 4 0 4
 Argentina 3 0 0 3 1 5 −4 0
Quarterfinals
2008-08-15
21:00
China PR  0 – 2  Japan Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium, Qinhuangdao
Attendance: 28,459
Referee: Christine Beck (Germany)
(Report) Sawa Goal 15'
Nagasato Goal 79'

Gymnastics

Artistic

Men's team

Qualification stage

Athlete Apparatus Individual all-around
Floor Pommel horse Rings Vault Parallel bars Horizontal bar Total Rank
Chen Yibing 14.725 14.475 16.525 Q 16.275 15.075 14.525 91.600 9 Q
Huang Xu 15.300 15.300 16.075 Q 46.675 73
Li Xiaopeng 15.100 14.800 16.775 16.425 Q 15.400 78.500 45
Xiao Qin 14.375 16.000 Q 15.725 15.450 15.150 76.700 46
Yang Wei 15.400 15.425 Q 16.225 Q 16.550 15.350 14.925 93.875 1 Q
Zou Kai 15.700 Q 15.700 15.600 Q 47.000 72
Team totals 60.925 61.200 62.850 65.325 63.300 61.075 374.675 1 T

Italics indicate the low (non-counting) score
Legend: Q = qualified for individual final T = qualified for team final R = reserve for individual final

Team final

Athlete Apparatus Rank
Floor Pommel horse Rings Vault Parallel bars Horizontal bar
Chen Yibing 14.575 16.575 15.950
Huang Xu 14.750 16.000 16.475
Li Xiaopeng 16.775 16.450 15.725
Xiao Qin 16.100 15.250
Yang Wei 15.425 15.175 16.300 16.600 16.100
Zou Kai 15.925 15.975
Team totals 45.925 46.025 48.875 49.325 49.025 46.950 286.125 Gold medal icon.svg
Men's individual
Athlete Event Final
Floor Pommel horse Rings Vault Parallel bars Horizontal bar Total Rank
Yang Wei Individual all-around 15.250 15.275 16.625 16.550 16.100 14.775 94.575 Gold medal icon.svg
Pommel horse 15.450 15.450 4
Rings 16.425 16.425 Silver medal icon.svg
Chen Yibing Individual all-around 13.750 16.650 15.900 14.950 12.975 74.225 24
Rings 16.600 16.600 Gold medal icon.svg
Zou Kai Horizontal bar 16.200 16.200 Gold medal icon.svg
Floor 16.050 16.050 Gold medal icon.svg
Xiao Qin Pommel horse 15.875 15.875 Gold medal icon.svg
Li Xiaopeng Parallel bars 16.450 16.450 Gold medal icon.svg
Huang Xu Parallel bars 15.700 15.700 6
Women's team

Qualification stage

Athlete Apparatus Individual all-around
Vault Uneven bars Balance beam Floor Total Rank
Cheng Fei 16.150 Q 15.875 Q 15.750 Q 47.775 63
Deng Linlin 15.225 14.725 15.550 14.950 60.450 9
He Kexin 15.250 15.725 Q 30.975 80
Jiang Yuyan 14.775 15.550 15.250 15.050 Q 60.625 7 Q
Li Shanshan 16.125 Q 14.200 30.325 83
Yang Yilin 15.200 16.650 Q 15.500 15.000 62.350 3 Q
Team totals 61.825 62.650 63.050 60.750 248.275 1 T

Italics indicate the low(non-counting) score
Legend: Q = qualified for individual final T = qualified for team final R = reserve for individual final

Team final

Athlete Apparatus Rank
Vault Uneven bars Balance beam Floor
Cheng Fei 16.000 15.150 15.450
Deng Linlin 15.250 15.925 15.150
He Kexin 16.850
Jiang Yuyan 15.975 15.200
Li Shanshan 16.050
Yang Yilin 15.100 16.800
Team totals 46.350 49.625 47.125 45.800 188.900 Gold medal icon.svg
Women's individual
Athlete Event Final
Vault Uneven bars Balance beam Floor Total Rank
Cheng Fei Balance beam 15.950 15.950 Bronze medal icon.svg
Vault 15.852 15.852 Bronze medal icon.svg
Floor 14.550 14.550 7
Yang Yilin Individual all-around 15.175 16.725 15.750 15.000 62.650 Bronze medal icon.svg
Uneven bars 16.650 16.650 Bronze medal icon.svg
Jiang Yuyuan Individual all-around 14.825 15.875 15.425 14.775 60.900 6
Floor 15.350 15.350 4
He Kexin Uneven bars 16.725 16.725 Gold medal icon.svg
Li Shanshan Balance beam 15.300 15.300 6

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank
Li Hongyang Individual 16.675 16.425 16.375 16.475 65.950 13 Did not advance
Athlete Event Qualification Final
5 ropes 3 hoops + 2 clubs Total Rank 5 ropes 3 hoops + 2 clubs Total Rank
Cai Tongtong
Chou Tao
Lü Yuanyang
Sui Jianshuang
Sun Dan
Zhang Shuo
Team 17.300 17.225 34.525 3 17.575 17.650 35.225 Silver medal icon.svg

Trampoline

Athlete Event Qualification 1 Qualification 2 Final
Score Rank Score Rank Score Rank
Dong Dong Men's individual 31.00 2 40.70 3 40.60 Bronze medal icon.svg
Lu Chunlong Men's individual 31.20 1 41.20 1 41.00 Gold medal icon.svg
He Wenna Women's individual 30.10 1 37.10 1 37.80 Gold medal icon.svg
Huang Shanshan Women's individual 30.00 2 29.00 15 Did not advance

Handball

Men's tournament

Men's Team: The men's team are relative minnows in the handball world. This was the first time that China had competed in the Olympics. China was drawn in Group A with Poland, France, Croatia, Brazil and Spain.

Group stage
Team Pld W D L GF GA GD Points
 France 5 4 1 0 148 115 33 9
 Poland 5 3 1 1 147 128 19 7
 Croatia 5 3 0 2 140 115 25 6
 Spain 5 3 0 2 152 145 7 6
 Brazil 5 1 0 4 129 153 -24 2
 China 5 0 0 5 104 164 -60 0

All times are China Standard Time (UTC+8)

10 August
19:00
Poland  33–19  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Karbas (IRI), Kolahdouzan (IRI)
Jurasik 8 (Report) Zhu, Hao, Tian, Wang, Cui 3

12 August
14:00
China  19–33  France Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Canbro (SWE), Claesson (SWE)
Hao 5 (Report) Abalo, Guigou, Karabatic 5

14 August
15:45
China  22–36  Spain Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Elmoamli (EGY), Shaban Ali (EGY)
Cui 5 (Report) Tomas 7

16 August
09:00
Brazil  29–22  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Elmoamli (EGY), Shaban Ali (EGY)
Ribeiro, Laureano 5 (Report) Cui, Cui 4

18 August
15:45
Croatia  33–22  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Karbas-Chi (IRI), Kolahdouzan (IRI)
Šprem 8 (Report) Hao 6

Women's tournament

The women's team was made up of 14 players.

