May 2010 in sports


May 2010 in sports
<< May 2010 >>
S M T W T F S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Deaths in May

Deaths in May 2010:

Current sporting seasons

Australian rules football 2010

  • Australian Football League

Auto racing 2010

  • Formula One
  • Sprint Cup
  • IRL IndyCar Series
  • World Rally Championship
  • Formula Two
  • Nationwide Series
  • Camping World Truck Series
  • GP2 Series
  • GP3 Series
  • WTTC
  • V8 Supercar
  • American Le Mans
  • Le Mans Series
  • Superleague Formula
  • Rolex Sports Car Series
  • FIA GT1 World Championship
  • Formula Three
  • Auto GP
  • World Series by Renault
  • Deutsche Tourenwagen Masters
  • Super GT

Baseball 2010

  • Major League Baseball
  • Nippon Professional Baseball

Basketball 2010

Cricket 2009–2010

Association football 2010

National teams competitions
  • 2011 FIFA Women's World Cup qualification (UEFA)
  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification
International clubs competitions
Domestic (national) competitions
  • Brazil
  • Iran
  • Japan
  • Norway
  • Russia
  • Major League Soccer (USA & Canada)
  • Women's Professional Soccer (USA)

Golf 2010

Ice hockey 2010

  • National Hockey League

Motorcycle racing 2010

  • Moto GP
  • Superbike World Championship
  • Supersport racing

Rugby league 2010

  • Super League
  • NRL

Rugby union 2010

See also: 2010 in sports, Portal:Sports and games

Days of the month

May 31, 2010 (Monday)

Basketball

  • Ukraine Ukrainian SuperLeague Final (best-of-5 series):
    • Game 5: Budivelnyk Kyiv 70–77 Azovmash Mariupol. Azovmash Mariupol win series 3–2.
      • Azovmash Mariupol win the championship for the fifth consecutive time and seventh time overall.

Cricket

  • Bangladesh in England:
    • 1st Test in London, day 5:
      •  England 505 (125 overs) and 163/2 (35.1 overs);  Bangladesh 282 (93 overs) and 382 (f/o, 110.2 overs). England win by 8 wickets, lead the 2-match series 1–0.

Ice hockey

Motorcycle racing

Tennis

May 30, 2010 (Sunday)

Auto racing

Basketball

Cricket

Cycling

Equestrianism

  • Show jumping:
    • FEI Nations Cup Promotional League:
      • FEI Nations Cup of Portugal in Lisbon (CSIO 4*): 1  Netherlands (Henk van de Pol on Abeltje Z, Aniek Poels on Asteria, Marlies van Soest on Rodos, Peter Bulthuis on Cashmir) 2  United Kingdom (Charlotte Platt on Ulien, William Funnell on Billy Congo, Robert Bevis on Courtney, Tim Stockdale on Kalico Bay) 3  Italy (Andrea Herholdt on Viko, Daniele Augusto da Rios on Ultimate, Francesca Capponi on Stallone, Luca Moneta on Jesus de la Commune)
    • Grand Prix Loro Piana, Rome (CSIO 5*): 1 McLain Ward (USA) on Sapphire 2 John Whitaker (GBR) on Peppermill 3 Rodrigo Pessoa (BRA) on Rebozo

Football (soccer)

  • AFC Women's Asian Cup in Chengdu, China:
  • European Under-17 Championship in Liechtenstein:
    • Final: England  2–1  Spain
      • England win the Championship for the first time.
  • UEFA Women's Under-19 Championship in Macedonia: (teams in bold advance to semi-finals)
    • Group A:
      • Italy  3–3  Scotland
      • England  1–2  Germany
        • Final standings: Germany 9 points, England 6, Italy, Scotland 1.
    • Group B:
      • France  6–1  Macedonia
      • Spain  0–2  Netherlands
        • Final standings: Netherlands 9 points, France 6, Spain 3, Macedonia 0.
  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification:
  • Luxembourg Luxembourg Cup Final in Luxembourg city:
  • Moldova Moldovan Cup Final in Chişinău:
    • Dacia 0–2 Sheriff
      • Sheriff win the Cup for the seventh time.

Futsal

  • AFC Championship in Tashkent, Uzbekistan:
    • Third place play-off: China  1–6 3  Japan
    • Final: 2 Uzbekistan  3–8 1  Iran
      • Iran win the Championship for the 10th time.

Golf

Handball

Rugby union

  • IRB Junior World Trophy in Moscow, Russia:
    • 7th place play-off: Papua New Guinea  22–46  Zimbabwe
    • 5th place play-off: Uruguay  13–11  Canada
    • 3rd place play-off: Romania  20–23 (aet) 3  Russia
    • Final: 1 Italy  36–7 2  Japan
      • Italy win the Trophy for the first time.
  • IRB Sevens World Series:
  • Mid-year Tests:

Table tennis

  • World Team Championships in Moscow, Russia:
    • Men's final:  China 3–1  Germany
      • China win the title for the fifth successive time and 18th overall.
    • Women's final:  China 1–3  Singapore
      • Singapore win the title for the first time and stop China's winning streak at eight.

Tennis

May 29, 2010 (Saturday)

Auto racing

Baseball

  • Major League Baseball:
    • Roy Halladay becomes the 20th pitcher in Major League Baseball history to throw a perfect game in the Philadelphia Phillies' 1–0 win over the Florida Marlins. This is the first time in the modern era that two perfect games have been thrown in the same season.