Group stage
Team Pld W D L GF GA GD Points
 Norway 5 5 0 0 154 106 +48 10
 Romania 5 4 0 1 150 112 +38 8
 China 5 2 0 3 122 135 -13 4
 France 5 2 0 3 121 128 -7 4
 Kazakhstan 5 1 1 3 109 137 -28 3
 Angola 5 0 1 4 109 147 -38 1

All times are China Standard Time (UTC+8)

August 9
19:00
Norway  30–23  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Elmoamli (EGY), Shaban Ali (EGY)
Hammerseng 7 (Report) Li W 8

August 11
19:00
China  20–34  Romania Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Liudownyk (UKR), Vakula (UKR)
Wei 6 (Report) Amariei 9

August 13
15:45
China  32–24  Angola Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Canbro (SWE), Claesson (SWE)
Liu 7 (Report) De Almeida 8

August 15
09:00
Kazakhstan  29–26  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Lemme (GER), Ullrich (GER)
Pikalova 8 (Report) Li W 11

August 17
15:45
France  18–21  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Liudowyk (UKR), Vakula (UKR)
Ayglon 5 (Report) Wu 5
Quarterfinals
19 August
18:00
South Korea  31–23  China Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Aires (BRA), Aparecido (BRA)
Park 8 (Report) Huang 5
Classification
21 August
12:00
Sweden  19–20  China Beijing National Indoor Stadium
Referees: Karbas-Chi (IRI), Kolahdouzan (IRI)
Torstenson 6 (Report) Wang S. 5
5th/6th classification
23 August
10:15
China  23–31  France Beijing National Indoor Stadium
Referees: Krstic (SLO), Ljubic (SLO)
Liu Y. 7 (Report) Herbrecht, Pecqueux-Rolland 7

Judo

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First repechage
round
Repechage
quarterfinals
Repechage
semifinals
Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Liu Renwang −60 kg n/a  Utarbayev (KAZ)
W 0001-0000
 Kishmakov (RUS)
L 0000-0100
Did not advance
Wu Ritubilige −66 kg n/a  Ungvari (HUN)
L 0001-0011
Did not advance
Si Rijigawa −73 kg n/a  Vizcaya (VEN)
W 0001-0000
 Huysuz (TUR)
W 0010-0001
 Boqiev (TJK)
L 0001-1110
Did not advance  Bilodid (UKR)
L 0000-0001
Did not advance
Guo Lei −81 kg n/a  Vis (ARU)
W 1100-0000
 Mrvaljevic (MNE)
L 0001-0111
Did not advance
He Yanzhu −90 kg n/a  Santos (BRA)
L 0000-1000
Did not advance
Shao Ning −100 kg n/a  Matyjaszek (POL)
L 0000-1101
Did not advance
Pan Song +100 kg n/a  Dzhanagulov (KGZ)
W 1001-0001
 Tmenov (KGZ)
L 0000-0200
Did not advance
Women
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First repechage
round
Repechage
quarterfinals
Repechage
semifinals
Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Wu Shugen −48 kg n/a  Tani (JPN)
L 0000-0100
Did not advance
Xian Dongmei −52 kg n/a  Carrascosa (ESP)
W 1000-0000
 Monteiro (POR)
W 1011-0010
 Haddad (ALG)
W 1001-0000
Repechage not needed  An (PRK)
W 0011-0001
Gold medal icon.svg
Xu Yan −57 kg n/a  Latrous (ALG)
W 1001-0001
 Koivumaki (FIN)
W 0020-0000
 Sato (JPN)
W 0010-0002
 Gravenstein (NED)
L 0001-0100
Repechage not needed  Harel (FRA)
W 0011-0001
Bronze medal icon.svg
Xu Yuhua −63 kg n/a  Kong (KOR)
L 0100-0012
Did not advance
Wang Juan −70 kg n/a  Ueno (JPN)
L 0001-1011
Did not advance
Yang Xiuli −78 kg n/a  Proskurakovas (KGZ)
W 1000-0000
 Lkhamdegd (MGL)
W 1021-0000
 Levesque (CAN)
W 1000-0000
 San Miguel (ESP)
W 1031-0000
Repechage not needed  Castillo (CUB)
W 0000-0000
Gold medal icon.svg
Tong Wen +78 kg n/a  Donguzashvili (RUS)
W 1000-0000
 Prokof'yeva (UKR)
W 1000-0000
 Kim (KOR)
W 1001-0000
 Ortiz (CUB)
W 0010-0000
Repechage not needed  Tsukada (JPN)
W 1001-0010
Gold medal icon.svg

Modern pentathlon

Athlete Event Shoot Fence Swim Ride Run Total points Rank
Score Point Victories Point Time Point Score Point Time Point
Qian Zhenhua Men's 189 1204 26 1024 2:07.46 1272 70.18 1032 10:04.40 984 5516 4
Cao Zhongrong Men's 160 856 21 904 2:01.53 1344 134.96 712 09:57.67 1012 4828 31
Chen Qian Women's 177 1060 20 880 2:18.58 1260 68.65 1200 10:27.41 1212 5612 5
Xiu Xiu Women's 183 1132 19 856 2:17.17 1276 69.84 1144 11:06.31 1056 5464 10

Rowing

A nation may earn up to 1 boat in each of the 14 rowing events. China qualified for 11 of the total 14 rowing events.

Zhang Liang was disqualified from the Men's single sculls after he forgot the time of his race and failed to turn to the right heat. When Liang finally arrived to take part in the single scull the competition had already finished. "I wrongly remembered my time as that of the third group, but actually it was the second group", he explained. The rules of the International Rowing Federation say if an athlete fails to attend a race he forfeits his right to compete in further races. Therefore Zhang not only missed the single sculls but also forfeited his right to compete in the final of the double sculls. This meant his action had also automatically disqualified his team-mate Su Hui. The China Water Sports Administration appealed the decision but the plea was rejected. "This shows we still have some problems in team organization", commented Wei Di, the director of China's water sports programs.[18]

Men
Athlete(s) Event Heats Repechage Quarterfinal Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Zhang Liang Single sculls Did not start Did not advance
Su Hui
Zhang Liang
Double sculls Did not start Did not advance
Zhang Guolin
Sun Jie
Lightweight
double sculls
6:17.62 2 Repechage not needed n/a 6:29.29 3 6:16.69 5
Zhang Xingbo
Zhao Linquan
Guo Kang
Song Kai
Fours 6:09.64 4 6:02.37 4 Did not advance
Zhang Dechang
Qu Xiaoming
Wang Jingfeng
Liu Zhen
Zhou Yinan
Zhang Shunyin
Zheng Chuanqi
Zhang Yongqiang
Wang Xiangdang
Eights 5:35.09 3 5:42.97 5 n/a 5:34.59 7
Huang Zhongming
Wu Chongkui
Zhang Lin
Tian Jun
Lightweight
fours
5:51.30 1 Repechage not needed n/a 6:12.55 5 6:04.48 8
Women
Athlete(s) Event Heats Repechage Quarterfinal Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Zhang Xiuyun Single sculls 7:38.16 1 Repechage not needed 7:23.30 2 7:31.33 1 7:25.48 4
Wu You
Gao Yulan
Pairs 7:32.50 3 7:23.71 1 n/a 7:22.28 Silver medal icon.svg
Li Qin
Tian Liang
Double sculls 7:03.13 1 Repechage not needed n/a 7:15.85 4
Xu Dongxiang
Yu Hua
Lightweight
double sculls
6:57.58 1 Repechage not needed n/a 7:11.59 2 7:01.90 5
Tang Bin
Jin Ziwei
Xi Aihua
Zhang Yangyang
Quadruple sculls 6:11.83 1 Repechage not needed n/a 6:16.06 Gold medal icon.svg

Sailing

China has qualified for all 11 sailing events.

Men
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Wang Aichen Sailboard 2 8 9 16 2 14 22 14 19 1 10 95 7
Shen Sheng Laser 40 35 6 4 37 14 10 28 25 CAN NQ 159 20
Deng Daokun
Wang Weidong
470 12 DSQ 23 16 21 26 OCS 22 8 28 NQ 186 26
Li Hongquan
Wang He
Star 16 16 16 14 16 16 15 15 16 16 NQ 140 16
Women
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Yin Jian Sailboard 1 1 1 3 3 13 7 8 8 1 6 39 Gold medal icon.svg
Xu Lijia Laser Radial 24 3 10 6 5 2 1 16 6 CAN 6 50 Bronze medal icon.svg
Wen Yimei
Yu Chunyan
470 5 10 19 17 16 14 OCS 12 16 10 NQ 119 18
Song Xiaoqun
Yu Yanli
Li Xiaoni
Yngling 7 5 DSQ 4 13 6 8 4 CAN CAN 8 65.0 9
Open
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Zhang Peng Finn 25 23 24 20 5 26 23 11 23 11 NQ n/a 131.0 24
Li Fei
Hu Xianqiang
49er 18 19 19 19 16 17 15 17 15 14 18 9 CAN CAN CAN NQ 176.0 19
Chen Xiuke
Luo Youjia
Tornado 9 14 OCS DNF 13 5 14 13 12 14 NQ n/a 102 14

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final Rank
Score Rank Score Total
Cao Yifei 10 m air rifle 593 Not qualified
Zhu Qinan 10 m air rifle 597 2 102.7 2 Silver medal icon.svg
Jia Zhanbo 50 m rifle prone 591 27 Not qualified
50 m rifle
three positions
1163 24 Not qualified
Qiu Jian 50 m rifle prone 593 19 Not qualified
50 m rifle
three positions
1173 4 99.5 1272.5 Gold medal icon.svg
Pang Wei 10 m air pistol 586 1 102.2 688.2 Gold medal icon.svg
Tan Zongliang 10 m air pistol 580 11 Not qualified
50 m pistol 565 1 94.5 659.5 Silver medal icon.svg
Liu Zhongsheng 25 m rapid fire pistol 572* 9 Not qualified
Zhang Penghui 25 m rapid fire pistol Disqualified
Lin Zhongzai 50 m pistol 555 16 Not qualified
Jin Di Skeet 118 7 Not qualified
Qu Ridong Skeet 118 6 24 142 6
Li Yajun Trap 113 21 Not qualified
Li Yang Trap 115 16 Not qualified
Wang Nan Double Trap 134 12 Not qualified
Hu Binyuan Double Trap 138 3 46 184 Bronze medal icon.svg
Women
Athlete Event Qualification Final Rank
Score Rank Score Total
Du Li 10 m air rifle 399 4 100.6 499.6 5
Zhao Yinghui 10 m air rifle 389 37 Not qualified
Wu Liuxi 50 m rifle
three positions
585 7 100.9 685.9 8
Chen Ying 25 m pistol 585 3 208.4 793.4 Gold medal icon.svg
Fei Fengji 25 m pistol 292 3 290 582 7
Guo Wenjun 10 m air pistol 390 2 102.3 492.3 Gold medal icon.svg
Ren Jie 10 m air pistol 381 19 Not qualified
Wei Ning skeet 70 5 21 91 8
Liu Yingzi trap 63 6 Not qualified

Softball

A squad of 15 players made up China's women's team at the Games. The team finished sixth in the group stage and did not advance to the medal matches.

All times are China Standard Time (UTC+8)

Team W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 United States 7 0 53 1 1.000 - -
 Japan 6 1 23 13 .857 1 -
 Australia 5 2 30 11 .714 2 -
 Canada 3 4 17 23 .429 4 -
 Chinese Taipei 2 5 10 23 .286 5 2-0 vs. CHN/VEN
 China 2 5 19 21 .286 5 1-1 vs. TPE/VEN
 Venezuela 2 5 15 35 .286 5 0-2 vs. CHN/TPE
 Netherlands 1 6 8 48 .143 6 -
Results

Group stage All times are China Standard Time (UTC+8)

Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 China 0 0 0 0 5 1 4 10 13 1
 Netherlands 0 0 0 0 2 0 0 2 5 3
WP: Huili Yu(1-0)   LP: Kristi de Varies(0-1)
Home runs:
CHN: Lifang Zhang(1), Zhou Yi(1)
NED: Marloes Fellinger(1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 China 1 0 1 0 3 1 1 7 10 1
 Venezuela 0 0 0 1 0 0 0 1 6 0
WP: Wei Lu(1-0)   LP: Mariangee Bogado(0-1)
Home runs:
CHN: Yanhong Yu(1)
VEN: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 China 0 0 1 0 0 0 0 1 3 0
 Australia 1 2 0 0 0 0 0 3 4 2
WP: Tanya Harding(1-1)   LP: Huili Yu(1-1)
Home runs:
CHN: None
AUS: Simmone Morrow(1,2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
 Canada 0 0 0 0 0 1 0 1 3 2
WP: Lauren Bay(2-0)   LP: Wei Lu(1-1)
Home runs:
CHN: None
CAN: Jennifer Yee(1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Japan 0 0 3 0 0 0 0 3 2 0
 China 0 0 0 0 0 0 0 0 6 2
WP: Yukiko Ueno(2-0)   LP: Wei Lu(1-2)   Sv: Hiroko Sakai(1)
Home runs:
JPN: Rie Sato(1)
CHN: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 1 0 0 1 0 0 0 2 6 1
 China 0 1 0 0 0 0 0 1 5 1
WP: Ming-Hui Chueh(1-0)   LP: Huili Yu(1-2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 China 0 0 0 0 0 X X 0 1 1
 United States 9 0 0 0 X X X 9 9 0
WP: Cat Osterman(3-0)   LP: Wei Lu(1-3)
Home runs:
CHN: None
USA: Kelly Kretschman(1)