Basketball

Cricket

  • Bangladesh in England:
    • 1st Test in London, day 3:
      •  England 505 (125 overs);  Bangladesh 237/7 (81.5 overs). Bangladesh trail by 268 runs with 3 wickets remaining in the 1st innings.

Cycling

Football (soccer)

  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification: (teams in strike are eliminated)

Golf

Handball

Ice hockey

Mixed martial arts

Rugby union

  • Celtic League playoffs:
    • Grand Final in Dublin:
      • Leinster Ireland 12–17 Wales Ospreys
        • Ospreys win the championship for the third time.
  • Super 14 finals series:
    • Final in Soweto:
      • Bulls South Africa 25–17 South Africa Stormers
        • Bulls win the Super 14 for the second consecutive time and third time overall.
  • England Guinness Premiership playoffs:
  • France Top 14 playoffs:

Table tennis

Tennis

Volleyball

May 28, 2010 (Friday)

Basketball

Cricket

  • Bangladesh in England:
  • South Africa in West Indies:
  • Tri-nation series in Zimbabwe:

Cycling

Equestrianism

  • Show jumping
    • Meydan FEI Nations Cup:
      • FEI Nations Cup of Italy in Rome (CSIO 5*): 1  France (Penelope Leprevost on Mylord Carthago, Kevin Staut on Silvana, Nicolas Delmotte on Luccianno, Patrice Delaveau on Katchina Mail) 2  United Kingdom (Nick Skelton on Carlo, Peter Charles on Murka's Pom d'Ami, Ben Maher on Robin Hood W, John Whitaker on Peppermill) 3  Ireland (Cameron Hanley on Southwind VDL, Darragh Kenny on Obelix, Cian O'Connor on K Club Lady, Billy Twomey on Tinka's Serenade) 3  Spain (Pilar Lucrecia Cordon Muro on Herald 3, Julio Arias Cueva on Jarnac, Jesus Germendia Echevarria on Lord Du Mont Milon, Ricardo Jurado Narvaez on Julia des Brumes)

Futsal

Golf

Tennis

Volleyball

May 27, 2010 (Thursday)

Basketball

Cricket

Cycling

Football (soccer)

  • AFC Women's Asian Cup in Chengdu, China:
  • European Under-17 Championship in Liechtenstein:
    • Semifinals:
      • England  2–1  France
      • Spain  3–1  Turkey
  • UEFA Women's Under-19 Championship in Macedonia: (teams in bold advance to semi-finals, teams in strike are eliminated)
    • Group A:
      • Scotland  1–5  Germany
      • England  2–1  Italy
        • Standings (after 2 matches): Germany, England 6 points, Italy, Scotland 0.
    • Group B:
      • Macedonia  0–6  Spain
      • Netherlands  2–0  France
        • Standings (after 2 matches): Netherlands 6 points, Spain, France 3, Macedonia 0.
  • Toulon Tournament in Toulon, France
    • Third place play-off: Chile  1–2 3  France
    • Final: 1 Côte d'Ivoire  3–2 2  Denmark
      • Côte d'Ivoire become the first team from Africa to win the tournament.

Futsal

Golf

Tennis

Volleyball

May 26, 2010 (Wednesday)

Basketball

Cycling

Football (soccer)

Rugby union

  • IRB Junior World Trophy in Moscow, Russia: (teams in bold advance to the final)
    • Pool A:
      • Romania  48–12  Papua New Guinea
      • Italy  16–12  Uruguay
        • Final standings: Italy 14 points, Romania 9, Uruguay 7, Papua New Guinea 0.
    • Pool B:
      • Zimbabwe  19–21  Russia
      • Canada  17–38  Japan
        • Final standings: Japan 11 points, Russia 8, Canada 5, Zimbabwe 3.
  • England RFU Championship Final, second leg:
    • Bristol 10–29 (6–9) Exeter
      • Exeter win 38–16 on aggregate to claim the inaugural RFU Championship title and earn promotion to the Guinness Premiership for the first time in their history.

Tennis

Volleyball

May 25, 2010 (Tuesday)

American football

Basketball

Cycling

Futsal

  • AFC Championship in Tashkent, Uzbekistan: (teams in bold advance to quarter-finals)
    • Group A:
      • Uzbekistan  4–1  Chinese Taipei
      • Indonesia  2–4  Lebanon
        • Final standings: Uzbekistan 9 points, Lebanon 6, Indonesia 3, Chinese Taipei 0.
    • Group B:
      • Australia  5–4  Tajikistan
      • Iran  7–0  Kuwait
        • Final standings: Iran 9 points, Australia 6, Tajikistan 3, Kuwait 0.
    • Group C:
      • Thailand  5–2  Vietnam
      • South Korea  4–4  Kyrgyzstan
        • Final standings: Thailand 9 points, Kyrgyzstan 4, Vietnam 3, South Korea 1.
    • Group D:
      • Japan  1–0  Turkmenistan
      • Iraq  6–7  China
        • Final standings: Japan 9 points, China 6, Iraq 3, Turkmenistan 0.