Swimming

Men

17 swimmers

Event Athletes Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
50 m freestyle Cai Li 22.50 30 Did not advance
100 m freestyle Chen Zuo 49.08 25 Did not advance
200 m freestyle Zhang Enjian 1:49.15 33 Did not advance
400 m freestyle Sun Yang 3:50.90 28 Did not advance
Zhang Lin 3:43.32 2 3:42.44 Silver medal icon.svg
1500 m freestyle Sun Yang 14:48.39 7 15:05.12 8
Zhang Lin 14:45.84 4 14:55.20 7
100 m backstroke Sun Xiaolei 56.44 37 Did not advance
200 m backstroke Deng Jian 2:03.34 37 Did not advance
100 m breaststroke Xue Ruipeng 1:02.48 46 Did not advance
200 m breaststroke Lai Zhongjian 2:16.28 44 Did not advance
100 m butterfly Shi Feng 51.87 12 51.68 9 Did not advance
200 m butterfly Chen Yin 1:56.55 15 1:55.88 11 Did not advance
Wu Peng 1:55.39 7 1:54.93 5 1:54.35 5
200 m individual medley Qu Jingyu 2:03.15 34 Did not advance
4×100 m freestyle Chen Zuo
Huang Shaohua
Lü Zhiwu
Cai Li
3:16.16 AS
Chen 49.16
Huang 48.83
Lu 48.72
Cai 49.45
12 Did not advance
4×200 m freestyle Zhang Lin
Zhang Enjian
Sun Yang
Shi Haoran
7:13.57
Zhang L 1:46.13
Zhang E 1:49.31
Sun 1:48.73
Shi 1:49.40
10 Did not advance
10 km marathon Xin Tong 2:09:13.4 23
Women

31 swimmers

Event Athletes Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
50 m freestyle Li Zhesi 25.00 12 24.90 5 Did not advance
Zhu Yingwen 24.91 7 24.76 3 Did not advance
100 m freestyle Pang Jiaying 54.01 AS 7 DSQ
Zhu Yingwen 54.01 AS 7 53.84 AS 3 54.21 6
200 m freestyle Pang Jiaying 1:57.37 OR 6 1:57.34 4 1:55.05 Bronze medal icon.svg
Zhu Qianwei 1:59.52 19 Did not advance
400 m freestyle Li Mo 4:15.50 26 Did not advance
Tan Miao 4:12.35 22 Did not advance
800 m freestyle Li Xuanxu 8:24.37 7 8:26.34 5
You Meihong 8:31.11 15 Did not advance
100 m backstroke Xu Tianlongzi 1:00.82 17 Did not advance
Zhao Jing DSQ
200 m backstroke Chen Yanyan 2:11.95 19 Did not advance
Zhao Jing 2:08.97 4 2:09.59 10 Did not advance
100 m breaststroke Chen Huijia 1:08.24 12 1:08.60 12 Did not advance
Sun Ye 1:07.81 6 1:07.72 6 1:08.08 7
200 m breaststroke Luo Nan 2:29.67 26 Did not advance
Qi Hui 2:26.16 13 2:27.63 13 Did not advance
100 m butterfly Xu Yanwei 59.43 32 Did not advance
Zhou Yafei 57.70 AS* 2 57.68 5 57.84 4
200 m butterfly Jiao Liuyang 2:06.89 4 2:06.42 3 2:04.72 Silver medal icon.svg
Liu Zige 2:06.46 1 2:06.25 1 2:04.18 Gold medal icon.svg
200 m individual medley Li Jiaxing 2:12.53 12 2:13.47 15 Did not advance
Qi Hui 2:14.25 20 Did not advance
400 m individual medley Li Xuanxu 4:36.35 6 4:42.13 8
Liu Jing 4:44.96 25 Did not advance
4×100 m freestyle Zhu Yingwen
Tang Yi
Xu Yanwei
Pang Jiaying
3:36.78 AS
Zhu 54.53
Tang 54.29
Xu 55.13
Pang 52.83
1 3:35.64
Zhu 54.12
Tang 54.19
Xu 54.64
Pang 52.69
4
4×200 m freestyle Yang Yu
Zhu Qianwei
Tan Miao
Pang Jiaying
Tang Jingzhi*
7:53.77 AS
Yang 1:57.49
Tan 1:58.84
Tang 2:00.20
Zhu 1:57.24
4 7:45.93 AS
Yu 1:56.79
Zhu 1:56.64
Tan 1:58.11
Pang 1:54.39
Silver medal icon.svg
4×100 m medley Xu Tianlongzi
Sun Ye
Zhou Yafei
Pang Jiaying
Zhao Jing
3:59.21 AS
Xu 1:01.13
Sun 1:06.85
Zhou 56.94
Pang 54.29
4 3:56.11
Sun 2:06.31
Zhou F 3:03.71
Pang 3:56.11
Zhao 59.56
Bronze medal icon.svg
10 km marathon Fang Yanqiao 2:01:07.9 19

*Participated in the heats only and received medal.

Synchronized swimming

China finished fourth at the 2007 world championships and hope to medal in the event for the first time ever at the 2008 Summer Olympic Games. The Chinese are coached by Masayo Imura (zh:井村雅代, ja:井村雅代), the legendary Japanese synchronized swimming instructor.

Further information: Team profile
Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Rank Points Rank
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Women's duet 96.167 4 97.000 3 96.500 4
Gu Beibei
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Qian
Sun Qiuting
Wang Na
Zhang Xiaohuan
Women's team 97.167 3 n/a 97.500 Bronze medal icon.svg

Table tennis

Athlete Event Preliminary Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ma Lin Men's singles n/a  Tokic (SLO)
W 4-0
 Kreanga (GRE)
W 4-0
 Oh (KOR)
W 4-0
 Wang L. (CHN)
W 4-2
 Wang H. (CHN)
W 4-1
Gold medal icon.svg
Wang Hao Men's singles n/a  Chen (AUT)
W 4-0
 Kan (JPN)
W 4-1
 Ko (HKG)
W 4-1
 Persson (SWE)
W 4-1
 Ma (CHN)
L 1-4
Silver medal icon.svg
Wang Liqin Men's singles n/a  Błaszczyk (POL)
W 4-0
 Schlager (AUT)
W 4-0
 Ruiwu (CRO)
W 4-0
 Ma (CHN)
L 2-4
 Persson (SWE)
W 4-0
Bronze medal icon.svg
Guo Yue Women's singles n/a  Lau (HKG)
W 4-0
 Li (NED)
W 4-0
 Wu (DOM)
W 4-0
 Wang (CHN)
L 2-4
 Li (SIN)
W 4-2
Bronze medal icon.svg
Wang Nan Women's singles n/a  Pota (HUN)
W 4-0
 Park (KOR)
W 4-2
 Tie (HKG)
W 4-1
 Guo (CHN)
W 4-2
 Zhang (CHN)
L 1-4
Silver medal icon.svg
Zhang Yining Women's singles n/a  Pavlovich (BLR)
W 4-0
 Fukuhara (JPN)
W 4-1
 Feng (SIN)
W 4-1
 Li (SIN)
W 4-1
 Wang (CHN)
W 4-1
Gold medal icon.svg
Men's team

Group round

August 13

China China 3–0 Greece Greece

August 14

China China 3–0 Australia Australia
China China 3–0 Austria Austria
Team Pts Pld W L GW GL
 China 6 3 3 0 9 0
 Austria 5 3 2 1 6 3
 Greece 4 3 1 2 3 6
 Australia 3 3 0 3 0 9

Semifinals

August 16

China China 3–0 South Korea South Korea

Final

August 18

Gold medal icon.svg China China 3–0 Germany Germany
Women's team

Group round

August 13

China China 3–0 Croatia Croatia
China China 3–0 Dominican Republic Dominican Republic