Tennis

Volleyball

May 24, 2010 (Monday)

Basketball

Cricket

Darts

Football (soccer)

  • Women's Asian Cup in Chengdu, China:
    • Group A: (teams in bold advance to semi-finals)
  • European Under-17 Championship in Liechtenstein: (teams in bold advance to semi-finals)
    • Group A:
      • Switzerland  1–3  France
      • Spain  2–0  Portugal
        • Final standings: Spain 9 points, France 6, Portugal 3, Switzerland 0.
    • Group B:
      • Czech Republic  0–0  Greece
      • Turkey  1–2  England
        • Final standings: England 9 points, Turkey 4, Czech Republic 2, Greece 1.
  • UEFA Women's Under-19 Championship in Macedonia:

Futsal

  • AFC Championship in Tashkent, Uzbekistan: (teams in bold advance to quarter-finals, teams in strike are eliminated)
    • Group A:
      • Lebanon  6–4  Chinese Taipei
      • Indonesia  2–4  Uzbekistan
        • Standings (after 2 matches): Uzbekistan 6 points, Indonesia, Lebanon 3, Chinese Taipei 0.
    • Group B:
      • Tajikistan  4–3  Kuwait
      • Australia  3–9  Iran
        • Standings (after 2 matches): Iran 6 points, Australia, Tajikistan 3, Kuwait 0.
    • Group C:
      • Kyrgyzstan  4–2  Vietnam
      • South Korea  3–10  Thailand
        • Standings (after 2 matches): Thailand 6 points, Vietnam, Kyrgyzstan 3, Korea Republic 0.
    • Group D:
      • China  6–2  Turkmenistan
      • Iraq  1–10  Japan
        • Standings (after 2 matches): Japan 6 points, China, Iraq 3, Turkmenistan 0.

Ice hockey

Tennis

Volleyball

May 23, 2010 (Sunday)

Athletics

Auto racing

Basketball

Cricket

Cycling

Darts

  • Premier League Play-offs in London, England: Postponed to May 24 due to a power cut.

Football (soccer)

  • Women's Asian Cup in Chengdu, China:
    • Group B: (teams in bold advance to the semi-finals)
      • China PR  1–0  Australia
      • Vietnam  0–5  South Korea
        • Final standings: China PR 7 points, Australia 6, Korea Republic 4, Vietnam 0.
  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification:
  • Hungary Hungarian First Division, final matchday: (team in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League)
    • (10) Kecskemét 1–0 (1) Debrecen
    • (3) Győr 1–0 (2) Videoton
      • Final standings: Debrecen 62 points, Videoton 61, Győr 57.
      • Debrecen win the Championship for the second consecutive time and fifth time overall.
  • Mexico Primera División de México Bicentenario Liguilla Final, second leg: (first leg score in parentheses)
  • Azerbaijan Azerbaijan Cup Final in Baku:
    • Khazar Lankaran 1–2 (a.e.t.) Baku
      • Baku win the Cup for the second time.
  • Belarus Belarusian Cup Final in Minsk:
  • Malta Maltese Cup Final in Ta' Qali:

Futsal

Golf

Ice hockey

Motorcycle racing

Rugby union

Tennis

May 22, 2010 (Saturday)

Auto racing

Basketball

Cricket

Cycling

Equestrianism

Football (soccer)

Ice hockey

Rugby union

  • 2011 Rugby World Cup qualifying:
    • Asian Five Nations: (team in bold advance to 2011 Rugby World Cup, team in italic advance to Final Place Play-off, team in strike relegated to Division One in 2011)
    • European Nations Cup Champions Playoff Series:
  • IRB Junior World Trophy in Moscow, Russia:
    • Pool A:
      • Uruguay  42–14  Papua New Guinea
      • Italy  30–7  Romania
        • Standings (after 2 matches): Italy 10 points, Uruguay 6, Romania 4, Papua New Guinea 0.
    • Pool B:
      • Japan  20–20  Zimbabwe
      • Russia  17–15  Canada
        • Standings (after 2 matches): Japan 6 points, Canada 5, Russia 4, Zimbabwe 2.
  • Heineken Cup Final in Saint-Denis:
  • Super 14 finals series:

Tennis

May 21, 2010 (Friday)

Basketball

  • Ukraine Ukrainian SuperLeague Final (best-of-5 series):
    • Game 1: Budivelnyk Kyiv 66–80 Azovmash Mariupol. Azovmash Mariupol lead series 1–0.

Cycling

Football (soccer)

  • Women's Asian Cup in Chengdu, China:
    • Group B: (teams in bold advance to semifinals, teams in strike are eliminated)
      • South Korea  1–3  Australia
      • Vietnam  0–5  China PR
        • Standings (after 2 matches): Australia 6 points, China PR 4, Korea Republic 1, Vietnam 0.
  • European Under-17 Championship in Liechtenstein: (teams in bold advance to semifinals, teams in strike are eliminated)
    • Group A:
      • Spain  4–0  Switzerland
      • France  1–0  Portugal
        • Standings (after 2 matches): Spain 6 points, France, Portugal 3, Switzerland 0.
    • Group B:
      • Turkey  1–1  Czech Republic
      • Greece  0–1  England
        • Standings (after 2 matches): England 6 points, Turkey 4, Czech Republic 1, Greece 0.

Handball

  • IHF Super Globe in Doha, Qatar:
    • Third place play-off: Al-Sadd Lebanon 22–33 3 Egypt Zamalek
    • Final: 1 Ciudad Real Spain 30–25 2 Qatar Al-Sadd
      • Ciudad Real wins the IHF Super Globe for the second consecutive time.