August 14

China China 3–0 Austria Austria
Team Pts Pld W L GW GL
 China 6 3 3 0 9 0
 Austria 5 3 2 1 6 3
 Croatia 4 3 1 2 3 7
 Dominican Republic 3 3 0 3 1 9

Semifinals

August 15

China China 3-0 Hong Kong Hong Kong, China

Final

August 17

Gold medal icon.svg China China 3–0 Singapore Singapore

Taekwondo

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
quarterfinals
Repechage
semifinals
Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Zhu Guo Men's −80 kg  Ferrera (HON)
W 3-1
 Saei (IRI)
L 2-3
Did not advance  Bista (NEP)
W 6-2
 Cook (GBR)
W 4-1
Did not advance Bronze medal icon.svg
Liu Xiaobo Men's +80 kg  Beach (NZL)
W 4-1
 Matos (CUB)
L 1-2
Did not advance
Wu Jingyu Women's −49 kg  Alango (KEN)
W 7-0
 Zajc (SWE)
W 8-1
 Yang (TPE)
W 4-1
Repechage not needed  Puedpong (THA)
W 1-(-1)
Gold medal icon.svg
Chen Zhong Women's +67 kg  Carmona (VEN)
W 3-1
 Stevenson (GBR)
W 1-0 L 1-2 Protested
Did not advance

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sun Peng Singles  F González (CHI)
L 4-6, 4-6
Did not advance
Yu Xinyuan Singles  T Berdych (CZE)
L 1-6, 2-6
Did not advance
Zeng Shao-Xuan Singles  D Nalbandian (ARG)
L 2-6, 1-6
Did not advance
Zeng Shao-Xuan
Yu Xinyuan
Doubles n/a  M Fyrstenberg (POL)
 M Matkowski (POL)
L 3-6, 4-6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yan Zi Singles  V Zvonareva (RUS)
L 2-6, 0-6
Did not advance
Li Na Singles  S Kuznetsova (RUS)
W 7-6, 6-4
 A Morita (JPN)
W 6-2, 7-5
 K Kanepi (EST)
W 4-6, 6-2, 6-0
 V Williams (USA)
W 7-5, 7-5
 D Safina (RUS)
L 63-7, 5-7
 V Zvonareva (RUS)
L 0-6, 5-7
4
Peng Shuai Singles  C Suárez Navarro (ESP)
W 7-5, 7-6
 A Cornet (FRA)
L 2-6, 2-6
Did not advance
Zheng Jie Singles  Á Szávay (HUN)
W 4-6, 6-3, 7-5
 N Llagostera Vives (ESP)
W 6-7, 6-1, 6-4
 D Safina (RUS)
L 4-6, 3-6
Did not advance
Yan Zi
Zheng Jie
(8)
Doubles n/a  D Hantuchová (SVK)
 J Husárová (SVK)
W 6-1, 7-6
 P Schnyder (SUI)
 E Gagliardi (SUI)
W 6-3, 7-6(2)
 S Kuznetsova (RUS)
 D Safina (RUS)
W 6-3, 7-5, 10-8
 A M Garrigues (ESP)
 V R Pascual (ESP)
L 4-6, 65-7
 A Bondarenko (UKR)
 K Bondarenko (UKR)
W 6-2, 6-2
Bronze medal icon.svg
Sun Tiantian
Peng Shuai
Doubles n/a  O Govortsova (BLR)
 D Kustova (BLR)
L 6-7, 6-7
Did not advance

Triathlon

Athlete Event Swim Cycling Run Total Rank
Wang Daqing Men's 18:06 59:15 37:17 1:55:41.87 46
Xing Lin Women's 20:03 1:06:22 40:05 2:07:34.99 40
Zhang Yi Women's 19:58 1:07:10 40:21 2:08:37.56 42

Volleyball

Beach

Men's tournament

  • Team Xu-Wu
# Name Date of birth Height Spike Block
1 Xu Linyin 20 March 1986(1986-03-20) (age 22) 200 cm (6 ft 7 in) - -
2 Wu Penggen 7 May 1982(1982-05-07) (age 26) 197 cm (6 ft 6 in) - -
Preliminary round Pool A
Rk Team Points Won Lost PW PL SW SL
1  Xu - Wu (CHN) 6 3 0 135 104 6 1
2  Herrera - Mesa (ESP) 5 2 1 114 107 4 2
3  Gosch - Horst (AUT) 4 1 2 111 133 2 5
4  Kais Kr. - Vesik (EST) 3 0 3 133 149 2 6
Aug 10
10:00
 Xu - Wu (CHN) 2 – 0  Gosch - Horst (AUT) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
16
15

Aug 12
10:00
 Xu - Wu (CHN) 2 – 1  Kais Kr. - Vesik (EST) Beach Volleyball Ground
15
21
15
Set 1
Set 2
Set 3
21
11
13

Aug 14
16:00
 Xu - Wu (CHN) 2 – 0  Herrera - Mesa (ESP) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
13
15

Round of 16
Aug 16
10:00
 Xu - Wu (CHN) 0 – 2  Klemperer - Koreng (GER) Beach Volleyball Ground
15
18
Set 1
Set 2
21
21

Women's tournament

  • Team Tian-Wang
# Name Date of birth Height Spike Block
1 Tian Jia 9 February 1981(1981-02-09) (age 27) 177 cm (5 ft 10 in) - -
2 Wang Jie 4 December 1985(1985-12-04) (age 22)* 190 cm (6 ft 3 in) - -

*The FIVB website profile[19] has age 22, the Beach Volleyball Database profile[20] has age 24.

Preliminary round Pool A
Rk Team Points Won Lost PW PL SW SL
1  Tian Jia - Wang (CHN) 6 3 0 146 126 6 2
2  Maaseide - Glesnes (NOR) 5 2 1 130 121 5 2
3  Van Breedam - Mouha (BEL) 4 1 2 135 134 3 4
4  Kuhn - Schwer (SUI) 3 0 3 93 126 0 6
Aug 09
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 0  Kuhn - Schwer (SUI) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
12
18

Aug 11
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 1  Van Breedam - Mouha (BEL) Beach Volleyball Ground
18
21
15
Set 1
Set 2
Set 3
21
19
13

Aug 13
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 1  Maaseide - Glesnes (NOR) Beach Volleyball Ground
17
21
15
Set 1
Set 2
Set 3
21
14
8

Round of 16
Aug 15
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 0  Håkedal - Tørlen (NOR) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
13
15

Quarterfinal
Aug 17
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 0  Schwaiger - Schwaiger (AUT) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
12
12

Semifinal
Aug 19
10:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 1  Xue - Zhang Xi (CHN) Beach Volleyball Ground
22
29
15
Set 1
Set 2
Set 3
24
27
8