Ice hockey

May 20, 2010 (Thursday)

Basketball

Cricket

Cycling

Football (soccer)

  • Women's Asian Cup in Chengdu, China:
  • 2011 FIFA Women's World Cup qualification (UEFA): (teams in strike are eliminated)
    • Group 4: Ukraine  4–2  Hungary
      • Standings:  Poland 12 points (5 matches), Hungary 11 (6), Ukraine 7 (4),  Romania 7 (5),  Bosnia and Herzegovina 0 (6).
    • Group 5: Malta  0–6  England
      • Standings: England 15 points (5 matches),  Spain 15 (6),  Turkey 6 (5),  Austria 3 (4), Malta 0 (6).
  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification:
  • UEFA Women's Champions League Final in Getafe, Spain:
    • Lyon France 0–0 (6–7 pen.) Germany Turbine Potsdam
      • Turbine Potsdam win the UEFA Women's Champions League for the second time.
  • Copa Libertadores Quarterfinals, second leg: (first leg score in parentheses)
  • Mexico Primera División de México Bicentenario Liguilla Final, first leg:

Ice hockey

May 19, 2010 (Wednesday)

Basketball

Cricket

Cycling

Football (soccer)

  • Women's Asian Cup in Chengdu, China:
  • 2011 UEFA European Under-21 Championship qualification: (teams in strike are eliminated)
  • Copa Libertadores Quarterfinals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • São Paulo Brazil 2–0 (2–0) Brazil Cruzeiro. São Paulo progress 6–0 on points.
  • Bosnia and Herzegovina Kup Bosne i Hercegovine Final, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Željezničar 2–2 (1–1) Borac. 3–3 on aggregate; Borac win on away goals.
      • Borac win the Cup for the first time.
  • Latvia Latvian Cup Final in Riga:
    • Jelgava 2–2 (6–5 pen.) Jūrmala
      • Jelgava win the Cup for the fourth time.
  • Montenegro Montenegrin Cup Final in Podgorica:
  • Spain Copa del Rey Final in Barcelona:

Ice hockey

Rugby union

May 18, 2010 (Tuesday)

Basketball

Cycling

Football (soccer)

  • European Under-17 Championship in Liechtenstein:
    • Group A:
      • France  1–2  Spain
      • Portugal  3–0  Switzerland
    • Group B:
  • Copa Libertadores Quarterfinals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Libertad Paraguay 2–0 (0–3) Mexico Guadalajara. 3–3 on points; Guadalajara win on goal difference (3–2).
  • Uruguay Uruguayan Primera División Finals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Peñarol 1–1 (1–0) Nacional. Peñarol win 2–1 on aggregate.
      • Peñarol win the championship for the 41st time.
  • Czech Republic Czech Republic Cup Final in Prague:
    • Jablonec 1–2 Viktoria Plzeň
      • Viktoria Plzeň win the Cup for the first time.

Ice hockey

Rugby union

  • IRB Junior World Trophy in Moscow, Russia:
    • Pool A:
      • Papua New Guinea  0–74  Italy
      • Uruguay  12–15  Romania
    • Pool B:
      • Canada  22–6  Zimbabwe
      • Russia  17–31  Japan

May 17, 2010 (Monday)

Basketball

Cycling

Ice hockey

May 16, 2010 (Sunday)

Auto racing

Badminton

Basketball

Cricket

Cycling

Equestrianism

Football (soccer)

  • Argentina Argentine Primera División – Clausura, final matchday:
  • Italy Serie A, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League)
  • Spain La Liga, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League)
  • Switzerland Swiss Super League, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League)
    • (2) Young Boys 0–2 (1) Basel
      • Final standings: Basel 80 points, Young Boys 77, Grasshopper 65, Luzern 58.
      • Basel win the championship for the 13th time.
  • Turkey Süper Lig, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League)
    • (1) Fenerbahçe 1–1 (5) Trabzonspor
    • (2) Bursaspor 2–1 (4) Beşiktaş
      • Final standings: Bursaspor 75 points, Fenerbahçe 74, Galatasaray, Beşiktaş 64, Trabzonspor 57.
      • Bursaspor win the championship for the first time.
  • Andorra Copa Constitució Final in Aixovall:
  • Austria Austrian Cup Final in Klagenfurt:
    • Wiener Neustadt 0–1 Sturm Graz
      • Sturm Graz win the Cup for the fourth time.
  • Portugal Taça de Portugal Final in Jamor:
    • Chaves 1–2 Porto
      • Porto win the Cup for the 19th time.
  • Russia Russian Cup Final in Rostov-na-Donu:
    • Sibir Novosibirsk 0–1 Zenit Saint Petersburg
      • Zenit Saint Petersburg win the Cup for the second time.
  • Ukraine Ukrainian Cup Final in Kharkiv:

Golf

Ice hockey

Motorcycle racing

Rugby union

Tennis

  • ATP World Tour:
    • Mutua Madrileña Madrid Open in Madrid, Spain:
  • WTA Tour:

May 15, 2010 (Saturday)

Auto racing

Badminton

  • Thomas & Uber Cup in Kuala Lumpur, Malaysia:
    • Uber Cup:
      • Final:  China 1–3  Korea
        • Korea win the Cup for the first time and stop China's streak of six successive wins.

Cycling

Equestrianism

Football (soccer)

Handball

  • EHF Women's Champions League Final, second leg: (first leg score in parentheses)

Horse racing

Ice hockey

Rugby union

Taekwondo

May 14, 2010 (Friday)

Athletics

Badminton

Basketball

  • Atlanta Hawks head coach Mike Woodson is dismissed, after the team's second-round playoff exit to the Orlando Magic. (NBA)

Cricket

Cycling

Equestrianism

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
    • Group E in Cologne:
      • Slovakia  0–6  Denmark
      • Finland  2–0  Belarus
        • Standings:  Russia 6 points (2 matches), Denmark, Finland 6 (3),  Germany 3 (2), Slovakia 3 (3), Belarus 0 (3).
    • Group F in Mannheim:
      • Canada  12–1  Norway
      • Sweden  4–2  Latvia
        • Standings:  Switzerland 6 points (2 matches), Canada, Sweden 6 (3),  Czech Republic 3 (2), Norway 3 (3), Latvia 0 (3).
  • Stanley Cup Playoffs (best-of-7 series):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 7: (7) Philadelphia Flyers 4, (6) Boston Bruins 3. Flyers win series 4–3.
        • The Flyers become only the third team in NHL history, and the first since the 1975 New York Islanders, to come back from being down 3–0 to win a playoff series.
  • Memorial Cup in Brandon, Manitoba:

Rugby union

Taekwondo

May 13, 2010 (Thursday)

Badminton

Baseball

  • The Kansas City Royals fire manager Trey Hillman; Ned Yost will move from the Royals' front office to serve as interim replacement for the rest of the season.

Basketball

Cricket

Cycling

Darts

Football (soccer)

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
    • Group A in Cologne: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Russia  3–1  Belarus
      • Kazakhstan  1–5  Slovakia
        • Final standings: Russia 9 points, Slovakia 6, Belarus 3, Kazakhstan 0.
    • Group C in Mannheim: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • France  1–5  Norway
      • Sweden  1–2  Czech Republic
        • Final standings: Sweden, Norway, Czech Republic 6 points, France 0.

Taekwondo

  • European Championships in Saint Petersburg, Russia:
    • Men:
      • −63 kg: 1 Konstantinos Konstantinidis (GER) 2 Nikola Jovanović (SRB) 3 Vladislav Arventil (MDA) 3 Cem Ulugnoyan (TUR)
      • −68 kg: 1 Servet Tazegül (TUR) 2 Filip Grgic (CRO) 3 Dennis Beckers (NLD) 3 Vasily Nikitin (RUS)
    • Women:
      • −53 kg: 1 Floriane Liborio (FRA) 2 Jennifer Agren (SWE) 3 Jade Jones (GER) 3 Manuela Bezzola (SUI)
      • −57 kg: 1 Bat-El Gatterer (ISR) 2 Yuliya Podolyan (UKR) 3 Deborah Louz (NLD) 3 Veronica Calabrese (ITA)

May 12, 2010 (Wednesday)

Badminton

Cycling

Football (soccer)

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
    • Group B in Mannheim: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Italy  2–5  Latvia
      • Canada  1–4  Switzerland
        • Final standings: Switzerland 9 points, Canada 6, Latvia 3, Italy 0.
    • Group D in Cologne: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Denmark  1–3  Germany
      • Finland  3–2  United States
        • Final standings: Finland 6 points, Germany, Denmark 5, United States 2.
  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 7: (8) Montreal Canadiens 5, (4) Pittsburgh Penguins 2. Canadiens win series 4–3.
      • Game 6: (7) Philadelphia Flyers 2, (6) Boston Bruins 1. Series tied 3–3.

Taekwondo

  • European Championships in Saint Petersburg, Russia:
    • Men:
      • −54 kg: 1 Seyfula Magomedov (RUS) 2 Remzi Basakbugday (TUR) 3 Moti Lugasi (ISR) 3 Sergej Kolb (GER)
      • −58 kg: 1 Joel Bonilla Gonzalez (ESP) 2 Alan Nogaev (RUS) 3 Stipe Jarloni (CRO) 3 Marios Tsourdinis (GRE)
    • Women:
      • −46 kg: 1 Rukiye Yildirim (TUR) 2 Elaia Torrontegui Ronco (ESP) 3 Yuliya Volkova (UKR) 3 Sumeyye Karaahmet (GER)
      • −49 kg: 1 Lucija Zaninovic (CRO) 2 Yasmina Aziez (FRA) 3 Kristina Kim (RUS) 3 Hanna Zajc (SWE)

May 11, 2010 (Tuesday)

Badminton

  • Thomas & Uber Cup in Kuala Lumpur, Malaysia:
    • Thomas Cup: (teams in bold advance to quarter-finals)
      • Group A:  China 4–1  Korea
        • Final standings: China 2 points, Korea 1,  Peru 0.
      • Group B:  Malaysia 2–3  Japan
        • Final standings: Japan 2 points, Malaysia 1,  Nigeria 0.
      • Group C:  Denmark 4–1  Germany
        • Final standings: Denmark 2 points, Germany 1,  Poland 0.
      • Group D:  India 4–1  Australia
        • Final standings:  Indonesia 2 points, India 1, Australia 0.
    • Uber Cup: (teams in bold advance to quarter-finals)
      • Group A:  China 5–0  Malaysia
        • Final standings: China 2 points, Malaysia 1,  United States 0.
      • Group B:  Indonesia 5–0  Denmark
        • Final standings: Indonesia 2 points, Denmark 1,  Australia 0.
      • Group C:  Japan 5–0  Russia
        • Final standings: Japan 2 points, Russia 1,  Germany 0.
      • Group D:  Korea 4–1  India
        • Final standings: Korea 2 points, India 1,  South Africa 0.

Basketball

Chess

Cricket

  • ICC Men's World Twenty20 in West Indies:

Football (soccer)

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
    • Group A in Cologne: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Russia  4–1  Kazakhstan
      • Belarus  2–4  Slovakia
        • Standings (after 2 matches): Russia 6 points, Slovakia, Belarus 3, Kazakhstan 0.
    • Group C in Mannheim: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Czech Republic  2–3  Norway
      • Sweden  3–2  France
        • Standings (after 2 matches): Sweden 6 points, Norway, Czech Republic 3, France 0.
  • Stanley Cup Playoffs (best-of-7 series):
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 6: (2) Chicago Blackhawks 5, (3) Vancouver Canucks 1. Blackhawks win series 4–2.