Gold medal match
Aug 21
11:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 0 – 2  Walsh - May-Treanor (USA) Beach Volleyball Ground
18
18
Set 1
Set 2
21
21
  • Team Xue-Zhang
# Name Date of birth Height Spike Block
1 Xue Chen 18 February 1989(1989-02-18) (age 19) 189 cm (6 ft 2 in) - -
2 Zhang Xi 19 April 1985(1985-04-19) (age 23) 183 cm (6 ft 0 in) - -
Preliminary round Pool D
Rk Team Points Won Lost PW PL SW SL
1  Xue - Zhang Xi (CHN) 6 3 0 139 105 6 1
2  Goller - Ludwig (GER) 5 2 1 119 102 4 2
3  Koutroumanidou - Tsiartsiani (GRE) 4 1 2 127 120 3 4
4  Augoustides - Nel (RSA) 3 0 3 68 126 0 6
Aug 10
19:00
 Xue - Zhang Xi (CHN) 2 – 1  Koutroumanidou - Tsiartsiani (GRE) Beach Volleyball Ground
21
19
15
Set 1
Set 2
Set 3
18
21
12

Aug 12
19:00
 Xue - Zhang Xi (CHN) 2 – 0  Goller - Ludwig (GER) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
14
18

Aug 14
10:00
 Xue - Zhang Xi (CHN) 2 – 0  Augoustides - Nel (RSA) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
13
9

Round of 16
Aug 15
19:00
 Esteves Ribalta - M. Crespo (CUB) 0 – 2  Xue - Zhang Xi (CHN) Beach Volleyball Ground
19
13
Set 1
Set 2
21
21

Quarterfinal
Aug 17
20:00
 Branagh - Youngs (USA) 0 – 2  Xue - Zhang Xi (CHN) Beach Volleyball Ground
17
13
Set 1
Set 2
21
21

Semifinal
Aug 19
10:00
 Tian Jia - Wang (CHN) 2 – 1  Xue - Zhang Xi (CHN) Beach Volleyball Ground
22
29
15
Set 1
Set 2
Set 3
24
27
8

Bronze medal match
Aug 21
09:00
 Xue - Zhang Xi (CHN) 2 – 0  Talita - Renata (BRA) Beach Volleyball Ground
21
21
Set 1
Set 2
19
17

Indoor

Men's tournament

Men's team

A squad of 12 players represented China in the men's team competition.[21]

Preliminary round Pool A
Rk Team Points Played Won Lost PW PL Ratio SW SL Ratio
1  United States 10 5 5 0 460 371 1.240 15 4 3.750
2  Italy 9 5 4 1 439 401 1.095 13 6 2.167
3  Bulgaria 8 5 3 2 446 440 1.014 10 9 1.111
4  China 7 5 2 3 445 492 0.904 9 13 0.692
5  Venezuela 6 5 1 4 421 451 0.933 8 12 0.667
6  Japan 5 5 0 5 392 448 0.875 4 15 0.267
Aug 10
20:00
Bulgaria  3 – 1  China Capital Indoor Stadium
Referee(s): Laert Souza de Francisco (Brazil)
25
25
26
25
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
20
21
28
19

Aug 12
20:00
China  3 – 2  Venezuela Capital Indoor Stadium
Referee(s): Menghini Massimo (Italy)
25
21
16
25
16
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
21
25
25
21
14

Aug 14
20:00
China  3 – 2  Japan Capital Indoor Stadium
Referee(s): Bela Obor (Hungary)
25
25
17
16
15
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
20
23
25
25
10

Aug 16
10:00
China  0 – 3  United States Beijing Institute of Technology Gymnasium
Attendance: 3,650
Referee(s): Patrick Deregnaucourt (France)
22
12
18
Set 1
Set 2
Set 3
25
25
25

Aug 18
20:00
China  2 – 3  Italy Capital Indoor Stadium
Attendance: 12,500
Referee(s): Mitch Davidson (Canada)
17
23
25
25
14
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
25
25
21
20
16

Quarterfinal
Aug 20
22:00
China  0–3;  Brazil Capital Indoor Stadium
Attendance: 13,000
Referee(s): Massimo Menghihi (Italy)
17
15
16
-
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
25
25
25
-
-

Women's tournament

Women's team

A squad of 12 players represented China in the women's team competition.[22]

Preliminary round Pool A
Rk Team Points Played Won Lost PW PL Ratio SW SL Ratio
1  Cuba 10 5 5 0 426 371 1.148 15 3 5.000
2  United States 9 5 4 1 459 441 1.041 12 9 1.333
3  China 8 5 3 2 467 395 1.182 13 7 1.857
4  Japan 7 5 2 3 381 389 0.979 7 11 0.636
5  Poland 6 5 1 4 441 445 0.991 9 12 0.750
6  Venezuela 5 5 0 5 262 395 0.663 1 15 0.067
Aug 9
20:00
China  3 – 0  Venezuela Capital Indoor Stadium
Attendance: 12,000
Referee(s): Dejan Jovanovic (Serbia)
25
25
25
-
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
13
13
18
-
-

Aug 11
20:00
China  3 – 1  Poland Capital Indoor Stadium
Attendance: 12,000
Referee(s): Rodriguez Victor Manuel (Puerto Rico)
22
25
25
25
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
25
15
20
22
-

Aug 13
20:00
China  2 – 3  Cuba Capital Indoor Stadium
Attendance: 13,000
Referee(s): Frank Leuthauser (Germany)
25
25
23
30
13
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
18
14
25
32
15

Aug 15
20:00
United States  3 – 2  China Capital Indoor Stadium
Referee(s): Konstantin Tufekchiev (Bulgaria)
23
25
23
25
15
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
25
22
25
20
11

Aug 17
20:00
Japan  0 – 3  China Capital Indoor Stadium
24
16
14
-
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
26
25
25
-
-

Quarterfinal
Aug 19
20:00
China  3 – 0  Russia Capital Indoor Stadium
25
27
25
-
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
22
25
19
-
-
Semifinal
Aug 21
20:00
China  0 – 3  Brazil Capital Indoor Stadium
Attendance: 13,000
Referee(s): Frank Leuthauser (Germany), Andrei Zenovich (Russia)
25
22
14
-
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
27
25
25
-
-
Bronze medal match
Aug 23
12:30
Cuba  1 – 3  China Capital Indoor Stadium
Attendance: 12,500
Referee(s): Andrei Zenovich (Russia), Konstantin Tufekchiev (Bulgaria)
16
25
13
20
-
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
25
21
25
25
-

Water polo

China participated in both the men's and the women's tournaments. The men's team finished in 12th place, while the women's team finished in 5th place.

Men's tournament

A squad of 13 players represented China in the men's competition. China were in Group B.

Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Will play for places 7–10
Will play for places 7–12
Teamv ·  United States
5 4 0 1 37 31 +6 8
 Croatia 5 4 0 1 56 31 +25 8
 Serbia 5 3 0 2 50 38 +12 6
 Germany 5 2 0 3 33 44 −11 4
 Italy 5 2 0 3 57 50 +7 4
 China 5 0 0 5 25 64 −39 0

All times are China Standard Time (UTC+8).