May 10, 2010 (Monday)

Badminton

  • Thomas & Uber Cup in Kuala Lumpur, Malaysia:
    • Thomas Cup: (teams in bold advance to quarter-finals, teams in strike are eliminated)
      • Group A:  Korea 5–0  Peru
        • Standings:  China, Korea 1 point (1 match), Peru 0 (2).
      • Group B:  Japan 5–0  Nigeria
        • Standings:  Malaysia, Japan 1 point (1 match), Nigeria 0 (2).
      • Group C:  Germany 5–0  Poland
        • Standings:  Denmark, Germany 1 point (1 match), Poland 0 (2).
      • Group D:  Indonesia 4–1  India
        • Standings: Indonesia 2 points (2 matches), India,  Australia 0 (1).
    • Uber Cup: (teams in bold advance to quarter-finals, teams in strike are eliminated)
      • Group A:  Malaysia 5–0  United States
        • Standings:  China, Malaysia 1 point (1 match), United States 0 (2).
      • Group B:  Denmark 3–2  Australia
        • Standings:  Indonesia, Denmark 1 point (1 match), Australia 0 (2).
      • Group C:  Russia 4–1  Germany
        • Standings:  Japan, Russia 1 point (1 match), Germany 0 (2).
      • Group D:  India 5–0  South Africa
        • Standings:  Korea, India 1 point (1 match), South Africa 0 (2).

Basketball

Cricket

  • ICC Men's World Twenty20 in West Indies: (teams in bold advance to the semi-finals)
  • ICC Women's World Twenty20 in West Indies: (teams in bold advance to the semi-finals)

Cycling

Football (soccer)

  • Armenia Armenian Cup Final in Yerevan:
    • Pyunik 0–4 Banants
      • Banants win the Cup for the third time.

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
    • Group B in Mannheim: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • Switzerland  3–0  Italy
      • Latvia  1–6  Canada
        • Standings (after 2 matches): Canada, Switzerland 6 points, Latvia, Italy 0.
    • Group D in Cologne: (teams in bold advance to the Qualification Round)
      • United States  1–2 (OT)  Denmark
      • Germany  0–1  Finland
        • Standings (after 2 matches): Denmark 5 points, Finland 3, Germany, United States 2.
  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 6: (8) Montreal Canadiens 4, (4) Pittsburgh Penguins 3. Series tied 3–3.
      • Game 5: (7) Philadelphia Flyers 4, (6) Boston Bruins 0. Bruins lead series 3–2.

May 9, 2010 (Sunday)

Auto racing

Badminton

Baseball

Basketball

Chess

Cricket

  • ICC Men's World Twenty20 in West Indies:
  • ICC Women's World Twenty20 in West Indies: (teams in bold advance to the semi-finals)

Cycling

Football (soccer)

Golf

Ice hockey

Motorcycle racing

Tennis

May 8, 2010 (Saturday)

Auto racing

Basketball

Cricket

Cycling

Equestrianism

Football (soccer)

  • CAF Champions League Qualification Second round, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Zanaco Zambia 2–2 (0–1) Algeria ES Sétif. ES Sétif win 3–2 on aggregate.
    • Gaborone United Botswana 0–0 (1–4) Zimbabwe Dynamos. Dynamos win 4–1 on aggregate.
    • Al-Merreikh Sudan 1–1 (0–3) Tunisia Espérance ST. Espérance ST win 4–1 on aggregate.
  • CAF Confederation Cup Second round, second leg: (first leg score in parentheses)
  • Belgium Belgian First Division, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League, ranking prior to the matches in parentheses)
    • (1) Anderlecht 2–1 (4) Sint-Truiden
    • (3) Gent 6–2 (2) Club Brugge
    • (6) Zulte-Waregem 1–2 (5) Kortrijk
      • Standings: Anderlecht 59 points, Gent, Club Brugge 41, Sint-Truiden 34, Kortrijk 33, Zulte-Waregem 28.
      • Anderlecht win the championship for the 30th time.
  • Germany Fußball-Bundesliga, final matchday: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League, ranking prior to the matches in parentheses)
  • Slovakia Slovak Superliga, matchday 32 of 33: (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League, ranking prior to the matches in parentheses)
  • Northern Ireland Irish Cup Final in Belfast:
  • Slovenia Slovenian Cup Final in Maribor:

Handball

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 5: (4) Pittsburgh Penguins 2, (8) Montreal Canadiens 1. Penguins lead series 3–2.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 5: (1) San Jose Sharks 2, (5) Detroit Red Wings 1. Sharks win series 4–1.

Mixed martial arts

Rugby union

Tennis

Triathlon

May 7, 2010 (Friday)

Auto racing

Baseball

  • Major League Baseball:
    • In the Chicago Cubs' 14–7 win over the Cincinnati Reds, the Cubs' Starlin Castro becomes the first player ever to drive in 6 runs in his MLB debut.
    • The game between the Baltimore Orioles and the Minnesota Twins was postponed due to rain, the first rainout in the history of Target Field and the first postponement of an outdoor MLB game in Minnesota since September 20, 1980.
    • Jamie Moyer becomes the oldest pitcher in MLB history to pitch a complete-game shutout as the Philadelphia Phillies beat the Atlanta Braves, 7–0. Moyer did the feat at the age of 47 years, 170 days, respectively surpassing Phil Niekro (46 years, 188 days) and Satchel Paige (46 years, 75 days) as the oldest pitcher and oldest non-knuckleballer to accomplish this feat. (Major League Baseball via Philadelphia Phillies)

Basketball

Chess

Cricket

Football (soccer)

  • CAF Confederation Cup Second round, second leg: (first leg score in parentheses)

Ice hockey

  • Men's World Championship in Germany:
  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 4: (7) Philadelphia Flyers 5, (6) Boston Bruins 4 (OT). Bruins lead series 3–1.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 4: (2) Chicago Blackhawks 7, (3) Vancouver Canucks 4. Blackhawks lead series 3–1.

Rugby union

May 6, 2010 (Thursday)

Basketball

Chess

Cricket

Darts

Football (soccer)

  • Copa Libertadores Round of 16, second leg: (first leg score in parentheses)
  • Netherlands KNVB Cup Final, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Feyenoord 1–4 (0–2) Ajax. Ajax win 6–1 on aggregate.
      • Ajax win the Cup for the 18th time.

Ice hockey

  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 4: (8) Montreal Canadiens 3, (4) Pittsburgh Penguins 2. Series tied 2–2.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 4: (5) Detroit Red Wings 7, (1) San Jose Sharks 1. Sharks lead series 3–1.

May 5, 2010 (Wednesday)

Basketball

Cricket

Football (soccer)

  • Copa Libertadores Round of 16, second leg: (first leg score in parentheses)
  • Denmark Danish Superliga, matchday 31 of 33:
    • F.C. Copenhagen 3–0 HB Køge
      • Standings: F.C. Copenhagen 65 points, OB 53 (30 matches).
        • F.C. Copenhagen win the championship for the second straight time and eighth overall.
  • France Ligue 1, matchday 36 of 38:
  • Ukraine Ukrainian Premier League, matchday 29 of 30:
    • Shakhtar Donetsk 1–0 Dinamo Kyiv
      • Standings (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League): Shakhtar Donetsk 74 points, Dinamo Kyiv 68, Metalist Kharkiv 59, Dnipro Dnipropetrovsk 53, Karpaty Lviv 49.
        • Shakhtar Donetsk win their fifth championship.
  • Bosnia and Herzegovina Kup Bosne i Hercegovine Final, first leg:
  • Bulgaria Bulgarian Cup Final in Lovech:
    • Chernomorets Pomorie 0–1 Beroe
      • Beroe win the Cup for the first time.
  • Croatia Croatian Cup Final, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Šibenik 0–2 (1–2) Hajduk Split. Hajduk Split win 4–1 on aggregate.
      • Hajduk Split win the Cup for the fifth time.
  • Italy Coppa Italia Final in Rome:
    • Internazionale 1–0 Roma
      • Internazionale win the Cup for the sixth time, and complete the first leg of a possible treble.
  • Serbia Serbian Cup Final in Belgrade:
    • Red Star 3–0 Vojvodina
      • Red Star win the national Cup (including former Yugoslavia and Serbia/Montenegro) for the 23rd time.
  • Turkey Turkish Cup Final in Şanlıurfa:

Ice hockey

  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 3: (6) Boston Bruins 4, (7) Philadelphia Flyers 1. Bruins lead series 3–0.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 3: (2) Chicago Blackhawks 5, (3) Vancouver Canucks 2. Blackhawks lead series 2–1.

May 4, 2010 (Tuesday)

Basketball

Chess

Cricket

  • ICC Men's World Twenty20 in West Indies: (teams in bold advance to the Super 8s)
    • Group B:  Zimbabwe 84 (15.1 overs);  New Zealand 36/1 (8.1 overs) in Guyana. New Zealand win by 7 runs (D/L).
      • Final standings: New Zealand 4 points,  Sri Lanka 2, Zimbabwe 0.
    • Group D:  England 120/8 (20 overs);  Ireland 14/1 (3.3 overs) in Guyana. Match abandoned; no result.
      • Final standings:  West Indies 4 points, England, Ireland 1.

Football (soccer)

  • Copa Libertadores Round of 16, second leg: (first leg score in parentheses)

Ice hockey

  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 3: (4) Pittsburgh Penguins 2, (8) Montreal Canadiens 0. Penguins lead series 2–1.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 3: (1) San Jose Sharks 4, (5) Detroit Red Wings 3 (OT). Sharks lead series 3–0.

May 3, 2010 (Monday)

Basketball

Chess

Cricket

  • ICC Men's World Twenty20 in West Indies: (teams in bold advance to the Super 8s)

Equestrianism

Football (soccer)

Ice hockey

  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 2: (6) Boston Bruins 3, (7) Philadelphia Flyers 2. Bruins lead series 2–0.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 2: (2) Chicago Blackhawks 4, (3) Vancouver Canucks 2. Series tied 1–1.

Snooker

May 2, 2010 (Sunday)

Auto racing

Basketball

Cricket

Cycling

Football (soccer)