02008-08-10 10 August 2008
16:40
v
Game reference United States  8 – 4  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Brguljan (MNE)
Score by quarters: 3-1, 1-2, 2-1, 2-0
Azevedo 5, Beaubien 2 Goals Wang B. 2
12 August 2008
16:40
v
Game reference Germany  6 – 5  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Moliner Molins (ESP), Hart (AUS)
Score by quarters: 0-2, 5-2, 0-0, 1-1
Savić 2, Schertwitis 2 Goals Yu 2
14 August 2008
16:40
v
Game reference China  7 – 19  Italy Ying Tung Natatorium
Referees:
Kiszelly (HUN), Koryzna (POL)
Score by quarters: 2-5, 2-5, 1-4, 2-5
Xie 3, Han 2 Goals Calcaterra 4, Gallo 3, Angelini 3, Di Costanzo 2, Felugo 2, Mistrangelo 2
16 August 2008
16:40
v
Game reference Serbia  15 – 5  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Koryzna (POL), Oshima (JPN)
Score by quarters: 5-2, 2-1, 4-2, 4-0
Šapić 9, Vujasinović 3 Goals Liang 3, Xie 2
18 August 2008
16:40
v
Game reference China  4 – 16  Croatia Ying Tung Natatorium
Score by quarters: 0-4, 0-3, 1-1, 3-8
Wu 2 Goals Barač 4, Joković 3, Đogaš 2, Marković 2, Hinić 2
Classification round

Classification 7th–12th

20 August 2008
10:50
v
Game reference Greece  13 – 8  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Knights (NZL)
Score by quarters: 3-1, 4-4, 2-0, 4-3
Ntoskas 4, G. Afroudakis 3, C. Afroudakis 2 Goals Xie 3, Wang Yo. 2

Classification 11th–12th

02008-08-22 22 August 2008
09:30
v
Game reference Canada  8 – 7  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Koryzna (POL), Argyros (GRE)
Score by quarters: 1-1, 3-1, 1-2, 3-3
Boyd 2, Sayegh 2 Goals Yu 2, Han 2

Women's tournament

A squad of 13 players represented China in the women's competition. China were in Group A.

Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Will play for places 7–8
Teamv ·  United States
3 2 1 0 33 27 +6 5
 Italy 3 2 1 0 28 26 +2 5
 China 3 1 0 2 33 33 0 2
 Russia 3 0 0 3 26 34 −8 0

All times are China Standard Time (UTC+8).

02008-08-11 11 August 2008
17:00
v
Game reference United States  12 – 11  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Kiszelly (HUN), Tulga (TUR)
Score by quarters: 3-3, 5-4, 2-2, 2-2
Golda 4, Craig 3, Hayes 2 Goals Gao 3, Teng 2, Sun Yu. 2, Sun H. 2
13 August 2008
17:00
v
Game reference Russia  11 – 13  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Turcotte (CAN), Bock (GER)
Score by quarters: 2-3, 5-4, 3-1, 1-5
Pantyulina 3, Vylegzhanina 2 Goals Sun Yu. 4, Gao 2, Sun H. 2
15 August 2008
17:00
v
Game reference Italy  10 – 9  China Ying Tung Natatorium
Referees:
Kiszelly (HUN), Margeta (SLO)
Score by quarters: 2-2, 4-2, 2-4, 2-1
Casanova 4, di Mario 3 Goals Sun Ya. 3, Wang Yi 2, Qiao 2
Medal round

Quarterfinal

17 August 2008
14:20
v
Game reference China  11 – 12  Australia Ying Tung Natatorium
Referees:
Patelli (BRA), Moliner Molins (ESP)
Score by quarters: 4-4, 2-2, 2-4, 3-2
Ma 3, Sun H. 2 Goals Gynther 5, Cuffe 2, M. Rippon 2

Classification 5th–6th

19 August 2008
13:00
v
Game reference China  10 – 7  Italy Ying Tung Natatorium
Referees:
Tulga (TUR), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 3-1, 2-3, 1-3, 4-0
Gao 4, Sun H. 2 Goals di Mario 3, Zanchi 2

Weightlifting

China automatically qualifies for 6 men's and 4 women's places.

Men
Athlete Event Snatch Clean & jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Long Qingquan -56 kg 132 1 160 1 292 Gold medal icon.svg
Zhang Xiangxiang -62 kg 143 1 176 1 319 Gold medal icon.svg
Shi Zhiyong -69 kg 152 Did not finish
Liao Hui -69 kg 158 1 190 1 348 Gold medal icon.svg
Li Hongli -77 kg 168 1 198 2 366 Silver medal icon.svg
Lu Yong -85 kg 180 2 214 1 394 Gold medal icon.svg
Women
Athlete Event Snatch (kg) Clean & jerk (kg) Total (kg) Rank
Result Rank Result Rank
Chen Xiexia -48 kg 95 1 117 1 212 Gold medal icon.svg
Chen Yanqing -58 kg 106 1 138 1 244 Gold medal icon.svg
Liu Chunhong -69 kg 128 1 158 1 286 Gold medal icon.svg
Cao Lei -75 kg 128 1 154 1 282 Gold medal icon.svg

Wrestling

Total: 18 wrestlers

Men's freestyle
Athlete Event Qualification 1/8 final Quarterfinals Semifinals Repechage round 1 Repechage round 2 Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Qin He −60 kg  Quintana (CUB)
L 1-4, 0-1
Did not advance
Wang Qiang −66 kg  Spiridonov (KAZ)
L 1-1, 0-4, 0-2
Did not advance
Si Riguleng −74 kg  Fundora (CUB)
L 5-7, 2-4
Did not advance
Wang Ying −84 kg  Ketoev (RUS)
L 2-2, 1-3
Did not advance
Liang Lei −120 kg  Bartnicki (POL)
W 1-1, 2-2
 Mocco (USA)
L 0-1, 0-3
Did not advance
Women's freestyle
Athlete Event Qualification 1/8 final Quarterfinals Semifinals Repechage round 1 Repechage round 2 Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Li Xiaomei −48 kg n/a  Icho (JPN)
L 1-0, 0-1, 0-1
Did not advance
Xu Li −55 kg n/a  Paval (JPN)
W 5-0, 3-0
 Smirnova (KAZ)
W 0-1, 2-0, 2-1
 Rentería (COL)
W 5-5, F-0
Repechage not needed  Yoshida (JPN)
L 2-0, 0-F
Silver medal icon.svg
Xu Haiyan −63 kg n/a  Badrakh (MGL)
W 5-3, 4-0
 Dugrenier (CAN)
L 1-2, 3-1, 0-1
Did not advance
Wang Jiao −72 kg n/a  Fransson (SWE)
W 4-3, 6-0
 Bernard (USA)
W 3-1, 7-3
 Hamaguchi (JPN)
W 5-2, F-0
Repechage not needed  Zlateva (BUL)
W F-0
Gold medal icon.svg
Greco-Roman
Athlete Event Qualification 1/8 final Quarterfinals Semifinals Repechage round 1 Repechage round 2 Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jiao Huafeng −55 kg n/a  Gogitadze (GEO)
L 0-2, 0-2
Did not advance
Sheng Jiang −60 kg  Rahimov (AZE)
L 0-3, 1-2
Did not advance
Li Yanyan −66 kg n/a  Panait (ROU)
W 2-2, 1-1
 Bayakhmetov (KAZ)
L 1-4, 4-2, 1-5
Did not advance
Chang Yongxiang −74 kg n/a  Yanakiev (BUL)
W 3-2, 1-1
 Barrera (PER)
W 2-1, 7-0
 Mikhalovich (BLR)
W 0-6, 4-0, 2-1
Repechage not needed  Kvirkelia (GEO)
L 0-6, 0-4
Silver medal icon.svg
Ma Sanyi −84 kg n/a  Fodor (HUN)
L 0-3, 1-2
Did not advance
Jiang Huachen −96 kg  Bouguerra (ALG)
W 5-0, 3-0
 Wheeler (USA)
L 7-0, 2-4, 1-1
Did not advance
Liu Deli −120 kg  Papadopoulos (GRE)
W 3-0, 1-1
 Byers (USA)
L 0-4, 1-1, 1-1
Did not advance