  • OFC Champions League Final, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Waitakere United New Zealand 2–1 (0–3) Papua New Guinea PRK Hekari United. PRK Hekari United win 4–2 on aggregate.
      • PRK Hekari United become the first team from a country other than Australia or New Zealand to win the trophy, and qualify for the FIFA Club World Cup.
  • Netherlands Eredivisie, final matchday:
    • (9) NAC Breda 0–2 (1) Twente
    • (12) N.E.C. 1–4 (2) Ajax
      • Final standings (teams in bold qualify for the Champions League, teams in italics qualify for Europa League): FC Twente 86 points, Ajax 85, PSV 78, Feyenoord 63, AZ 62.
        • Twente win the championship for the first time since their formation in a 1965 merger, with the only other title by one of their predecessor clubs having come in 1926.
        • This also marks the first time since 1958 and 1959 that two consecutive Eredivisie titles have been won by teams outside the historic "Big Three" of Ajax, Feyenoord and PSV.
  • Brazil Brazilian state championships finals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • São Paulo (state) São Paulo: Santos 2–3 (3–2) Santo André. 5–5 on aggregate; Santos win the title, due to a superior record in the previous phase.
      • Santos win the title for the 18th time.
    • Rio Grande do Sul Rio Grande do Sul: Grêmio 0–1 (2–0) Internacional. Grêmio win 2–1 on aggregate.
      • Grêmio win the title for the 36th time.
    • Ceará Ceará: Ceará 2–1 (0–1) Fortaleza. 2–2 on aggregate; Fortaleza win 3–1 on penalties.
      • Fortaleza win the title for the fourth straight time and 39th overall.
    • Bahia Bahia: Vitória 1–2 (1–0) Bahia. 2–2 on aggregate; Vitória win the title, due to a superior record in the previous phase.
      • Vitória win the title for the third straight time and 25th overall.
    • Minas Gerais Minas Gerais: Atlético Mineiro 2–0 (3–2) Ipatinga. Atlético Mineiro win 5–2 on aggregate.
      • Atlético Mineiro win the title for the 40th time.
    • Santa Catarina (state) Santa Catarina: Avaí 2–0 (3–1) Joinville. Avaí win 5–1 on aggregate.
      • Avaí win the title for the 15th time.
    • Goiás Goiás: Santa Helena EC 1–3 (0–4) Atlético Goianiense. Atlético Goianiense win 7–1 on aggregate.
      • Atlético Goianiense win the title for the 11th time.

Golf

Gymnastics

  • European Women's Artistic Gymnastics Championships in Birmingham, United Kingdom:
    • Seniors:
      • Vault: 1 Yekaterina Kurbatova (RUS) 2 Youna Dufournet (FRA) 3 Tatiana Nabieva (RUS)
      • Uneven bars: 1 Elizabeth Tweddle (GBR) 2 Aliya Mustafina (RUS) 3 Nataliya Kononenko (UKR)
      • Balance beam: 1 Elena Amelia Racea (ROU) 2 Mustafina 3 Raluca Oana Haidu (ROU)
      • Floor: 1 Tweddle 2 Anna Myzdrikova (RUS) 3 Diana Chelaru (ROU)
    • Juniors:
      • Vault: 1 Victoria Komova (RUS) 2 Maria Paseka (RUS) 3 Erika Fasana (ITA)
      • Uneven bars: 1 Anastasia Grishina (RUS) 2 Komova 3 Diana Laura Bulimar (ROU)
      • Balance beam: 1 Komova 2 Larisa Iordache (ROU) 3 Tess Moonen (NED)
      • Floor: 1 Grishina 1 Iordache 3 Anastasia Sidorova (RUS)

Ice hockey

  • Stanley Cup Playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 2: (8) Montreal Canadiens 3, (4) Pittsburgh Penguins 1. Series tied 1–1.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 2: (1) San Jose Sharks 4, (5) Detroit Red Wings 3. Sharks lead series 2–0.

Motorcycle racing

Rugby union

Snooker

Tennis

  • ATP World Tour:
    • Internazionali BNL d'Italia in Rome, Italy:
      • Final: Rafael Nadal (ESP) def. David Ferrer (ESP) 7–5, 6–2
        • Nadal wins his second title of the year and 38th of his career. He wins this tournament for the fifth time in six years.
        • Nadal ties Agassi's record of 17 Masters 1000 titles.
  • WTA Tour:
    • Porsche Tennis Grand Prix in Stuttgart, Germany:
      • Final: Justine Henin (BEL) def. Samantha Stosur (AUS) 6–4, 2–6, 6–1
        • Henin wins the first title since her comeback from retirement and 42nd of her career. It's her 2nd win at the event, also winning in 2007.

Volleyball

May 1, 2010 (Saturday)

Auto racing

Basketball

Chess

Cricket

Cycling

Football (soccer)

  • France Coupe de France Final in Saint-Denis:
    • Monaco 0–1 (AET) Paris Saint-Germain
      • Paris Saint-Germain win the Cup for the eighth time.
  • Wales Welsh Cup Final in Llanelli:
  • Germany Fußball-Bundesliga, matchday 33 of 34:
    • (1) Bayern Munich 3–1 (16) Bochum
    • (2) Schalke 04 0–2 (3) Werder Bremen
      • Standings: Bayern Munich 67 points (goal difference +39), Schalke 64 (GD +22), Werder Bremen 60.
        • Bayern Munich all-but-mathematically secure the title because they have a vastly superior goal difference than Schalke. Both teams qualify for the Champions League Group stage.

Gymnastics

Horse racing

Ice hockey

  • Stanley Cup playoffs (all series best-of-7):
    • Eastern Conference Semifinals:
      • Game 1: (6) Boston Bruins 5, (7) Philadelphia Flyers 4 (OT). Bruins lead series 1–0.
    • Western Conference Semifinals:
      • Game 1: (3) Vancouver Canucks 5, (2) Chicago Blackhawks 1. Canucks lead series 1–0.

Rugby union

Snooker

Tennis

  • WTA Tour:
    • Grand Prix SAR La Princesse Lalla Meryem in Fes, Morocco
      • Final: Iveta Benešová (CZE) def. Simona Halep (ROU) 6–4, 6–2.
        • Benešová wins the second title of her career.

Volleyball



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.