Records

By day[23]
Date Location Record type Sport Event Athlete(s) Record
Aug 9 Beijing Olympic Record Weightlifting Women's 48 kg Chen Xiexia 117 kg (clean & jerk)
212 kg (total)
Aug 10 Beijing Final Olympic Record Shooting Women's 10 metre air pistol Guo Wenjun 492.3
Beijing World Junior Record Weightlifting Men's 56 kg Long Qingquan 132 kg (snatch)
292 kg (total)
Aug 11 Olympic Record Women's 58 kg Chen Yanqing 138 kg (clean & jerk)
244 kg (total)
Aug 13 Olympic Record Women's 69 kg Liu Chunhong 158 kg (clean & jerk)
World Record
Olympic Record 128 kg (snatch)
World Record
Olympic Record 286 kg (total)
World Record
Beijing Final Olympic Record Shooting Women's 25 m pistol Chen Ying 793.4
Aug 14 Beijing World Record Swimming Women's 200 m butterfly Liu Zige 00:02:04.180
Olympic Record
Beijing Equalled Olympic Record Shooting Women's 50 metre rifle three positions Du Li 589
Final Olympic Record 690.3
Aug 15 Beijing Olympic Record Weightlifting Women's 75 kg Cao Lei 128 kg (snatch)
154 kg (clean & jerk)
282 kg (total)

Media coverage

The main rights to Olympic coverage in China are held by China Central Television (CCTV). The 2008 Summer Olympics will be the first ever to be broadcast in high definition (HDTV). Besides HDTV, CCTV will broadcast in digital cable TV. Live broadcasts will run on CCTV-1, CCTV-5 and CCTV-12, with re-run broadcasts on CCTV-2 and CCTV-7. CCTV.com, the only official Beijing Olympic Games mobile phone and Internet broadcast platform on the mainland and Macao, will broadcast 3,800 hours of the Olympic Games. CCTV will follow the homegrown mobile TV China Multimedia Mobile Broadcasting (CMMB) standard. China Telecom, China Netcom and Shanghai Media Group will broadcast using Internet Protocol Television (IPTV) services. Radio coverage will be provided by China National Radio (CNR). China Mobile will also enable subscribers to catch live results and data.

Major Chinese Internet portals have signed coverage deals with CCTV.com to be Internet Content Services Sponsors: Sina.com, Netease.com, Tencent and Sohu.com. CCTV has joined with these online partners to run an interactive website offering streaming video broadcasts of events, which will be viewable only in China, and web profiles through which users can contact Olympic athletes. Officials expect 10m to 20m internet users to watch the Olympic Games in China via video streaming. 102m people had watched the games online in China, according to Timo Lumme, marketing director for the IOC.[24] Phoenix TV broadcasted the Opening Ceremony

Kit sponsorship

China competed in all 28 Olympic sports. US sportswear company Nike has a sponsorship deal with 22 Chinese sports associations to provide outfits for those Olympic teams at the Beijing Games. Germany's Adidas has the endorsement rights for China's volleyball and football teams while Chinese company Li-Ning is the provider of the shooting, gymnastics, diving and table tennis teams.[25] Yonex is the main sponsor of the China Badminton Team.

See also

References

  1. ^ Mulvenney, Nick (August 7). "Yao to carry China flag at opening ceremony". Reuters. http://www.reuters.com/article/topNews/idUSSP31355520080807. Retrieved 2008-08-07. 
  2. ^ a b Overall Medal Standings - Official Beijing 2008 Olympic Games website
  3. ^ "China's team by the numbers". En.beijing2008.cn. http://en.beijing2008.cn/news/official/noc/oca/n214477287.shtml. Retrieved 2010-05-15. 
  4. ^ "Host China announces biggest-ever Olympic team of 639 athletes", Xinhua, July 25, 2008.
  5. ^ http://news.xinhuanet.com/english/2008-07/25/content_8767561.htm
  6. ^ Magnay, Jacquelin (March 31, 2010). "London 2012 Olympics: Team GB's Olympic team expected to exceed 500". The Daily Telegraph. http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/olympics/london2012/7542184/London-2012-Olympics-Team-GBs-Olympic-team-expected-to-exceed-500.html. 
  7. ^ including artistic, rhythmic and trampoline
  8. ^ including canoeing and kayaking, flatwater and slalom
  9. ^ including indoor and beach
  10. ^ including road cycling, track cycling, mountain biking and BMX
  11. ^ "FITA press release". Archery.org. 2008-05-08. http://www.archery.org/content.asp?me_id=1250&cnt_id=2686. Retrieved 2010-05-15. 
  12. ^ Official website
  13. ^ "World Boxing Championships Chicago 2007" (PDF). http://www.aiba.org/documents/site1/World%20Championships/2007/2008%20Olympic%20Qualified%20Boxers.pdf. Retrieved 2010-05-15. 
  14. ^ "1st AIBA Asian Olympic Boxing Qualifying Tournament". Aiba.org. http://www.aiba.org/default.aspx?pId=872. Retrieved 2010-05-15. 
  15. ^ a b c d XXIXth Olympic Games Tournament Regulations - Men's and Women's Hockey Competitions
  16. ^ "TD Decision: Spanish Team". Worldhockey.org. http://www.fiholympics2008.sportcentric.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5193-190425-19728-45264-288217-18193-5239-layout75-207648-news-item,00.html. Retrieved 2008-08-12. 
  17. ^ a b Regulations of the Olympic Football Tournaments
  18. ^ Juliet Macur. Two Chinese Medal Chances Row Away The New York Times. August 11.
  19. ^ Athlete's biography - Wang Jie, FIVB
  20. ^ Profile - Jie Wang, Beach Volleyball Database
  21. ^ http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/BIO/Team/9990730.shtml
  22. ^ http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/BIO/Team/9990728.shtml
  23. ^ Records - The official website of the BEIJING 2008 Olympic Games
  24. ^ "Broadcasters to pay for China's success". Ft.com. 2008-08-20. http://www.ft.com/cms/s/0/1862d02a-6ea1-11dd-a80a-0000779fd18c.html. Retrieved 2010-05-15. 
  25. ^ "Nike a major player in Team China's show". Chinadaily.com.cn. 2008-07-16. http://www.chinadaily.com.cn/olympics/2008-07/16/content_6850999.htm. Retrieved 2010-05-15. 

External links

Awards
Preceded by
South Africa national rugby union team
Laureus World Team of the Year
2009
Succeeded by
Brawn Formula One Team

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.